Norden køber norske Norlat Shipping

Norden køber den norske tørlastoperatør Norlat Shipping, som er specialiseret i forsendelse af skovprodukter og andre bulkvarer, med hovedhandelsruter fra Nordeuropa til Nordafrika og Nordamerika. Købet er betinget af myndighedernes godkendelse.

Foto: Norden

24.07.2024

SCM.dk

"Med en kundecentreret forretning og handelsruter der supplerer Nordens, passer Norlat rigtig godt sammen med Norden," siger Jan Rindbo, administrerende direktør i Norden.

Privatejede Norlat blev grundlagt i 1986 og har siden udviklet en kerneforretning med fokus på fragt af savet træ fra baltiske og kontinentale havne til Nordafrika og Nordamerika.

"Vores operationer har mange ligheder, men næsten ingen overlapninger. At blive en del af Norden vil hjælpe os med at få det uudnyttede potentiale frem, som vores team besidder. Vi glæder os til at starte dette nye eventyr", siger Paal Henrik Boehaugen, administrerende direktør i Norlat.

Norlat har kontorer i Sarpsborg og Bergen i Norge og i den svenske hovedstad Stockholm, hvorfra virksomhedens otte medarbejdere driver forretning baseret på chartrede skibe med fire til fem månedlige forsendelser på overvejende Handysize-skibe.

”Norlat er en ekstremt dygtig pakkeforretning, der øger Nordenss adgang til den nordeuropæiske skovhandel, nye kunder og gods. Matchet med Nordens størrelse og adgang er der betydelige muligheder for yderligere vækst og kommercielle synergier”, tilføjer Jan Rindbo.

Købet følger efter Nordens opkøb af aktiviteterne i Thorco Projects i midten af 2023. Aktiviteterne er i dag er fuldt integreret i Nordens Freight Services & Trading-forretningsenhed, der fungerer som ’Projects & Parcelling’. Norlat Shipping bliver en del af Projects & Parcelling-teamet i Norden.

Købesummen er uoplyst.

-mauh
 

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

22.06.2026SCM.dk

Forsigtig genåbning af Hormuzstrædet trods fortsat usikkerhed

22.06.2026SCM.dk

Den grønne omstilling af vejgodstransport kører i slæbegear

SCM.dk

Forsigtig genåbning af Hormuzstrædet trods fortsat usikkerhed

SCM.dk

Den grønne omstilling af vejgodstransport kører i slæbegear

16.06.2026SCM.dk

Danske rederier indtager afventende tilgang til Hormuz' mulige åbning

15.06.2026SCM.dk

Danske Rederier: Der kommer til at gå nogle uger

15.06.2026SCM.dk

USA og Iran er enige om åbning af Hormuzstrædet

12.06.2026SCM.dk

Dansk logistikvirksomhed åbner kontor i Hamborg

11.06.2026SCM.dk

DHL lancerer ekspresservice til luftfragt i sværvægtsklassen

11.06.2026SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste presset elnet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle