Ny ordreplukker udviklet til moderne lagerlogistik

Sammen med Linde har N.C. Nielsen udviklet den fjernbetjente enhed Linde N20 Optipick. Linde N20-serien er udviklet til moderne lagerlogistik, hvor der efterspørges korte leveringstider, høj plukkefrekvens, stram styring af omkostninger og færrest mulige fejl i plukkeprocessen.

Modellen skal gøre kunder i stand til at leve op til moderne logistikforventninger. Foto: N.C.Nielsen.

03.11.2020

SCM.dk

Den nye ordreplukker fra Linde og N.C. Nielsen skal gøre manuelt ordrepluk nemmere. Derfor er den designet, så man står foran batteriet med øget udsyn, bedre tilgængelighed og ordrepluk med flere paller ad gangen. Samtidig skal følger den med et tryk på enheden med medarbejderen fra hylde til hylde, så man ikke behøver at vende tilbage til maskinen hver gang.

Modellen skal gøre kunder i stand til at leve op til moderne logistikforventninger, som korte leveringstider, høj plukkefrekvens, stram styring af omkostninger og færrest mulige fejl i plukkeprocessen.

”Med den nye Linde N20-serie er det tekniske niveau for ordreplukkere øget markant. Ingen andre på markedet kan præstere en så avanceret plukketruck. Vi har derfor store forventninger til serien, der giver rige muligheder for at tilpasse løsningen præcist til de aktuelle plukkeopgaver. Desuden viser Linde N20 Optipick-enheden, at Linde teknologisk er helt fremme inden for moderne lagerlogistik”, udtaler salgsdirektør Allan Christensen fra N.C. Nielsen.

Alle modeller i plukkeserien kommer med en avanceret dæmpningsteknologi, der absorberer vibrationer og stød undervejs. Generelle designforbedringer skal gøre en travl hverdag betydeligt mindre fysisk belastende. Ligeledes byder de på en række sikkerhedsegenskaber som afrundede kanter på stålchassiset, hastighedsreduktion ved kurvekørsel og kofanger foran. Alt i alt skal det sikre en komfortabel, sikker og omkostningsbevist ordreplukning mellem 1,2 ton og 2,5 ton og i plukkehøjder op til 2,8 meter.

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

18.12.2025Dematic

Sponseret

Dematic Integrates a Pallet AS/RS in Latest Expansion for Spanish Workwear Giant Velilla

12.12.2025SCM.dk

Nyt logistisk supercenter åbner i Ringsted

11.12.2025SCM.dk

JYSK åbner nyt distributionscenter i Italien i 2027

08.12.2025SCM.dk

Mobile robotter: Fra faste ruter til intelligent høj fleksibilitet

05.12.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

AMR’er kræver volumen: sådan får du reel ROI på robotterne

04.12.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

04.12.2025SCM.dk

9 AGV’er servicerer på tiende år JYSKs distributionscenter i Danmark

02.12.2025SCM.dk

AI løfter lagerdrift fra automatisering til strategisk styrke

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle