Ny rekord i Billund Lufthavn

I 2020 blev ambitionerne for passagerer og luftfragt i 2040 sat højt. Derefter kom krisen. I 2022 kom trafikken tilbage. I 2023 kom Billund Lufthavn for alvor tilbage på vækstkurven med et nyt rekordår. Luftfragten i Billund Lufthavn ser tilbage på et år med flere lyspunkter og en god afslutningsmåned.

Året slutter i Billund Lufthavn med et rekordhøjt passagertal, da der i alt er gået 3.979.320 passagerer igennem terminalen i 2023. Det er en vækst på 7 procent i forhold til 2019, som er det tidligere rekordår. Foto: 123rf.com

10.01.2024

SCM.dk

På trods af, at der er en passagernedgang på 2,4 procent i december i forhold til julemåneden sidste år, er der ved udgangen af december sat et historisk punktum med en ny passagerrekord i Billund Lufthavn.

Året slutter i Billund Lufthavn med et rekordhøjt passagertal, da der i alt er gået 3.979.320 passagerer igennem terminalen i 2023. Det er en vækst på 7 procent i forhold til 2019, som er det tidligere rekordår.

”Nu står vi og kigger tilbage på et år, der om noget sætter to streger under, at rejseaktiviteten er i vækst igen. De ferierejsende er lige så glade for rejser som altid, men nu er erhvervsrejserne også tilbage igen”, siger Jan Hessellund, administrerende direktør, Billund Lufthavn og uddyber:

”Vi har længe set pilen pege opad på de erhvervsrejsende, men i fjerde kvartal af 2023 øgede flere af vores netværksselskaber deres daglige afgange – og med rette – da efterspørgslen i den grad var der. Det havde den betydning, at vi faktisk gik ud af de sidste måneder med vækst i forhold til erhvervsrejserne i 2019”.

Med intet mindre end en decembervækst på 24,7 procent i luftfragtcenteret i Billund Lufthavn i forhold til samme måned sidste år, blev nedgangen for 2023 minimeret til 0,7 procent. I alt er der blevet fragtet 76.363 tons luftfragt via Billund Lufthavn i 2023. Den flotte vækst peger i retning af et spændende 2024 på luftfragtsiden.

”Turkish cargo har især luft under vingerne på deres import, og Maersk Air Cargo tilføjer en masse nyt luftfragt til Billund, hvor deres transitmængder i høj grad løfter niveauet. Væksten for december er løftet af en flot fremgang på både import og eksport, der gør, at aktiviteten for hele året slutter på næsten samme niveau som sidste år. Retningen for det nye år er lagt med masser af udvikling og vækst”, fastslår Jan Hessellund.

Billund Lufthavn har som et led i strategien arbejdet målrettet efter, at der skal flyves mere luftfragt fra lufthavnen, end der køres herfra på lastbiler. Historisk har der overvejende været fragt, der er pakket som luftfragt i Billund og kørt af sted på lastbiler til andre lufthavne, som for eksempel Amsterdam og Frankfurt.

I september 2023 tippede det, så der var mere luftfragt på vinger end på hjul, og trenden blev fastholdt i oktober, november og december.

Læs også: Krisen omkring Det Røde Hav sender spotraterne i vejret

”I det sidste kvartal og mere til har vi mødt vores ambition om at flyve mere luftfragt fra Billund Lufthavn end der er kørt herfra på lastbiler. Vi er en lufthavn, og vi er gode til at håndtere fragten, og nu bliver vi i højere grad brugt som dét, vi er sat i verden til – nemlig at flyve. Det vil med stor sandsynlighed også vækste fremadrettet, fordi det er en anerkendelse af, at vi er effektive til at håndtere luftfragten til stor tilfredshed for kunderne”, afslutter Jan Hessellund.

/ PiB

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

30.10.2026nShift

Sponseret

nShift lancerer AI-adgang til leveringsdata

30.10.2026SCM.dk

Forstyrrelser og ikke efterspørgsel holder hånden under høje fragtrater

SCM.dk

Ahlsell elektrificerer al intern transport i Billund

SCM.dk

Frode Laursen indsætter eldrevne modulvogntog over Øresund

26.10.2026SCM.dk

Danske havne må afvise kunder på grund af manglende strøm

23.10.2026SCM.dk

MSC meldes på vej med ordre på 20 megacontainerskibe

23.10.2026SCM.dk

Over 500 containerskibe og bilskibe sejler nu med dual-fuel

23.10.2026nShift

Sponseret

Permobil sparer næsten tre timers transportadministration hver produktionsdag med nShift TMS

21.10.2026SCM.dk

Sø- og luftfragt trækker DSV's overskud op

21.10.2026SCM.dk

Maersk indleder nyt værftssamarbejde i Indien

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dematic
Messe
Logistik & Transport 2026

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 50001 Inspirationsseminar

I en tid, hvor der er mere og mere fokus på at reducere vores energiforbrug og dermed CO₂ emission, har du nu mulighed for at komme på en ISO 50001 inspirationsdag. På inspirationsdagen får du en forståelse for ISO 50001 standarden, og hvad den indeholder i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 50001 standarden.

Dato

05.11.2026

Sted

Nyborg