Ny griberobot klarer tunge løft i op til 3 meter og 18 timer i døgnet

Solwr er klar til at præsentere Grab™, deres banebrydende robot til plukning, ved den kommende Logistik & Transport-messe i Göteborg, Sverige, den 14. og 15. november. Grab™ er udviklet til at optimere lagerdriften og bliver en af messens mest innovative nyheder, hvor de besøgende vil få mulighed for at opleve Nordens første åbne Grab™-demo.

Grab™ markerer et stort skridt fremad inden for let lagerautomation og adresserer udfordringer som arbejdskraftmangel, ineffektiv drift og sikkerhedsproblemer ved tunge løft. Den unikke mobile plukkerobot kan let integreres i eksisterende lagerinfrastrukturer. Foto: Solwr

06.11.2024

SCM.dk

Grab™ markerer et stort skridt fremad inden for let lagerautomation og adresserer udfordringer som arbejdskraftmangel, ineffektiv drift og sikkerhedsproblemer ved tunge løft. Den unikke mobile plukkerobot kan let integreres i eksisterende lagerinfrastrukturer og øger produktiviteten uden behov for dyre ændringer. Med op til 18 timers daglig plukketid reducerer Grab™ træthed og begrænsningerne ved manuelt arbejde. Robotten kan nå op til 3 meter i højden og håndtere genstande på op til 30 kg, hvilket gør den uvurderlig i travle arbejdsmiljøer.

Grab™ er allerede taget i brug af førende virksomheder som ASKO i Norge og James Hall & Co., den primære grossist til SPAR i Nordengland. Solwr udvider nu Grab™ til hele Norden og med stor interesse fra nabolande er Logistik & Transport det perfekte forum til at nå et bredere publikum.

Læs også: Investering i robotvirksomhed skal styrke den menneskelige arbejdsstyrke

Torbjørn Krogen, CEO hos Solwr Robotics, udtaler: 
“Vi ser frem til at fremvise Grab™ ved årets Logistik & Transport-messe. Dette event giver os en unik mulighed for at komme i kontakt med branchefolk, demonstrere Grab™’s ekstraordinære egenskaber og vise, hvordan vores løsninger kan opfylde de stigende krav i logistiksektoren. Med Grab™ sætter vi nye standarder for operationel effektivitet og omkostningsbesparelser”.

Besøgende på Solwr’s stand vil få mulighed for at opleve live-demonstrationer af Grab™ i et miljø, der simulerer et lager, hvor den arbejder side om side med menneskelige medarbejdere. Derudover vil der være mulighed for at tale med Solwr’s team samt repræsentanter fra ASKO og James Hall & Co., som deler deres erfaringer med at implementere Grab™.

Kilde:Solwr

/ PiB

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

27.08.2026nShift

Sponseret

nShift lancerer AI-drevet fakturakontrol, der afdækker skjulte overbetalinger på fragt

25.08.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Kvalitetskultur - det nye hjerte i kvalitetsledelse

SCM.dk

Maersk øger trafikken gennem Suez

SCM.dk

Volvo markerer 100 år med speciallastbil

19.08.2026SCM.dk

Exabeam og Google Cloud styrker jagten på insidertrusler

18.08.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Forsyningskæden er blevet for kompleks til siloer

14.08.2026SCM.dk

ERP-udbyder lancerer værktøj til AI-agenter uden kode

13.08.2026SCM.dk

AI forandrer endnu ikke supply chain-modellen - sådan for alvor

13.08.2026SCM.dk

EU vil forenkle reglerne for højrisiko-AI

11.08.2026SCM.dk

Stagnerende it-optag udfordrer digital omstilling

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup