Ny mand i spidsen for Mobile Industrial Robots

Jean-Pierre Hathout afløser Walter Vahey, der vil fungere som rådgiver for producenten af autonome mobile robotter (AMR) indtil sin planlagte pension i 2024.

Jean-Pierre Hathout afløser Walter Vahey, der vil fungere som rådgiver for producenten af autonome mobile robotter (AMR) indtil sin planlagte pension i 2024. Foto: MiR..

22.05.2023

SCM.dk

Mobile Industrial Robots (MiR), den globale producent af autonome mobile robotter (AMR'er) har udnævnt Jean-Pierre Hathout som President. Hathout afløser Walter Vahey, der forbliver i virksomheden som rådgiver indtil sin planlagte pension i 2024.

Siden 2017 har Hathout været administrerende direktør for SIT Controls USA, hvor han var ansvarlig for SIT-gruppen i Nord- og Sydamerika. Forinden han kom til SIT Controls, tilbragte han 17 år hos Bosch, hvor han havde flere internationale ledelsesroller som blandt andet Vice President of Engineering, Vice President of R&D, Regional Asia-Pacific General Manager og Board Vice President for commercial air conditioning. Derudover har Hathout en doktorgrad i maskinteknik fra Massachusetts Institute of Technology (MIT).

"I Jean-Pierre får vi en leder med omfattende erfaring inden for tech-industrien. Han besidder et værdifuldt mix af kompetencer inden for strategi, salg, operations og globalt lederskab, som alle er centrale elementer i forhold til at realisere vores ambitiøse vækstplaner. Han har succesfuldt ledet to forskellige internationale organisationer, der blev opkøbt af et større moderselskab (Bosch). Det gør ham til den perfekte kandidat til at lede MiRs fortsatte vækstrejse", siger Vahey.

Vahey fortsætter som rådgiver for Hathout indtil udgangen af året, hvilket sikrer grundig overlevering af vigtig forretningsviden og en glidende overgang af lederskabet.

"Min pension har været planlagt i længere tid, men muligheden for, at Jean-Pierre kunne overtage rollen som president hos MiR, opstod før end forventet", fortæller Vahey og fortsætter:

"Derfor træder jeg tilbage fra min nuværende rolle og vil i stedet fungere som rådgiver for ham i hans første tid hos MiR".

Vahey tiltrådte som administrerende direktør for MiR tilbage i oktober 2022 og spillede en afgørende rolle i virksomhedens fusion med AutoGuide Mobile Robots. Forinden havde han haft flere ledende stillinger hos MiRs ejer, Teradyne, over en periode på 36 år.

Læs også: Danske MiR-robotter aflaster medarbejdere i Texas

Under Hathouts ledelse vil MiR ufortrødent fortsætte sin nuværende strategi.

"Jeg glæder mig til at bringe mine erfaringer og markedsmæssige indsigt i spil, samt at være en del af MiRs strategi, der omfatter et fortsat fokus på udvikling af ny software og robotter samt styrkelse af relationerne med de eksisterende multinationale kunder", siger Jean-Pierre Hathout.

Hathout bor i øjeblikket med sin familie i North Carolina. Han planlægger at flytte til Danmark for at dele sin tid mellem MiRs hovedkontor i Odense og Boston, Massachusetts, hvor MiRs ejer, Teradyne, er placeret.

- PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.05.2026SCM.dk

Lexit Group styrker nordisk position med NPT-opkøb

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

SCM.dk

Taulov Dry Port udvider med nyt logistikbyggeri

SCM.dk

Tegn på - spinkelt - håb for afspænding i Hormuz

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Slimstock Nordic
Konference
Invitation: Supply Chain Club – København | 22. maj 2026

Vi gentager succesen og inviterer til årets første Supply Chain Club i København.

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Clarion Hotel & Congress Copenhagen Airport

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Columbus
Webinar
Build what sets you apart — winning in the market with AI

Learn how to identify and invest in the capabilities that truly differentiate your business—and translate strategy into measurable competitive advantage.

Dato

26.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.05.2026

Sted

Comwell, Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K