Ny aftale sikrer skræddersyet opladningsløsning

ABB E-mobility og Scania udvider nu samarbejdet ved at underskrive en ny global rammeaftale, der gør det muligt for Scania at levere en komplet løsning, som inkluderer en skræddersyet opladningsløsning, til deres e-mobility kunder.

Scania kan nu levere en komplet EV-løsning til deres kunder, hvor de leverer bil, oplader, service og software. Her ses ABB E-mobility charging a Scania truck. Foto: ABB.

07.11.2023

SCM.dk

Scania vil forsyne både sit eget netværk og sine kunder med ABB E-mobility’s DC hurtigladere, herunder Terra 360, en af verdens hurtigste alt-i-en-opladere til elkøretøjer.

"Med samarbejdet med ABB E-mobility kan vi bygge videre på det momentum, vi ser for elektrisk transport, og det understøtter vores 2030-mål om årligt at sælge 50 procent elektriske køretøjer. Vi sætter pris på ABB E-mobility’s globale dækning og lokale tilstedeværelse samt deres brede portefølje af kvalitetsopladningsløsninger og service", siger Fredrik Allard, Head of E-mobility, Scania.

ABB E-mobility vil forsyne Scania med sin brede vifte af DC-opladningsløsninger til opladning i hjemmet, destinationsopladning og offentlig opladning - fra 24 kW op til 600 kW. Begge virksomheder har forpligtet sig til at arbejde mod fremtidens CO2-neutrale transport og tager føringen i udviklingen af morgendagens teknologi i dag. Rammeaftalen styrker samarbejdet både lokalt og globalt, og når ud til Scanias kunder på deres hjemmemarked.

"Vi er glade for at kunne hjælpe Scania med at tilbyde deres kunder en bred vifte af opladningsløsninger til elbiler. Med adgang til den fulde vifte af vores DC-ladere sikrer vi, at Scania kan anbefale den bedst tænkelige løsning til den enkelte kundes behov og dermed være med til at hjælpe deres kunder med en vellykket overgang til el", siger Chris Nordh, chef for Fleet & Transit Business hos ABB E-mobility.

Læs også: De første ladepladser til ellastbiler i Aarhus – og Esbjerg Havn

Tidligere i år annoncerede ABB E-mobility og Scania en vellykket første test i udviklingen af et megawatt opladningssystem (MCS). Testen er en milepæl i udviklingen af en effektiv opladningsløsning med høj effekt til tunge køretøjer - en ny teknologi, der vil gøre det muligt at halvere opladningstiden for tunge køretøjer.

/ PiB

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

26.08.2026SCM.dk

Volvo markerer 100 år med speciallastbil

25.08.2026SCM.dk

Genanvendelige paller løfter Instabox’ transportkapacitet

SCM.dk

SPAR vælger Solwr til international lagerautomation

SCM.dk

Genanvendelige paller løfter Instabox’ transportkapacitet

21.08.2026nShift

Sponseret

Leverer dine transportører egentlig den kvalitet, du betaler for?

20.08.2026SCM.dk

Arbejdsforhold i levering af e-handelspakker er under stort pres i hele Europa

20.08.2026SCM.dk

Ét kølerum skal effektivisere Nemlig.coms dagligvarelogistik

20.08.2026SCM.dk

Den amerikanske flåde vinder terræn i Hormuzstrædet

20.08.2026SCM.dk

Danske Rederier: Pirat-aktiviteter ud for Somalia vokser

20.08.2026SCM.dk

IVECO-veteran takker af efter 40 år

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger?

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Implement Consulting Group
Seminar
Supply chain planning in the agentic era Supply chain planning in the agentic era

Get Implement’s perspectives on AI in supply chain planning and first-hand insights from UPM

Dato

27.08.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup