Ny griberobot klarer tunge løft i op til 3 meter og 18 timer i døgnet

Solwr er klar til at præsentere Grab™, deres banebrydende robot til plukning, ved den kommende Logistik & Transport-messe i Göteborg, Sverige, den 14. og 15. november. Grab™ er udviklet til at optimere lagerdriften og bliver en af messens mest innovative nyheder, hvor de besøgende vil få mulighed for at opleve Nordens første åbne Grab™-demo.

Grab™ markerer et stort skridt fremad inden for let lagerautomation og adresserer udfordringer som arbejdskraftmangel, ineffektiv drift og sikkerhedsproblemer ved tunge løft. Den unikke mobile plukkerobot kan let integreres i eksisterende lagerinfrastrukturer. Foto: Solwr

06.11.2024

SCM.dk

Grab™ markerer et stort skridt fremad inden for let lagerautomation og adresserer udfordringer som arbejdskraftmangel, ineffektiv drift og sikkerhedsproblemer ved tunge løft. Den unikke mobile plukkerobot kan let integreres i eksisterende lagerinfrastrukturer og øger produktiviteten uden behov for dyre ændringer. Med op til 18 timers daglig plukketid reducerer Grab™ træthed og begrænsningerne ved manuelt arbejde. Robotten kan nå op til 3 meter i højden og håndtere genstande på op til 30 kg, hvilket gør den uvurderlig i travle arbejdsmiljøer.

Grab™ er allerede taget i brug af førende virksomheder som ASKO i Norge og James Hall & Co., den primære grossist til SPAR i Nordengland. Solwr udvider nu Grab™ til hele Norden og med stor interesse fra nabolande er Logistik & Transport det perfekte forum til at nå et bredere publikum.

Læs også: Investering i robotvirksomhed skal styrke den menneskelige arbejdsstyrke

Torbjørn Krogen, CEO hos Solwr Robotics, udtaler: 
“Vi ser frem til at fremvise Grab™ ved årets Logistik & Transport-messe. Dette event giver os en unik mulighed for at komme i kontakt med branchefolk, demonstrere Grab™’s ekstraordinære egenskaber og vise, hvordan vores løsninger kan opfylde de stigende krav i logistiksektoren. Med Grab™ sætter vi nye standarder for operationel effektivitet og omkostningsbesparelser”.

Besøgende på Solwr’s stand vil få mulighed for at opleve live-demonstrationer af Grab™ i et miljø, der simulerer et lager, hvor den arbejder side om side med menneskelige medarbejdere. Derudover vil der være mulighed for at tale med Solwr’s team samt repræsentanter fra ASKO og James Hall & Co., som deler deres erfaringer med at implementere Grab™.

Kilde:Solwr

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

En lille ændring gjorde en stor forskel i hverdagen hos Min Købmand Odense SØ

17.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Delfi indtager Østrig med pilotprojekt på Gutmann-tankstation

SCM.dk

Mellemøstkrig får supertanker ordrebog til at eksplodere

SCM.dk

Maersk bestiller 26 store containerskibe

15.09.2026SCM.dk

Supply chain-organisationer mangler plan for AI

14.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Sarfaarsuit Center åbner i Nuuk: Nyt handelscenter på 9.000 m²

14.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

11.09.2026Context& A/S

Sponseret

Bedre digitalt samarbejde med dine kunder

11.09.2026SCM.dk

Systematic og Thales vil integrere dansk luftforsvar

10.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

ICA Nära Träslövsläge styrker driften af butikken med Delfi ESL

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

22.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia