Ny rapport: Klimaskeptisk alliance truer klimahandling

Fossile selskaber, tænketanke og højrepartier spreder misinformation for at underminere klimavidenskaben, viser ny international rapport

Foto: 123rf.com

30.07.2025

SCM.dk

En ny rapport fra det internationale forskernetværk IPIE dokumenterer en voksende og koordineret modbevægelse mod klimavidenskab og grøn omstilling. Bag den står en alliance af fossile selskaber, højrepopulistiske partier og tænketanke, som aktivt søger at forhale eller forhindre politisk handling mod klimaforandringer.

Rapporten bygger på analyse af 300 videnskabelige studier og konkluderer, at misinformation i dag sjældent benægter klimaforandringer direkte. I stedet bruges en strategi, hvor man så tvivl om videnskaben, kritiserer løsninger og forskyder fokus væk fra handling. Denne type klimaskepsis spreder sig gennem både medier, sociale platforme og via netværk, der opererer uden for offentlighedens radar.

”Misinformation om klima bliver forstærket af institutioner med magt til at forme narrativer og undertrykke ubekvemme sandheder. Så længe disse aktører bliver ved med at manipulere strømmen af information, vil muligheden for effektiv og retfærdig klimahandling være faretruende uden for rækkevidde”, forklarer rapportens hovedforfatter Ece Elbeyi til Information.

Efterlyser regulering og modoffentligheder

For at imødegå denne udvikling foreslår IPIE en række konkrete tiltag. Rapporten opfordrer blandt andet til skærpet regulering, der kan sikre gennemsigtighed i virksomheders klimadata, herunder krav om standardiseret rapportering af CO2-aftryk og klimaeffekter. Derudover anbefales et internationalt forbud mod reklamer for fossile brændsler, som ifølge rapporten i årtier har påvirket den offentlige forståelse i en mere klimaskadelig retning.

Samtidig fremhæver forskerne behovet for at styrke civilsamfundets rolle og skabe alternative fællesskaber, der kan udfordre misinformationens dominans.

”Vi peger også på vigtigheden af at skabe modoffentligheder og ’koalitioner af de villige’ som et modstykke til de alliancer, virksomheder, tænketanke og politikere etablerer. En sådan mobilisering blandt folk i civilsamfundet ser vi faktisk i stigende grad”, siger Klaus Bruhn Jensen, formand for det videnskabelige panel bag rapporten, til Information.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

18.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

SCM.dk

Nyt butiksgulv dæmper støj fra intern transport

SCM.dk

Bring øger pakkevolumen med 16 procent

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup