Ny Lidl-indkøbsdirektør vil styrke brand og markedsføring i Danmark

Peer Sandtner vender tilbage til Danmark som ny indkøbsdirektør i Lidl. Med erfaring fra flere europæiske Lidl-markeder, senest som viceindkøbsdirektør i Lidl Sverige, er han klar til at styrke Lidls brand i Danmark.

Selvom det danske marked er præget af stor konkurrence, ser Peer Sandtner positivt på fremtiden og er klar til at tage udfordringen op. Foto: Lidl

06.03.2025

SCM.dk

Lidl Danmark har fået ny indkøbsdirektør, han hedder Peer Sandtner og er en velkendt profil i Lidl-regi. Den nye indkøbsdirektør har været i Lidl Danmark før, hvor han begyndte som indkøber, og efter to år flyttede han til London, hvor han var indkøbschef i Lidl UK. Senest har han prøvet kræfter som viceindkøbsdirektør i Lidl Sverige med ansvar for alle varegrupper. 

Den nye indkøbsdirektør sætter sig altså i stolen med en grundlæggende viden om det europæiske dagligvaremarked og ser frem til – igen – at beskæftige sig med det danske og udbygge Lidls position. 

“De seneste år er der blevet leveret en lang række stærke resultater blandt andet med åbninger af 18 nye butikker, et nyt hovedkontor midt i Aarhus, endnu flere danske produkter på hylderne og ikke mindst arbejdet med at tage ansvar for vores kunders sundhed ved at tilbyde endnu flere friske og sunde varer i vores butikker”, fortæller Peer Sandtner og fortsætter: 

“Vi er et godt sted, men jeg glæder mig også til at styrke vores image endnu mere. Og jeg tør godt lægge hånden på kogepladen og sige, at når vi går ind i 2026, så er Lidls brand endnu mere kendt blandt danskerne, end det er i dag”. 

Selvom det danske marked er præget af stor konkurrence, ser Peer Sandtner positivt på fremtiden og er klar til at tage udfordringen op. Dagligvarekæden kommer blandt andet til at intensivere sin markedsføring, så endnu flere danskere får øjnene op for den internationale discountkæde. 

“Der findes ikke mange retailere, der er lige så stærke i sine branding- og markedsføringskampagner, som vi er i Lidl – og vi kommer til at lægge endnu mere tryk på. Vi har netop lanceret en ny kampagne, hvor målet er at nå helt hjem i stuerne til danskerne. Det gør vi blandt andet ved at aktivere vores danske og internationale sponsorater af fodbold, håndbold og cykling endnu mere, og vi kommer til at se eksponeringen af Lidl tage nye højder”, fortæller den nytiltrådte indkøbsdirektør. 

Læs også: DI og 3F Transport indgår ny treårig ATL-overenskomst

Sidst men ikke mindst understreger Peer Sandtner, at med fejringen af kædens 20års jubilæum, kommer man til at give danskerne endnu flere gode grunde til at handle i Lidl. 

Peer Sandtner overtager rollen efter Maria Lovecchio, der fortsætter i en ny position i Lidl Global på kædens hovedkontor i Tyskland, hvor hun blandt andet vil bygge videre på sine erfaringer fra det danske marked. 

Kilde: Lidl

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

09.12.2025SCM.dk

Få det fulde overblik over forsyningskæden – direkte i din indbakke

09.12.2025SCM.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i ESG-rapportering

08.12.2025SCM.dk

Millioner til cirkulære løsninger i SMV’er skal sparke bæredygtig vækst i gang

08.12.2025SCM.dk

Ny diplomuddannelse skal styrke ledelsen af danske forsyningskæder

08.12.2025SCM.dk

Fellowship-program styrker bæredygtig fødevareinnovation

05.12.2025Hans Schourup A/S

Sponseret

Hvorfor en AGV ofte er den mest effektive løsning – selv i en tid domineret af AMR-hype

04.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Få en robot i test uden at investere

04.12.2025SCM.dk

EU’s gasstop fra 2027 kræver turbo på elektrificeringen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: - Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2025 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på din erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed

Dato

16.12.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

16.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn