Ny logistikstrateg i spidsen for Air & Sea Logistics-organisation

Siden årsskiftet er Tobias Burger (46) ny Chief Operations Officer (COO) for Dachser Air & Sea Logistics og medlem af Executive Board. Den ny COO lægger fokus på vækst på de globale markeder og på integreret stykgodstransport.

Tobias Burger (46) er ny Chief Operations Officer (COO) for Dachser Air & Sea Logistics og medlem af Executive Board. Han overtager stillingen efter Edoardo Podestà (61), der har trukket sig tilbage fra arbejdsmarkedet efter en 20 år lang karriere hos Dachser. Foto: Dachser

29.01.2024

SCM.dk

Tobias Burger, som senest har varetaget rollen som Deputy Director Air & Sea Logistics, erstatter Edoardo Podestà (61), der har trukket sig tilbage fra arbejdsmarkedet efter en 20 år lang karriere hos Dachser, heraf de sidste fire som chef for sø- og luftfragtforretningen.

"Denne overdragelse af ledelsen for forretningsområdet Air & Sea Logistics afspejler den målrettede og langsigtede videreudvikling af vores interkontinentale netværk”, udtaler Bernhard Simon, formand for Dachsers bestyrelse. 

"Edoardo Podestà har opbygget vores forretning i Asien siden 2003 og har de sidste fire år bidraget væsentligt til væksten i vores virksomhed gennem sin rolle som COO Air & Sea Logistics. Med Tobias Burger har vi nu en erfaren logistikstrateg i spidsen for vores Air & Sea Logistics-organisation, som har en dyb og holistisk forståelse af de komplekse udfordringer, som de globale logistikmarkeder står over for nu og i fremtiden”, fortsætter Bernhard Simon.

Tobias Burgers centrale opgave som COO Air & Sea Logistics er at drive Dachsers vækst på de globale markeder.

"Vi er overbeviste om, at vores forretning i Asien og Nord- og Sydamerika vil være den primære kilde til vores fremtidige vækst. Det er vores mål at kunne tilbyde vores kunder en omfattende løsning for stykgodstjenester over hele verden ved at knytte interkontinental transport tæt sammen med vores effektive europæiske vejtransportnetværk. Der er ingen tvivl om, at en sådan global stykgodsløsning, som leveres via et integreret netværk med omfattende muligheder inden for kontraktlogistik, kræver en stærk sø- og luftfragtorganisation med global tilstedeværelse", tilføjer Burkhard Eling, CEO for Dachser.

Læs også: Nye partnere vil genanvende batterier til elbiler

Tobias Burger har en doktorgrad i forretningsadministration og begyndte sin karriere som strategikonsulent hos Siemens Management Consulting. Han kom til Dachser i 2009. Efter at have arbejdet inden for controlling og strategiudvikling fik han ansvaret for Corporate Governance. På det tidspunkt stod han allerede i spidsen for den strategiske udvikling af det globale sø- og luftfragtnetværk. Siden 2019 har Tobias Burger fungeret som Podestàs højre hånd i stillingen som Deputy Director Air & Sea Logistics. I starten af denne periode var han global salgschef for sø- og luftfragtforretningen. I 2021 og 2022 ledede Tobias Burger med stor succes ASL EMEA-forretningsenhedens drift som Managing Director.

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

25.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

SCM.dk

Prisfald på pakkefragt skærper konkurrencen

SCM.dk

Tyskland vil blokere kinesisk opkøb af tysk logistikselskab

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.10.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia