Ny rapport: Madspild skyldes ineffektiv supply chain

De globale problemer med madspild kan til dels tilskrives en ineffektiv supply chain i fødevareindustrien. Det fastslår ny rapport fra World Economic Forum.

Hvert år går 1,3 milliarder tons mad til spilde, det skyldes blandt andet en ineffektiv supply chain og ventetid ved grænserne. Foto: Photos.com.

30.01.2014

SCM.dk

Hvert år går 1,3 milliarder tons mad til spilde og koster mere end 750 milliarder dollars. Madspildet skyldes ifølge en ny rapport fra World Economic Forum blandt andet en ineffektiv supply chain i handlen og distributionen af verdens fødevarer.

Rapportens resultat kalder på handling fra politikere og verdensledere, så problematiske og forældede systemer kan reformeres.

Læs også: God emballage kan reducere madspild

”Rapporten understreger vigtigheden af nye muligheder for liberalisering af handlen. Grænsekontrol og forskellige interne landesystemer skal reformeres”, siger Richard Samans, Managing Director i World Economic Forum i en pressemeddelelse.
 

<p>"Nu er det tid til at regeringer og virksomheder tyr til handling” </p>

Mark Gottfredson, partner i Bain og Company og medforfatter til rapporten

Grænseforsinkelser og dårlig infrastruktur
World Economic Forum har i samarbejde med konsulenthuset Bain & Company gået fødevareindustriens forsyningskæder efter i sømmene og identificeret indsatsområder for at optimere og gøre forsyningskæderne mere effektive – så indtjeningstabet og madspildet kan nedsættes eller undgås.

Rapporten konkluderer, at årsagen til de ineffektive forsyningskæder til dels skyldes for strenge krav til produktstandarder.

Men rapporten konkluderer også, at det i høj grad skyldes dårlig infrastruktur, grænsekontrol og forsinkelser samt forældede forretningskulturer.

Læs også: Ny dansk opfindelse skal reducere madspild

De store problemer opstår specielt i udviklingslandene, hvor store dele af fødevarerne produceres. I verdens fattige regioner kan forsyningskæden tilskrives hele 94 procent af årsagen til madspildet.

Løsning kræver politisk opbakning
World Economic Forum appellerer sammen med ledende forretningsfolk til bedre samarbejde mellem landene, og at grænsesystemerne bliver effektiviseret.

Det kræver politisk opbakning og skal løses i samråd med verdens ledere og virksomheder. 

På WTO-konferencen på Bali i december blev det problemet diskuteret  

”WTO-aftalen, der blev indgået i Bali i december, er et stort skridt mod liberalisering af handlen og effektivisering af forsyningskæderne. Nu er det tid til at regeringer og virksomheder tyr til handling”, udtaler Mark Gottfredson, partner i Bain og Company og medforfatter til rapporten.  

Den fulde rapport fra World Economic Forum kan læses her

-TK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

26.06.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Terberg fuldender elektrisk produktprogram til terminaler, havne og tung intern transport

24.06.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Würth vokser med lagerindretning fra BITO

SCM.dk

Toldstyrelsen etablerer beredskabsgruppe

SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

22.06.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Rockwool: Forbedring af effektivitet med løfteudstyr fra TAWI til tunge metaldele

22.06.2026Axacon A/S

Sponseret

Er jeres lager klar til sommerferien?

19.06.2026Gjeddesdal Gods A/S

Sponseret

Når lagerkapacitet og placering skal understøtte vækst

18.06.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

16.06.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde Ri14–Ri18 kombinerer kompakt design, sikkerhed og førerkomfort i ny reachtruck

12.06.2026Global AGV

Sponseret

Global AGV overtager det ”døde” arbejde

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.08.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia