Ny mand i spidsen for Mobile Industrial Robots

Jean-Pierre Hathout afløser Walter Vahey, der vil fungere som rådgiver for producenten af autonome mobile robotter (AMR) indtil sin planlagte pension i 2024.

Jean-Pierre Hathout afløser Walter Vahey, der vil fungere som rådgiver for producenten af autonome mobile robotter (AMR) indtil sin planlagte pension i 2024. Foto: MiR..

22.05.2023

SCM.dk

Mobile Industrial Robots (MiR), den globale producent af autonome mobile robotter (AMR'er) har udnævnt Jean-Pierre Hathout som President. Hathout afløser Walter Vahey, der forbliver i virksomheden som rådgiver indtil sin planlagte pension i 2024.

Siden 2017 har Hathout været administrerende direktør for SIT Controls USA, hvor han var ansvarlig for SIT-gruppen i Nord- og Sydamerika. Forinden han kom til SIT Controls, tilbragte han 17 år hos Bosch, hvor han havde flere internationale ledelsesroller som blandt andet Vice President of Engineering, Vice President of R&D, Regional Asia-Pacific General Manager og Board Vice President for commercial air conditioning. Derudover har Hathout en doktorgrad i maskinteknik fra Massachusetts Institute of Technology (MIT).

"I Jean-Pierre får vi en leder med omfattende erfaring inden for tech-industrien. Han besidder et værdifuldt mix af kompetencer inden for strategi, salg, operations og globalt lederskab, som alle er centrale elementer i forhold til at realisere vores ambitiøse vækstplaner. Han har succesfuldt ledet to forskellige internationale organisationer, der blev opkøbt af et større moderselskab (Bosch). Det gør ham til den perfekte kandidat til at lede MiRs fortsatte vækstrejse", siger Vahey.

Vahey fortsætter som rådgiver for Hathout indtil udgangen af året, hvilket sikrer grundig overlevering af vigtig forretningsviden og en glidende overgang af lederskabet.

"Min pension har været planlagt i længere tid, men muligheden for, at Jean-Pierre kunne overtage rollen som president hos MiR, opstod før end forventet", fortæller Vahey og fortsætter:

"Derfor træder jeg tilbage fra min nuværende rolle og vil i stedet fungere som rådgiver for ham i hans første tid hos MiR".

Vahey tiltrådte som administrerende direktør for MiR tilbage i oktober 2022 og spillede en afgørende rolle i virksomhedens fusion med AutoGuide Mobile Robots. Forinden havde han haft flere ledende stillinger hos MiRs ejer, Teradyne, over en periode på 36 år.

Læs også: Danske MiR-robotter aflaster medarbejdere i Texas

Under Hathouts ledelse vil MiR ufortrødent fortsætte sin nuværende strategi.

"Jeg glæder mig til at bringe mine erfaringer og markedsmæssige indsigt i spil, samt at være en del af MiRs strategi, der omfatter et fortsat fokus på udvikling af ny software og robotter samt styrkelse af relationerne med de eksisterende multinationale kunder", siger Jean-Pierre Hathout.

Hathout bor i øjeblikket med sin familie i North Carolina. Han planlægger at flytte til Danmark for at dele sin tid mellem MiRs hovedkontor i Odense og Boston, Massachusetts, hvor MiRs ejer, Teradyne, er placeret.

- PiB

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

16.10.2026SCM.dk

Ekspertise i Søborg baner vejen for global ordre på 750 millioner

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

SCM.dk

Forsyningskæder har radikalt skiftet design de sidste seks år

SCM.dk

83 procent forventer omfattende ændringer i logistikkæderne

06.10.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Rudi Kjeldsen til Partner

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

25.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online