Ny rekord i Billund Lufthavn

I 2020 blev ambitionerne for passagerer og luftfragt i 2040 sat højt. Derefter kom krisen. I 2022 kom trafikken tilbage. I 2023 kom Billund Lufthavn for alvor tilbage på vækstkurven med et nyt rekordår. Luftfragten i Billund Lufthavn ser tilbage på et år med flere lyspunkter og en god afslutningsmåned.

Året slutter i Billund Lufthavn med et rekordhøjt passagertal, da der i alt er gået 3.979.320 passagerer igennem terminalen i 2023. Det er en vækst på 7 procent i forhold til 2019, som er det tidligere rekordår. Foto: 123rf.com

10.01.2024

SCM.dk

På trods af, at der er en passagernedgang på 2,4 procent i december i forhold til julemåneden sidste år, er der ved udgangen af december sat et historisk punktum med en ny passagerrekord i Billund Lufthavn.

Året slutter i Billund Lufthavn med et rekordhøjt passagertal, da der i alt er gået 3.979.320 passagerer igennem terminalen i 2023. Det er en vækst på 7 procent i forhold til 2019, som er det tidligere rekordår.

”Nu står vi og kigger tilbage på et år, der om noget sætter to streger under, at rejseaktiviteten er i vækst igen. De ferierejsende er lige så glade for rejser som altid, men nu er erhvervsrejserne også tilbage igen”, siger Jan Hessellund, administrerende direktør, Billund Lufthavn og uddyber:

”Vi har længe set pilen pege opad på de erhvervsrejsende, men i fjerde kvartal af 2023 øgede flere af vores netværksselskaber deres daglige afgange – og med rette – da efterspørgslen i den grad var der. Det havde den betydning, at vi faktisk gik ud af de sidste måneder med vækst i forhold til erhvervsrejserne i 2019”.

Med intet mindre end en decembervækst på 24,7 procent i luftfragtcenteret i Billund Lufthavn i forhold til samme måned sidste år, blev nedgangen for 2023 minimeret til 0,7 procent. I alt er der blevet fragtet 76.363 tons luftfragt via Billund Lufthavn i 2023. Den flotte vækst peger i retning af et spændende 2024 på luftfragtsiden.

”Turkish cargo har især luft under vingerne på deres import, og Maersk Air Cargo tilføjer en masse nyt luftfragt til Billund, hvor deres transitmængder i høj grad løfter niveauet. Væksten for december er løftet af en flot fremgang på både import og eksport, der gør, at aktiviteten for hele året slutter på næsten samme niveau som sidste år. Retningen for det nye år er lagt med masser af udvikling og vækst”, fastslår Jan Hessellund.

Billund Lufthavn har som et led i strategien arbejdet målrettet efter, at der skal flyves mere luftfragt fra lufthavnen, end der køres herfra på lastbiler. Historisk har der overvejende været fragt, der er pakket som luftfragt i Billund og kørt af sted på lastbiler til andre lufthavne, som for eksempel Amsterdam og Frankfurt.

I september 2023 tippede det, så der var mere luftfragt på vinger end på hjul, og trenden blev fastholdt i oktober, november og december.

Læs også: Krisen omkring Det Røde Hav sender spotraterne i vejret

”I det sidste kvartal og mere til har vi mødt vores ambition om at flyve mere luftfragt fra Billund Lufthavn end der er kørt herfra på lastbiler. Vi er en lufthavn, og vi er gode til at håndtere fragten, og nu bliver vi i højere grad brugt som dét, vi er sat i verden til – nemlig at flyve. Det vil med stor sandsynlighed også vækste fremadrettet, fordi det er en anerkendelse af, at vi er effektive til at håndtere luftfragten til stor tilfredshed for kunderne”, afslutter Jan Hessellund.

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.02.2026SCM.dk

Billund Lufthavn styrker fragtkapaciteten med 14 procent vækst og ny cross-docking-terminal

09.02.2026SCM.dk

Aarhus Havn intensiverer droneovervågning

05.02.2026SCM.dk

Maersks overskud er halveret - og mørke skyer lurer i horisonten

05.02.2026SCM.dk

Maersk og Hapag-Lloyd vender tilbage til Rødehavet

05.02.2026SCM.dk

Øresundsbron åbner for el-lastbiler på 339 kilometer lang crossborder-rute

04.02.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Fra compliance til konkurrencemæssig fordel med BITO

04.02.2026SCM.dk

Nyt EU-system for digital transportdokumentation forenkler arbejdsgange

01.02.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Security Update - Data Center Region Denmark

Microsoft åbner dansk datacenterregion. Hvad betyder det for din sikkerhed?

Dato

16.02.2026

Tid

11:00

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Microsoft åbner dansk datacenter

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og samtidig forstå, hvad Microsofts nye Data Center East betyder for danske virksomheder?

Dato

16.02.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online