Ny portal hjælper med kompensation for emballageaffald

Emballageretur og ERP Denmark lancerer affaldsanmodning.dk, der samler anmodninger om erhvervskompensation ét sted og sikrer enkel og korrekt udbetaling til virksomheder

”Der er i forvejen masser af kompleksitet i producentansvaret for emballage, og derfor har vi fået udviklet den fælles portal, affaldsanmodning.dk, der gør det nemt og smidigt for erhvervslivet at indberette deres data og søge om erhvervskompensation”, siger Morten Harboe-Jepsen, administrerende direktør i Emballageretur. Foto: Emballageretur

16.10.2025

SCM.dk

Producentansvaret for emballage trådte i kraft den 1. oktober 2025, hvorfor der også er fulgt en ny opgave med for virksomheder, der er slutbrugere af emballage. Virksomhederne kan nemlig søge om økonomisk kompensation - en såkaldt erhvervskompensation - for indsamlingen af deres emballageaffald. 

For at gøre det så nemt som muligt, har de kollektive ordninger, Emballageretur og ERP Denmark, sammen fået udviklet et system, der håndterer anmodninger om erhvervskompensationer for virksomheder, der ligger i de kommuner, de to kollektive ordninger har fået tildelt som led i producentansvaret for emballage. 

”Der er i forvejen masser af kompleksitet i producentansvaret for emballage, og derfor har vi fået udviklet den fælles portal, affaldsanmodning.dk, der gør det nemt og smidigt for erhvervslivet at indberette deres data og søge om erhvervskompensation”, siger Morten Harboe-Jepsen, administrerende direktør i Emballageretur. 

Virksomheder, der har ret til erhvervskompensation kan tidligst begynde at søge om erhvervskompensation via affaldsanmodning.dk for affaldstømninger foretaget fra den 1. oktober 2025. Anmodningen foretages digitalt og verificeres med MitID. For at sikre korrekt udbetaling skal virksomhederne indsende dokumentation for eksempel i form af fakturaer fra renovatøren. Løsningen er åben, og de øvrige kollektive ordninger på emballageområdet er inviteret til at koble sig på, så hele dansk erhvervsliv kan få glæde af systemet. 

”Det er et lovkrav, at anmodninger om erhvervskompensation skal kunne håndteres på en let tilgængelig måde. Med affaldsanmodning.dk skaber vi en fælles indgang, så erhvervslivet kan anmode så få steder som muligt. Samtidig får vi en valideringsplatform, der sikrer, at virksomhederne kompenseres korrekt, og at producenternes penge bruges korrekt uden at der skal opbygges en stor administrativ kontrol”, siger Torben Frahm, administrerende direktør i ERP Denmark. 

Ligesom borgere kan være slutbrugere på emballage, kan virksomheders skraldespande også være endestationen for emballageaffald. Det kan være papkasser, plastfolier eller dunke, som bliver til affald på kontoret, i butikken eller på fabrikken. 

I modsætning til borgerne, hvor kommunen og producentansvaret afregner automatisk, skal virksomheder dog aktivt anmode om at få en økonomisk kompensation. Det skyldes, at virksomhederne frit kan vælge hvilken affaldsordning, de ønsker, blandt aktørerne på markedet. 

FAKTA OM ERHVERVSAFFALD: 
Erhvervskompensation gives til virksomheder, der betaler producentansvar for emballage, som udelukkende bruges erhvervsmæssigt – altså emballage, der ikke ender som husholdningsaffald. 

Formålet er at sikre, at virksomheder ikke betaler dobbelt for deres emballageaffald, hvis en virksomhed selv håndterer og betaler for bortskaffelsen af sin erhvervsemballage. Virksomheden skal kunne dokumentere, at de angivne oplysninger er korrekte – for eksempel gennem fakturaer, kontrakter eller anden relevant dokumentation. 

FAKTA: SÅDAN FUNGERER ERHVERVSKOMPENSATION HOS RETUR OG ERP DENMARK 
Hvis din virksomhed har ret til erhvervskompensation, skal der søges hos den kollektive ordning, som håndterer den givne emballagefraktion, i den kommune virksomheden ligger i (efter p-nummer). 

Fraktionerne, der kan søges erhvervskompensation for, er disse typer emballageaffald: 
Pap, Papir, Metal, Glas, Plast, Mad- og drikkevarekartoner,Træ, Emballageaffald sorteret som farligt affald, Emballageaffald korrekt sorteret som restaffald 

Kilde: Emballageaffald

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

16.10.2025SCM.dk

Ny portal hjælper med kompensation for emballageaffald

10.10.2025N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

09.10.2025STILL Danmark A/S

Sponseret

Robotstøvsugeren KEMARO gør industrien renere - helt af sig selv!

09.10.2025SCM.dk

JYSK bygger nyt højteknologisk distributionscenter i Spanien

07.10.2025SCM.dk

Toldspecialist styrker danske virksomheder med nyt kontor i Frederikshavn

07.10.2025WITRON Group

Sponseret

Letters of intent signed for new highly automated logistics center in Kungsbacka

06.10.2025SCM.dk

Arla og Maersk etablerer nyt kølelager i Taulov

02.10.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Vakuumløftere til Danmarks største dækhotel

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Skab værdi med Microsoft Azure

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og få konkrete idéer til, hvordan du udnytter platformen bedst muligt i din virksomhed?

Dato

20.10.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Bliv klar til NIS2 med ISO 27001 - diplomkursus

På dette to-dages kursus får du en gennemgang af kravene i EU's NIS2-direktiv med fokus på, hvordan du kan efterleve og implementere kravene i praksis med ISO/IEC 27001 - ledelsessystem for informationssikkerhed.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

22.10.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

23.10.2025

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

23.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup