Nordens virksomheder satser på den tredje platform

Nordiske virksomheder investerer benhårdt i den tredje platform. Det er nødvendigt, hvis de skal klare den hårde konkurrence, hvor bruger- og kundeoplevelsen bliver afgørende, viser rapport fra IDC.

08.06.2015

SCM.dk

Investeringer i it rammer næsten udelukkende den såkaldte 'tredje platform' inden for teknik og løsninger. Det viser en ny rapport om nordiske virksomheders it-investeringer, som analysevirksomheden IDC har udarbejdet i samarbejde med SAP.

Rapporten viser, at markedet bevæger sig mod de fire elementer i den tredje platform: cloud-arkitektur, mobilitet, big data og social business.

Læs også: Ny cloudløsning fra Infor

”Rapporten angiver, at de vækstdrivende faktorer som kundeoplevelse, udvikling af forretningsmodeller og forretningsdrevet innovation først er opnåelige, når it-afdelingen i virksomheden arbejder ud fra en klar fordeling af ansvaret for innovationen", siger Anders Feddersen, country manager hos SAP Danmark til Mynewsdesk.dk. Han uddyber:

"Virksomhedernes it-afdelinger kan derfor have behov for at blive delt op i to – en del som er ansvarlig for infrastruktur og en anden del som er ansvarlig for innovation”.

Læs også: Danske SAP-medarbejdere tilbydes frivillig fratrædelse

Rapporten peger desuden på, at hvis virksomheder skal forberedes til fremtidens udfordringer, kræver det, at de fokuserer på brugeroplevelser, 'tingenes Internet' og mobilitet. For ifølge rapporten er den forberedelse nødvendig, såfremt arbejdsgangen skal digitaliseres yderligere.

-JPN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

23.03.2026SCM.dk

Fra affald til værdi: Nyt projekt skal gøre Danmark til foregangsland for cirkulær elektronik

20.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Lokal styrke møder digital effektivitet

Annonce

SCM.dk

Danskernes overforbrug har konsekvenser for hele kloden

SCM.dk

Europa fastholder førertrøjen i globalisering

17.03.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber accelererer AI-innovation inden for logistik og supply chain i samarbejde med NVIDIA

17.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Middelfart Kommune: Digital buffet giver overblik på sekunder

17.03.2026SCM.dk

Fagfolk skriver: Ny IoT-standard flytter kontrollen over globale udrulninger

16.03.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Når ERP understøtter både drift og udvikling hos Energi Fyn

16.03.2026SCM.dk

It-flaskehalse: Sådan skyder du genvej og udnytter vibe coding til konkrete projekter

16.03.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Ny serviceteknologi opdager fejlene før de stopper lageret

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle