Ny kampagne skal tiltrække flere til transportfaget

Transportfaget har fået et blakket ry og flere unge vælger jobbet som lastbilchauffør fra. Det kan mærkes i branchen, der mangler de unge. Ny kampagne skal vende kurven.

Ny kampagne fra Transporten Udviklingsfond skal sætte fokus på alle fordelene ved at være lastbilschauffør. Foto: Transportens Udviklingsfond..

10.05.2016

SCM.dk

4.000 chauffører. Så mange vil transportfaget mangle om få år, hvis ikke tendensen vender.

Den nedadgående kurve skyldes i høj grad et negativt ry, hvor jobbet som lastbilchauffør sættes i forbindelse med lavstatus og ensomhed. Det er misvisende og ærgerligt, mener 3F og ATL, der nu vil gøre noget ved situationen.

Forældre og positive førerhushistorier skal i spil
Transportens Udviklingsfond (TU), et samarbejdet mellem netop 3F og ATL, sætter derfor nu ressourcer af til en omfattende kampagne rettet både mod de unge, men også forældrene. Formand for TU, Jørgen Aarestrup fra 3F, forklarer:

"Vi er oppe mod en tendens til, at mange unge ikke overvejer ret mange andre muligheder end gymnasiet, når folkeskolen er afsluttet. Derfor er kampagnen i lige så høj grad målrettet forældrene”, siger han og fortsætter:

”Når de taler med deres børn om forskellige muligheder, skal de også kunne pege på uddannelsen som lastbilchauffør, hvilket sker alt for sjældent. Der er ingen tvivl om, at der er gode fremtidsmuligheder inden for transportfaget. Det vil vi med denne kampagne gøre alt, hvad vi kan for at vise”.

Læs også: Brancheforening: chauffører i Danmark skal opkvalificeres

Direktør fra ATL, Lars William Wesch, forklarer endvidere hvad det er kampagnen skal fremhæve ved branchen:

"Som chauffør har man et selvstændigt arbejde med et stort ansvar. Det er et udadvendt job, hvor man er tæt på kunderne, og man får en god overenskomstmæssig løn. De positive sider ved at være chauffør er trængt i baggrunden de senere år. Dem skal vi have frem nu”, understreger han.

Kampagnen skal nå ud til de unge kvinder og mænd via sociale medier, en kampagnehjemmeside, digitale annoncer og forskellige events. Et af de events løber af stablen inden længe i Greve kommune, hvor en specialindrettet lastbil skal få flere til at finde vejen til førerhuset.

Greve vil fremme transportfaget
Greve kommune kan se behovet for flere lastbilschauffører og har derfor inviteret TU’s specialindrettede lastbil til at tage plads foran Greve Rådhus torsdag den 19. maj.

Lastbilen skal skabe fokus på og interesse for transportbranchen og friste både unge og ledige med en uddannelse som chauffør. Lastbilen indeholder en simulator, så man kan fornemme, hvordan det er at sidde bag rettet og styre det store køretøj.

Læs også: Danske Fragtmænd vil styrke medarbejderne med uddannelse

”Greve er et transportknudepunkt og vi har mange logistikvirksomheder. Derfor er det vigtigt for os at kunne imødekomme virksomhedernes efterspørgsel for arbejdskraft”, siger Greves borgmester, Pernille Beckmann, om det kommende event.

-CHM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.05.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

05.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Ny SPAR i Balling: Hurtig transformation – klar til fremtiden

SCM.dk

BAUHAUS Tilst moderniserer varehus med ny drive-in

SCM.dk

Danske forsyningskæder er kun 4 procent cirkulære

01.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Mindre støj, højere tempo og bedre service hos MENY Haslev

01.05.2026SCM.dk

To nye AGV’er og fire AMR’er samarbejder uden knubs. Det tog én uge

30.04.2026Axacon A/S

Sponseret

Fungerer lageret kun på de gode dage?

28.04.2026SCM.dk

Bring håndterer toldfri lager for outdoor-brand

27.04.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Når buffeten bliver digital: Nyborg Strand gentænker måltidet

27.04.2026SCM.dk

Salling udvider robotlager efter online vækst

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

08.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

12.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

12.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart