Ny griberobot klarer tunge løft i op til 3 meter og 18 timer i døgnet

Solwr er klar til at præsentere Grab™, deres banebrydende robot til plukning, ved den kommende Logistik & Transport-messe i Göteborg, Sverige, den 14. og 15. november. Grab™ er udviklet til at optimere lagerdriften og bliver en af messens mest innovative nyheder, hvor de besøgende vil få mulighed for at opleve Nordens første åbne Grab™-demo.

Grab™ markerer et stort skridt fremad inden for let lagerautomation og adresserer udfordringer som arbejdskraftmangel, ineffektiv drift og sikkerhedsproblemer ved tunge løft. Den unikke mobile plukkerobot kan let integreres i eksisterende lagerinfrastrukturer. Foto: Solwr

06.11.2024

SCM.dk

Grab™ markerer et stort skridt fremad inden for let lagerautomation og adresserer udfordringer som arbejdskraftmangel, ineffektiv drift og sikkerhedsproblemer ved tunge løft. Den unikke mobile plukkerobot kan let integreres i eksisterende lagerinfrastrukturer og øger produktiviteten uden behov for dyre ændringer. Med op til 18 timers daglig plukketid reducerer Grab™ træthed og begrænsningerne ved manuelt arbejde. Robotten kan nå op til 3 meter i højden og håndtere genstande på op til 30 kg, hvilket gør den uvurderlig i travle arbejdsmiljøer.

Grab™ er allerede taget i brug af førende virksomheder som ASKO i Norge og James Hall & Co., den primære grossist til SPAR i Nordengland. Solwr udvider nu Grab™ til hele Norden og med stor interesse fra nabolande er Logistik & Transport det perfekte forum til at nå et bredere publikum.

Læs også: Investering i robotvirksomhed skal styrke den menneskelige arbejdsstyrke

Torbjørn Krogen, CEO hos Solwr Robotics, udtaler: 
“Vi ser frem til at fremvise Grab™ ved årets Logistik & Transport-messe. Dette event giver os en unik mulighed for at komme i kontakt med branchefolk, demonstrere Grab™’s ekstraordinære egenskaber og vise, hvordan vores løsninger kan opfylde de stigende krav i logistiksektoren. Med Grab™ sætter vi nye standarder for operationel effektivitet og omkostningsbesparelser”.

Besøgende på Solwr’s stand vil få mulighed for at opleve live-demonstrationer af Grab™ i et miljø, der simulerer et lager, hvor den arbejder side om side med menneskelige medarbejdere. Derudover vil der være mulighed for at tale med Solwr’s team samt repræsentanter fra ASKO og James Hall & Co., som deler deres erfaringer med at implementere Grab™.

Kilde:Solwr

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

08.10.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Købmanden 24/7 – en købmand skabt af lokalsamfundet

07.10.2026WITRON Group

Sponseret

Agents for the corrugated board industry

SCM.dk

Chaufførmangel øger behovet for mindre administration

SCM.dk

Danmark skiller sig ud med høj vækst og stærk AI-parathed

06.10.2026SCM.dk

Aalborg Universitet investerer millioner i AI-kompetencer

05.10.2026SCM.dk

AI-truslen mod virksomheder er fordoblet på ét år

05.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

SCT Transport – et langvarigt samarbejde med fokus på sikkerhed og service

05.10.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Fra skeptiske til uundværlige: Kvik Kald gør hverdagen lettere hos SPAR Ø. Brønderslev

02.10.2026Context& A/S

Sponseret

Se nyhederne i Business Central

02.10.2026Descartes

Sponseret

Descartes lancerer AI-baseret IDM til hurtigere told- og transportprocesser

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle