Ny fleksibel robot til automatiseringsløsninger

Ingeniører på Aalborg Universitet har udviklet en industriel robot, som ifølge deres udsagn er mere fleksibel end nutidens industrielle robotter.

08.09.2010

SCM.dk

Department of Mechanical and Manufacturing Engineering på Aalborg Universitet har udviklet en industriel robot, som har navnet ”Lille Hjælper”. Den er ifølge forskerne mere fleksibel end nutidens industrielle robotter, der ofte er knyttede til en bestemt lokation i produktionen.
"Lille Hjælper" er således en alsidig og produktionstilpassende automatiseringsløsning, der er simpel at anvende, hvormed der er tale om ”plug-and-produce”-teknologi. Den kan løse forskellige opgaver - herunder transport, part-fødning, proces- og kvalitetskontrol, montageopgaver samt fungere som en ekstra hånd for produktionsmedarbejderne. Herudover kan ”Lille Hjælper” være en rentabel løsning for små og mellemstore virksomheder, der ikke nødvendigvis kan belægge flere stationære robotceller fuldt ud.
”Lille Hjælper” skal testes i industrien hos Grundfos i Bjerringbro i løbet af foråret 2011. Robotten er en del af to igangværende ph.d.-studier på Aalborg Universitet i samarbejde med Grundfos samt en del af EU-projektet Tapas, der starter i september 2010. Læs mere på www.machinevision.dk.

- MS

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.09.2026Global AGV

Sponseret

Kom gratis med til PACK EXPO i Chicago

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

SCM.dk

NorDan vil elektrificere næsten al transport

01.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter møder en anden virkelighed i fødevareproduktionen

01.09.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

PPWR er ikke et rapporteringsproblem. Det er et dataproblem.

28.08.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvor forsvinder pengene i den interne logistik?

13.08.2026PALOMAT

Sponseret

Kender du hemmeligheden bag effektiv pallehåndtering? 👀 X-faktoren er...

11.08.2026Global AGV

Sponseret

Gør det nemt at tage beslutningen om automation

05.08.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Godt samarbejde i 25 år

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.10.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia