Ny logistikstrateg i spidsen for Air & Sea Logistics-organisation

Siden årsskiftet er Tobias Burger (46) ny Chief Operations Officer (COO) for Dachser Air & Sea Logistics og medlem af Executive Board. Den ny COO lægger fokus på vækst på de globale markeder og på integreret stykgodstransport.

Tobias Burger (46) er ny Chief Operations Officer (COO) for Dachser Air & Sea Logistics og medlem af Executive Board. Han overtager stillingen efter Edoardo Podestà (61), der har trukket sig tilbage fra arbejdsmarkedet efter en 20 år lang karriere hos Dachser. Foto: Dachser

29.01.2024

SCM.dk

Tobias Burger, som senest har varetaget rollen som Deputy Director Air & Sea Logistics, erstatter Edoardo Podestà (61), der har trukket sig tilbage fra arbejdsmarkedet efter en 20 år lang karriere hos Dachser, heraf de sidste fire som chef for sø- og luftfragtforretningen.

"Denne overdragelse af ledelsen for forretningsområdet Air & Sea Logistics afspejler den målrettede og langsigtede videreudvikling af vores interkontinentale netværk”, udtaler Bernhard Simon, formand for Dachsers bestyrelse. 

"Edoardo Podestà har opbygget vores forretning i Asien siden 2003 og har de sidste fire år bidraget væsentligt til væksten i vores virksomhed gennem sin rolle som COO Air & Sea Logistics. Med Tobias Burger har vi nu en erfaren logistikstrateg i spidsen for vores Air & Sea Logistics-organisation, som har en dyb og holistisk forståelse af de komplekse udfordringer, som de globale logistikmarkeder står over for nu og i fremtiden”, fortsætter Bernhard Simon.

Tobias Burgers centrale opgave som COO Air & Sea Logistics er at drive Dachsers vækst på de globale markeder.

"Vi er overbeviste om, at vores forretning i Asien og Nord- og Sydamerika vil være den primære kilde til vores fremtidige vækst. Det er vores mål at kunne tilbyde vores kunder en omfattende løsning for stykgodstjenester over hele verden ved at knytte interkontinental transport tæt sammen med vores effektive europæiske vejtransportnetværk. Der er ingen tvivl om, at en sådan global stykgodsløsning, som leveres via et integreret netværk med omfattende muligheder inden for kontraktlogistik, kræver en stærk sø- og luftfragtorganisation med global tilstedeværelse", tilføjer Burkhard Eling, CEO for Dachser.

Læs også: Nye partnere vil genanvende batterier til elbiler

Tobias Burger har en doktorgrad i forretningsadministration og begyndte sin karriere som strategikonsulent hos Siemens Management Consulting. Han kom til Dachser i 2009. Efter at have arbejdet inden for controlling og strategiudvikling fik han ansvaret for Corporate Governance. På det tidspunkt stod han allerede i spidsen for den strategiske udvikling af det globale sø- og luftfragtnetværk. Siden 2019 har Tobias Burger fungeret som Podestàs højre hånd i stillingen som Deputy Director Air & Sea Logistics. I starten af denne periode var han global salgschef for sø- og luftfragtforretningen. I 2021 og 2022 ledede Tobias Burger med stor succes ASL EMEA-forretningsenhedens drift som Managing Director.

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

SCM.dk

FDE Fonden åbner for transportprojekter

SCM.dk

Bosch udvikler brændstofventil til skibsmotorer

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
IMDG - praktisk brug af IMDG-koden

IMDG uddannelsen om praktisk anvendelse af IMDG-koden er en overbygning til basisuddannelsen, der sætter dig i stand til at lave opslag i IMDG-koden og anvende konventionens oplysninger i dit daglige arbejde.

Dato

10.09.2026

Sted

Hvidovre

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

En god og ensartet kvalitet er grundlaget for en omkostningseffektiv produktion, tilfredse kunder, og evt. myndighedsgodkendelse. Derfor er kvalitetsstyring en essentiel del af virksomheden. På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Dansk Standard
Kursus
AI Act i praksis – lovgivning og standarder om kunstig intelligens

På dette endags introduktionskursus får du en gennemgang af AI Act og formålet med regelsættet. Derudover vil du få indblik i ISO/IEC 42001, der opstiller krav til et ledelsessystem for kunstig intelligens (AIMS), og hvordan den kan indgå i arbejdet med AI.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Odense