Ny mand ved roret vil opgradere serviceaspektet

Pavillonleverandøren Adapteo Danmark har gjort Andreas Löfgren til ny administrerende direktør i Danmark. Med sig bringer han solid ledelseserfaring fra forskellige brancher og et mål om at sikre kontinuerlig udvikling med fokus på service i en branche, der lige nu står overfor flere udfordringer.

Pavillonleverandøren Adapteo Danmark har gjort Andreas Löfgren til ny administrerende direktør i Danmark. Med sig bringer han solid ledelseserfaring fra forskellige brancher og et mål om at sikre kontinuerlig udvikling med fokus på service i en branche, der lige nu står overfor flere udfordringer. Foto: Adapteo..

20.01.2023

SCM.dk

Adapteo Danmark og stillingen er ikke ukendt for Andreas. Han har siden november 2021 ageret som interim administrerende direktør for Adapteo Danmark. Nu er stillingen gjort permanent. Inden Andreas blev en del af Adapteo, har han haft flere senior roller, blandt andet COO hos Coor Service Management Danmark, samt arbejdet som konsulent på adskillige længerevarende opgaver og i midlertidige lederroller hos velrenommerede kunder som Aarsleff, Omexom og Polygon Group.
”Da jeg startede min rejse hos Adapteo Danmark i november 2021, var jeg stadig ny i branchen. Sidenhen har jeg i høj grad fået øjnene op for det store potentiale, der eksisterer på markedet, og som stadig er i udvikling, og den udvikling vil jeg meget gerne fortsætte med at være en del af”, siger Andreas Löfgren.
Stort potentiale i fleksible bygninger
Udviklingen på det danske marked giver mange muligheder for Adapteo Danmark, mener Andreas:

”Det jeg ser, er en branche, som ikke har fundet sin form helt endnu. Der er mange kunder, der ikke kender nok til hvad, vi kan tilbyde. Vi skal ud at skabe behovet og dermed forretningen. Jeg tror, at markedet for fleksible bygninger ser anderledes ud, hvis man kigger på det om fem år”.

Han fortsætter:
”Helt konkret ser vi hos Adapteo Danmark, at nogle regioner bruger midlertidige bygninger rigtig meget, hvor andre regioner slet ikke bruger den slags løsninger. Der er et kæmpe potentiale i de kunder, der hverken har prøvet det, har erfaring med det eller har kendskab til det”. 

Hans baggrund i servicebranchen, har givet ham en anden tilgang til forretningen, end hvis Adapteo havde hyret en internt fra byggebranchen. For der er stadig et uudforsket potentiale, hvis du spørger den nye direktør:

”Vi kan ekspandere servicen. Det er noget, der kan åbne ny markeder op. Vi skal udfordre, hvad vi sælger udover et modul, og det kan vi ved at gøre det så nemt for kunderne som muligt og levere en komplet og tilpasningsdygtig løsning på deres udfordringer. Så har vi givet dem endnu større værdi”.

Et udfordret samfund
På trods af de mange fremtidsvisioner bliver det ikke en dans på roser for den nye administrerende direktør. For byggebranchen står lige nu – ligesom så mange andre brancher - overfor en række udfordringer. Den største er inflationen, mener Andreas:

”Vi går fra en periode med lav inflation til, at der nu er meget høj inflation. Den overgang påvirker unægtelig branchen. Det gælder både i forhold til, at der er større omkostninger for kapital, hvilket påvirker investeringerne samt forsigtighed ved at træde ind i projekter, som man ellers tidligere ville have gået i gang med. Og det skaber usikkerhed”.

Men det lader ikke til at ryste den nye direktør, som ser muligheder fremfor begrænsninger. Og det er en oplagt mulighed for Adapteo, der netop slår sig på at være fleksibel i både op- og nedskalering af projekter:

”Vi er jo i en position, hvor vi kan tilbyde kunderne den fleksibilitet, de søger. De fleste gange oplever vi, at der er et behov, men at man ikke aner, hvor stort og hvor langsigtet det er – der kan vi tilbyde en fleksibilitet og komplet løsning, der giver en tryghed på kortere bane”, fortæller Andreas Löfgren.

Læs også: DSV opfører logistikcenter på størrelse med 13 fodboldbaner

På et mere overordnet plan ser Andreas også, at Adapteo kan være en del af løsningen på den usikkerhed, der eksisterer i samfundet. Den nye administrerende direktør mener, at fleksible bygninger positivt kan supportere samfundet i fremtidens udfordringer. Om der er tale om corona, midlertidige flygtninge, mangel på plejehjemspladser eller noget helt fjerde, så ser han i høj grad Adapteo som en del af løsningen.

Hans evne til at se løsninger og opnå resultater i en branche fyldt med udfordringer er da også en af årsagerne til, at Adapteo valgte at gøre ham til administrerende direktør. Gennem hele perioden, hvor Andreas har været midlertidig direktør, har Adapteo Danmark oplevet en stor udvikling i forretningsvækst og markedsandel: 

”Jeg er meget glad for endelig at kunne offentliggøre, at Andreas vil besidde rollen som permanent administrerende direktør i Danmark. Andreas’ personlige karaktertræk og lederstil kombineret med hans viste erfaring med at udvikle stærke virksomheder gennem vækst, gør ham til den ideelle kandidat til jobbet. De succeser, som den danske organisation har leveret det sidste år med Andreas i spidsen, understreger blot, at han er den helt rette”, siger Ola Skogö, der er EVP med ansvar for Adapteo i Danmark, Finland og Norge.

- PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Rasmus, Rolli, Gitti, Anni og T-Rex indtog gulvet

02.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

MADE TO MOVE er veloverstået. Og sikke en dag det blev

SCM.dk

Fibox henter CEO med supply chain-erfaring

SCM.dk

Houthier rasler igen med sablen i Rødehavet

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams