Ny logistikstrateg i spidsen for Air & Sea Logistics-organisation

Siden årsskiftet er Tobias Burger (46) ny Chief Operations Officer (COO) for Dachser Air & Sea Logistics og medlem af Executive Board. Den ny COO lægger fokus på vækst på de globale markeder og på integreret stykgodstransport.

Tobias Burger (46) er ny Chief Operations Officer (COO) for Dachser Air & Sea Logistics og medlem af Executive Board. Han overtager stillingen efter Edoardo Podestà (61), der har trukket sig tilbage fra arbejdsmarkedet efter en 20 år lang karriere hos Dachser. Foto: Dachser

29.01.2024

SCM.dk

Tobias Burger, som senest har varetaget rollen som Deputy Director Air & Sea Logistics, erstatter Edoardo Podestà (61), der har trukket sig tilbage fra arbejdsmarkedet efter en 20 år lang karriere hos Dachser, heraf de sidste fire som chef for sø- og luftfragtforretningen.

"Denne overdragelse af ledelsen for forretningsområdet Air & Sea Logistics afspejler den målrettede og langsigtede videreudvikling af vores interkontinentale netværk”, udtaler Bernhard Simon, formand for Dachsers bestyrelse. 

"Edoardo Podestà har opbygget vores forretning i Asien siden 2003 og har de sidste fire år bidraget væsentligt til væksten i vores virksomhed gennem sin rolle som COO Air & Sea Logistics. Med Tobias Burger har vi nu en erfaren logistikstrateg i spidsen for vores Air & Sea Logistics-organisation, som har en dyb og holistisk forståelse af de komplekse udfordringer, som de globale logistikmarkeder står over for nu og i fremtiden”, fortsætter Bernhard Simon.

Tobias Burgers centrale opgave som COO Air & Sea Logistics er at drive Dachsers vækst på de globale markeder.

"Vi er overbeviste om, at vores forretning i Asien og Nord- og Sydamerika vil være den primære kilde til vores fremtidige vækst. Det er vores mål at kunne tilbyde vores kunder en omfattende løsning for stykgodstjenester over hele verden ved at knytte interkontinental transport tæt sammen med vores effektive europæiske vejtransportnetværk. Der er ingen tvivl om, at en sådan global stykgodsløsning, som leveres via et integreret netværk med omfattende muligheder inden for kontraktlogistik, kræver en stærk sø- og luftfragtorganisation med global tilstedeværelse", tilføjer Burkhard Eling, CEO for Dachser.

Læs også: Nye partnere vil genanvende batterier til elbiler

Tobias Burger har en doktorgrad i forretningsadministration og begyndte sin karriere som strategikonsulent hos Siemens Management Consulting. Han kom til Dachser i 2009. Efter at have arbejdet inden for controlling og strategiudvikling fik han ansvaret for Corporate Governance. På det tidspunkt stod han allerede i spidsen for den strategiske udvikling af det globale sø- og luftfragtnetværk. Siden 2019 har Tobias Burger fungeret som Podestàs højre hånd i stillingen som Deputy Director Air & Sea Logistics. I starten af denne periode var han global salgschef for sø- og luftfragtforretningen. I 2021 og 2022 ledede Tobias Burger med stor succes ASL EMEA-forretningsenhedens drift som Managing Director.

/ PiB

Descartes

Sponseret

Toldbehandling fra Descartes – øg resiliensen i forsyningskæden

AGR

Sponseret

Er dit ERP nok til lagerstyring? Sådan lukker AGR hullerne i forsyningskæden

Relateret indhold

21.01.2025SCM.dk

Trump vil tage Panamakanalen tilbage

21.01.2025SCM.dk

Uddannelser og erhvervsliv samarbejder om grønne løsninger

21.01.2025SCM.dk

Campus Kalundborg satser på biobaseret produktion

20.01.2025SCM.dk

Rådgivning for 66,5 millioner kroner skal booste SMV’ers vækst

17.01.2025SCM.dk

Indspark: Nye spor i sandet for industri- og logistikejendomsmarkedet

14.01.2025SCM.dk

Svensk transportvirksomhed opkøbt af dansk logistikkoncern

14.01.2025SCM.dk

Virksomheder styrker fokus på SCM-kompetencer

13.01.2025SCM.dk

Advisense styrker positionen som Nordens GRC-frontløber

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

27.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Grundlæggende objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at designe objektorienterede programløsninger for din virksomhed.

Dato

27.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - aften

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

27.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav.

Dato

28.01.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

28.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, planlægning, styring og drift? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for organisering, ledelse og strategi.

Dato

28.01.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup