Ny rekord i Billund Lufthavn

I 2020 blev ambitionerne for passagerer og luftfragt i 2040 sat højt. Derefter kom krisen. I 2022 kom trafikken tilbage. I 2023 kom Billund Lufthavn for alvor tilbage på vækstkurven med et nyt rekordår. Luftfragten i Billund Lufthavn ser tilbage på et år med flere lyspunkter og en god afslutningsmåned.

Året slutter i Billund Lufthavn med et rekordhøjt passagertal, da der i alt er gået 3.979.320 passagerer igennem terminalen i 2023. Det er en vækst på 7 procent i forhold til 2019, som er det tidligere rekordår. Foto: 123rf.com

10.01.2024

SCM.dk

På trods af, at der er en passagernedgang på 2,4 procent i december i forhold til julemåneden sidste år, er der ved udgangen af december sat et historisk punktum med en ny passagerrekord i Billund Lufthavn.

Året slutter i Billund Lufthavn med et rekordhøjt passagertal, da der i alt er gået 3.979.320 passagerer igennem terminalen i 2023. Det er en vækst på 7 procent i forhold til 2019, som er det tidligere rekordår.

”Nu står vi og kigger tilbage på et år, der om noget sætter to streger under, at rejseaktiviteten er i vækst igen. De ferierejsende er lige så glade for rejser som altid, men nu er erhvervsrejserne også tilbage igen”, siger Jan Hessellund, administrerende direktør, Billund Lufthavn og uddyber:

”Vi har længe set pilen pege opad på de erhvervsrejsende, men i fjerde kvartal af 2023 øgede flere af vores netværksselskaber deres daglige afgange – og med rette – da efterspørgslen i den grad var der. Det havde den betydning, at vi faktisk gik ud af de sidste måneder med vækst i forhold til erhvervsrejserne i 2019”.

Med intet mindre end en decembervækst på 24,7 procent i luftfragtcenteret i Billund Lufthavn i forhold til samme måned sidste år, blev nedgangen for 2023 minimeret til 0,7 procent. I alt er der blevet fragtet 76.363 tons luftfragt via Billund Lufthavn i 2023. Den flotte vækst peger i retning af et spændende 2024 på luftfragtsiden.

”Turkish cargo har især luft under vingerne på deres import, og Maersk Air Cargo tilføjer en masse nyt luftfragt til Billund, hvor deres transitmængder i høj grad løfter niveauet. Væksten for december er løftet af en flot fremgang på både import og eksport, der gør, at aktiviteten for hele året slutter på næsten samme niveau som sidste år. Retningen for det nye år er lagt med masser af udvikling og vækst”, fastslår Jan Hessellund.

Billund Lufthavn har som et led i strategien arbejdet målrettet efter, at der skal flyves mere luftfragt fra lufthavnen, end der køres herfra på lastbiler. Historisk har der overvejende været fragt, der er pakket som luftfragt i Billund og kørt af sted på lastbiler til andre lufthavne, som for eksempel Amsterdam og Frankfurt.

I september 2023 tippede det, så der var mere luftfragt på vinger end på hjul, og trenden blev fastholdt i oktober, november og december.

Læs også: Krisen omkring Det Røde Hav sender spotraterne i vejret

”I det sidste kvartal og mere til har vi mødt vores ambition om at flyve mere luftfragt fra Billund Lufthavn end der er kørt herfra på lastbiler. Vi er en lufthavn, og vi er gode til at håndtere fragten, og nu bliver vi i højere grad brugt som dét, vi er sat i verden til – nemlig at flyve. Det vil med stor sandsynlighed også vækste fremadrettet, fordi det er en anerkendelse af, at vi er effektive til at håndtere luftfragten til stor tilfredshed for kunderne”, afslutter Jan Hessellund.

/ PiB

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

06.11.2026SCM.dk

Maersk varsler flere ordrer på containerskibe

06.11.2026nShift

Sponseret

Black Friday er kun begyndelsen: Fem uger med pres på logistikken

SCM.dk

Milliard-forbedring var ikke nok: Maersk-aktien dykker

SCM.dk

LEMAN henter ny topchef med erfaring fra DSV

05.11.2026SCM.dk

Nye EU-krav skærper sikkerheden ved transport af luftfragt

05.11.2026SCM.dk

Maersk opjusterer kraftigt efter stærkt kvartal

05.11.2026SCM.dk

DFDS henter ny chef fra APM Terminals

05.11.2026SCM.dk

Flaskehalse i havnenes transportforbindelser hæmmer forsyningskæder

04.11.2026SCM.dk

Ny dybvandscontainerhavn på vej ved Østersøen

02.11.2026SCM.dk

Frode Laursen indsætter eldrevne modulvogntog over Øresund

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dematic
Messe
Logistik & Transport 2026

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ADR sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR-konventionen, og hvordan du anvender den som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

09.11.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR- og RID-konventionen, og hvordan du anvender dem som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

09.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København