Ny Lidl-indkøbsdirektør vil styrke brand og markedsføring i Danmark

Peer Sandtner vender tilbage til Danmark som ny indkøbsdirektør i Lidl. Med erfaring fra flere europæiske Lidl-markeder, senest som viceindkøbsdirektør i Lidl Sverige, er han klar til at styrke Lidls brand i Danmark.

Selvom det danske marked er præget af stor konkurrence, ser Peer Sandtner positivt på fremtiden og er klar til at tage udfordringen op. Foto: Lidl

06.03.2025

SCM.dk

Lidl Danmark har fået ny indkøbsdirektør, han hedder Peer Sandtner og er en velkendt profil i Lidl-regi. Den nye indkøbsdirektør har været i Lidl Danmark før, hvor han begyndte som indkøber, og efter to år flyttede han til London, hvor han var indkøbschef i Lidl UK. Senest har han prøvet kræfter som viceindkøbsdirektør i Lidl Sverige med ansvar for alle varegrupper. 

Den nye indkøbsdirektør sætter sig altså i stolen med en grundlæggende viden om det europæiske dagligvaremarked og ser frem til – igen – at beskæftige sig med det danske og udbygge Lidls position. 

“De seneste år er der blevet leveret en lang række stærke resultater blandt andet med åbninger af 18 nye butikker, et nyt hovedkontor midt i Aarhus, endnu flere danske produkter på hylderne og ikke mindst arbejdet med at tage ansvar for vores kunders sundhed ved at tilbyde endnu flere friske og sunde varer i vores butikker”, fortæller Peer Sandtner og fortsætter: 

“Vi er et godt sted, men jeg glæder mig også til at styrke vores image endnu mere. Og jeg tør godt lægge hånden på kogepladen og sige, at når vi går ind i 2026, så er Lidls brand endnu mere kendt blandt danskerne, end det er i dag”. 

Selvom det danske marked er præget af stor konkurrence, ser Peer Sandtner positivt på fremtiden og er klar til at tage udfordringen op. Dagligvarekæden kommer blandt andet til at intensivere sin markedsføring, så endnu flere danskere får øjnene op for den internationale discountkæde. 

“Der findes ikke mange retailere, der er lige så stærke i sine branding- og markedsføringskampagner, som vi er i Lidl – og vi kommer til at lægge endnu mere tryk på. Vi har netop lanceret en ny kampagne, hvor målet er at nå helt hjem i stuerne til danskerne. Det gør vi blandt andet ved at aktivere vores danske og internationale sponsorater af fodbold, håndbold og cykling endnu mere, og vi kommer til at se eksponeringen af Lidl tage nye højder”, fortæller den nytiltrådte indkøbsdirektør. 

Læs også: DI og 3F Transport indgår ny treårig ATL-overenskomst

Sidst men ikke mindst understreger Peer Sandtner, at med fejringen af kædens 20års jubilæum, kommer man til at give danskerne endnu flere gode grunde til at handle i Lidl. 

Peer Sandtner overtager rollen efter Maria Lovecchio, der fortsætter i en ny position i Lidl Global på kædens hovedkontor i Tyskland, hvor hun blandt andet vil bygge videre på sine erfaringer fra det danske marked. 

Kilde: Lidl

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.01.2026SCM.dk

Maersk ansætter SCM-ekspert som ny direktør for Europa-regionen

12.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Solutions Launches Deal Management

09.01.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Fra digital indsigt til fleksibel intralogistik

08.01.2026SCM.dk

Klar besked om hvem, der skal rapportere hvornår

08.01.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Når truckfører Bjarne møder robotten

08.01.2026PALOMAT

Sponseret

70% lavere energiforbrug - Automatisk pallehåndtering uden trykluft

06.01.2026SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

05.01.2026SCM.dk

IDA: 82-procentsmålet giver begrænset klimaeffekt

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

16.01.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

19.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

20.01.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

20.01.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Webinar
Microsofts håndhævelse af licensbehovet, gør det aktuelt at kende de nye muligheder i Security Governance værktøjskassen.

Fra d.15. januar 2026 begynder Microsoft at indføre teknisk licensvalidering. Og har du en bruger uden licens, så kan du ikke længere logge ind når jeres system har fødselsdag.

Dato

20.01.2026

Tid

10:00

Sted

Online