Norden køber norske Norlat Shipping

Norden køber den norske tørlastoperatør Norlat Shipping, som er specialiseret i forsendelse af skovprodukter og andre bulkvarer, med hovedhandelsruter fra Nordeuropa til Nordafrika og Nordamerika. Købet er betinget af myndighedernes godkendelse.

Foto: Norden

24.07.2024

SCM.dk

"Med en kundecentreret forretning og handelsruter der supplerer Nordens, passer Norlat rigtig godt sammen med Norden," siger Jan Rindbo, administrerende direktør i Norden.

Privatejede Norlat blev grundlagt i 1986 og har siden udviklet en kerneforretning med fokus på fragt af savet træ fra baltiske og kontinentale havne til Nordafrika og Nordamerika.

"Vores operationer har mange ligheder, men næsten ingen overlapninger. At blive en del af Norden vil hjælpe os med at få det uudnyttede potentiale frem, som vores team besidder. Vi glæder os til at starte dette nye eventyr", siger Paal Henrik Boehaugen, administrerende direktør i Norlat.

Norlat har kontorer i Sarpsborg og Bergen i Norge og i den svenske hovedstad Stockholm, hvorfra virksomhedens otte medarbejdere driver forretning baseret på chartrede skibe med fire til fem månedlige forsendelser på overvejende Handysize-skibe.

”Norlat er en ekstremt dygtig pakkeforretning, der øger Nordenss adgang til den nordeuropæiske skovhandel, nye kunder og gods. Matchet med Nordens størrelse og adgang er der betydelige muligheder for yderligere vækst og kommercielle synergier”, tilføjer Jan Rindbo.

Købet følger efter Nordens opkøb af aktiviteterne i Thorco Projects i midten af 2023. Aktiviteterne er i dag er fuldt integreret i Nordens Freight Services & Trading-forretningsenhed, der fungerer som ’Projects & Parcelling’. Norlat Shipping bliver en del af Projects & Parcelling-teamet i Norden.

Købesummen er uoplyst.

-mauh
 

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

20.05.2026SCM.dk

Danske Fragtmænd bliver distributør for Lemvigh-Müller

18.05.2026SCM.dk

APM Terminals udfordrer lovligheden af havneudvidelse

SCM.dk

Ny nordisk alliance vil styrke robusthed og konkurrenceevne

SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

11.05.2026SCM.dk

Trump afviser Irans svar – usikkerhed om Hormuzstrædet fortsætter

07.05.2026SCM.dk

Maersk-overskud falder - men mindre end forventet

07.05.2026SCM.dk

BAUHAUS Tilst moderniserer varehus med ny drive-in

06.05.2026SCM.dk

USA stopper eskortering af skibe

05.05.2026SCM.dk

Maersk-skib eskorteret gennem Hormuz

04.05.2026SCM.dk

USA advarer mod at betale Iran for passage

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

Implement Consulting Group
Webinar
Beyond firefighting: How S&OE turns decisions into execution

Are your S&OP decisions lacking impact once they hit daily operations?

Dato

21.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Delfi Technologies A/S
Konference
Mød Delfi Technologies på Uniconta Partnerdagen 2026

Delfi Technologies deltager på Partnerdagen hos Uniconta, hvor vi sætter fokus på, hvordan virksomheder kan optimere lagerstyring og arbejdsgange med intelligente mobile løsninger.

Dato

21.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nyborg Strand Hotel & Konference

Slimstock Nordic
Konference
Invitation: Supply Chain Club – København | 22. maj 2026

Vi gentager succesen og inviterer til årets første Supply Chain Club i København.

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Clarion Hotel & Congress Copenhagen Airport

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Columbus
Webinar
Build what sets you apart — winning in the market with AI

Learn how to identify and invest in the capabilities that truly differentiate your business—and translate strategy into measurable competitive advantage.

Dato

26.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online