Ny fleksibel robot til automatiseringsløsninger

Ingeniører på Aalborg Universitet har udviklet en industriel robot, som ifølge deres udsagn er mere fleksibel end nutidens industrielle robotter.

08.09.2010

SCM.dk

Department of Mechanical and Manufacturing Engineering på Aalborg Universitet har udviklet en industriel robot, som har navnet ”Lille Hjælper”. Den er ifølge forskerne mere fleksibel end nutidens industrielle robotter, der ofte er knyttede til en bestemt lokation i produktionen.
"Lille Hjælper" er således en alsidig og produktionstilpassende automatiseringsløsning, der er simpel at anvende, hvormed der er tale om ”plug-and-produce”-teknologi. Den kan løse forskellige opgaver - herunder transport, part-fødning, proces- og kvalitetskontrol, montageopgaver samt fungere som en ekstra hånd for produktionsmedarbejderne. Herudover kan ”Lille Hjælper” være en rentabel løsning for små og mellemstore virksomheder, der ikke nødvendigvis kan belægge flere stationære robotceller fuldt ud.
”Lille Hjælper” skal testes i industrien hos Grundfos i Bjerringbro i løbet af foråret 2011. Robotten er en del af to igangværende ph.d.-studier på Aalborg Universitet i samarbejde med Grundfos samt en del af EU-projektet Tapas, der starter i september 2010. Læs mere på www.machinevision.dk.

- MS

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.03.2026Global AGV

Sponseret

Søg om 3 måneders test af Global AGV via SMV:Digital

24.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Produktionen i bevægelse

SCM.dk

Overset tekstilgruppe skal genanvendes mere

SCM.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

05.03.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Kranløsning sikrer ZF Danmark en effektiv arbejdsproces og et bedre arbejdsmiljø

03.03.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Den oversete årsag til ustabil produktion: Palleflowet

02.03.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Rockwool: Forbedring af effektivitet med TAWI-løsninger til tunge metaldele

18.02.2026Global AGV

Sponseret

30 % øget effektivitet – uden flere hænder

17.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter der leger radiobiler på produktionsgulvet

17.02.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Automatiseret flow optimerer klargøring af forskallingselementer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online