Ny rapport: Madspild skyldes ineffektiv supply chain

De globale problemer med madspild kan til dels tilskrives en ineffektiv supply chain i fødevareindustrien. Det fastslår ny rapport fra World Economic Forum.

Hvert år går 1,3 milliarder tons mad til spilde, det skyldes blandt andet en ineffektiv supply chain og ventetid ved grænserne. Foto: Photos.com.

30.01.2014

SCM.dk

Hvert år går 1,3 milliarder tons mad til spilde og koster mere end 750 milliarder dollars. Madspildet skyldes ifølge en ny rapport fra World Economic Forum blandt andet en ineffektiv supply chain i handlen og distributionen af verdens fødevarer.

Rapportens resultat kalder på handling fra politikere og verdensledere, så problematiske og forældede systemer kan reformeres.

Læs også: God emballage kan reducere madspild

”Rapporten understreger vigtigheden af nye muligheder for liberalisering af handlen. Grænsekontrol og forskellige interne landesystemer skal reformeres”, siger Richard Samans, Managing Director i World Economic Forum i en pressemeddelelse.
 

<p>"Nu er det tid til at regeringer og virksomheder tyr til handling” </p>

Mark Gottfredson, partner i Bain og Company og medforfatter til rapporten

Grænseforsinkelser og dårlig infrastruktur
World Economic Forum har i samarbejde med konsulenthuset Bain & Company gået fødevareindustriens forsyningskæder efter i sømmene og identificeret indsatsområder for at optimere og gøre forsyningskæderne mere effektive – så indtjeningstabet og madspildet kan nedsættes eller undgås.

Rapporten konkluderer, at årsagen til de ineffektive forsyningskæder til dels skyldes for strenge krav til produktstandarder.

Men rapporten konkluderer også, at det i høj grad skyldes dårlig infrastruktur, grænsekontrol og forsinkelser samt forældede forretningskulturer.

Læs også: Ny dansk opfindelse skal reducere madspild

De store problemer opstår specielt i udviklingslandene, hvor store dele af fødevarerne produceres. I verdens fattige regioner kan forsyningskæden tilskrives hele 94 procent af årsagen til madspildet.

Løsning kræver politisk opbakning
World Economic Forum appellerer sammen med ledende forretningsfolk til bedre samarbejde mellem landene, og at grænsesystemerne bliver effektiviseret.

Det kræver politisk opbakning og skal løses i samråd med verdens ledere og virksomheder. 

På WTO-konferencen på Bali i december blev det problemet diskuteret  

”WTO-aftalen, der blev indgået i Bali i december, er et stort skridt mod liberalisering af handlen og effektivisering af forsyningskæderne. Nu er det tid til at regeringer og virksomheder tyr til handling”, udtaler Mark Gottfredson, partner i Bain og Company og medforfatter til rapporten.  

Den fulde rapport fra World Economic Forum kan læses her

-TK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.03.2026Element Logic Danmark

Sponseret

Element Logic skal levere innovativ automationsløsning til Kramps nye nordiske distributionscenter

06.03.2026SCM.dk

3 ud af 5 logistikcentre investerer stort i kunstig intelligens

SCM.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2

SCM.dk

Cyberangreb mod danske virksomheder fordoblet og kan koste millioner

13.02.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

12.02.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Den rette type truck til et hvert lager eller produktion

10.02.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Vores vognprogram Q10 udfases – alt skal væk

10.02.2026SCM.dk

Nordisk logistikejendoms-aktør styrker tilstedeværelsen i Hovedstadsområdet

10.02.2026SCM.dk

Hummels centrallager satser på det automatiske og digitale

09.02.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

PP Jensen løfter præcisionen med scannerløsning fra Delfi Technologies

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bredana Axcite A/S
Webinar
Har du også udfordringer med toldhåndtering på dine forsendelser?

Bruger du for meget tid på toldhåndtering? Med Axcite Transportation Management integreret med Shipmondo får du fuld kontrol over transport og forsendelser uden ekstra bøvl. Styringen er nemlig samlet ét sted.

Dato

11.03.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR - Praktisk brug af konventionen

ADR uddannelsen, om praktisk anvendelse af ADR-konventionen, er en overbygning til basisuddannelsen, der sætter dig i stand til at lave opslag i ADR-konventionen og anvende konventionens oplysninger i dit daglige arbejde.

Dato

12.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

12.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
AQAP Inspiration Seminar Online (English)

The NATO AQAP – Allied Quality Assurance Publications – 2000 series / AQAP-2110 inspiration seminar provides you with a fundamental understanding of the purpose, background, and content of the AQAP-2000 series standards and guides, including the AQAP-2110 standard, which is the certification wanted by the NATO defence organisations for its suppliers to be eligible to bid on defense contracts.

Dato

12.03.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

12.03.2026

Sted

Middelfart

Implement Consulting Group
Webinar
AI transformation: From risk to value

Unlocking impact from AI across your core business processes

Dato

12.03.2026

Tid

15:00

Sted

Online