Nu kan din stemme afgøre årets Supply Chain Pris

Den Danske Supply Chain Konference er en institution i den danske supply chain verden, og som noget nyt skal årets vinder af Supply Chain Prisen findes ved en afstemning blandt deltagerne på konferencen den 8. juni på CBS i København.

”Alis Sindbjerg Hinrichsen og Henning de Haas vil på konferencen opfordre til at sætte det mest ambitiøse bæredygtighedsmål, jeg endnu har set, nemlig at forsyningskæder skal regenerere de ressourcer, de forbruger. CO2 neutralitet er ikke nok”, fortæller professor Britta Gammelgaard. Arkivfoto..

20.05.2022

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Pandemien trak det fysiske tæppe væk under fysiske arrangementer og klassiske konferencer, som vi kender dem fra tiden før 2020. Det gælder naturligvis også Den Danske Supply Chain Konference, der har været afholdt hvert år – bortset fra pandemiårene 2020 og 2021 – i flere årtier.

Arrangørerne fra effektivtet.dk melder, at konferencen i år bliver afholdt på CBS i København den 8. juni. Arrangørerne lancerer også en ny model for udnævnelsen af årets vinder af Supply Chain Prisen 2022.

”Som noget nyt udvælger en bedømmelseskomité sammensat fra teori og praksis tre finalister, som præsenterer deres historie på konferencen. Herefter er det op til konferencens deltagere at stemme på den virksomhed, der gør det særlig godt – og altså modtager prisen. Det ser vi meget frem til”, fortæller en af arrangørerne professor Britta Gammelgaard fra CBS.

Hun fortæller også, at hun tror på, at den nye model vil tilføre mere dynamik og inddragelse i processen med at finde frem til årets vinder.

Læs også: Maersks Aymeric Chandavoine vinder prisen som Danmarks bedste supply chain leder 2021

Disruptions og resiliens
Forstyrrelserne eller disruptions af de fleste virksomheders drift og forsyningskæder står i kø i disse år. Covid-19, Ukraine-krigen, klimaet, fragtkaos, naturgaskrise… ja fortsæt selv listen.

”Derfor har vi i år sat fokus på i supply chain resiliens, altså den egenskab som virksomheder og forsyningskæder må have for at finde tilbage til (en ny) normal drift. Professor Kinra fra University of Bremen giver os på dagen det store overblik over temaet i sin key note fulgt op af Supply Chain Planner for CO-RO (især kendt for Sun Lolly), Mette Grønbech, der deler sine konkrete erfaringer med planlægningen af internationale forsyninger under de seneste disruptions”, fortæller Britta Gammelgaard.

Aseem Kinra bliver efterfulgt af administrerende direktør for medicinalvirksomheden Dansac A/S, Pia Prag Hansen, der vil give sit bud på, hvordan digitalisering og data kan løfte virksomhedens strategi. Det gælder selvfølgelig generelt, men i særlig høj grad inden for produktion og forsyningskæder. På den ene side kan forsyningskæder ikke fungere uden informationsteknologi og på den anden side, kan informationsteknologi løfte virksomheder op i en højere liga.

”Det kan ikke være mere relevant for os supply chain-nørder”, fortæller Britta Gammelgaard og supplerer: ”Professor i innovationsledelse fra Syddansk Universitet, Mette Præst Knudsen, vil derefter give sit højt kvalificerede bud på droners kommercielle fremtid i Europa. Droner har ofte været fremhævet som den næste teknologi inden for logistik og last-mile leverancer, men endnu kender vi ikke så meget til deres anvendelse i civil praksis”.

Regenerer forbrugte ressourcer 1:1
Alis Sindbjerg Hinrichsen, business development lead hos Optilon og lektor ved Aarhus Universitet BSS, Henning de Haas illustrerer herefter frugtbarheden af samarbejde mellem praksis og teori ved deres begreb ”Future-Fit Supply Chain”.

”Alis Sindbjerg Hinrichsen og Henning de Haas opfordrer til at sætte det mest ambitiøse bæredygtighedmål, jeg endnu har set, nemlig at forsyningskæder skal regenerere de ressourcer, de forbruger. CO2 neutralitet er ikke nok”, fortæller hun og afslutter:

”Som afslutning på konferencen, taler Iris Isabella Engelund om at sætte sit talent i spil, så man yder mere, er mere motiveret og i det hele taget får et bedre arbejdsliv. Alle har talent for noget. Derfor sætter vi som noget nyt spotlight på den næste generation af supply chain talent, idet vi har inviteret såvel supply chain-studerende fra CBS som studerende i global ledelse og design af forsyningskæder fra Aarhus Universitet – BSS´ Herning afdeling til at være med".

Hele konferenceprogrammet vil blive ledet med sikker hånd af Thomas Hechmann, som er professionel networker og en masse andet.

Læs mere om konference og pris her

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

13.10.2026RELEX Solutions

Sponseret

Telia optimerer sin detailplanlægningen med RELEX

SCM.dk

Bain-ejet konsulenthus åbner nordisk base i København

SCM.dk

A.P. Møller Capital køber havneoperatør

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

25.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

Context& A/S
Webinar
Webinar: AI i finansafdelingen - Fra proces til udførelse

Se, hvordan ERP AI-agenten automatiserer økonomiprocesser og omsætter ERP-data til analyser, dashboards og hurtigere indsigt.

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle