Ny rapport viser klar plan for at gøre Danmark fossilfrit

Danmark kan frigøre sig helt fra fossile brændsler og skabe et rent energisystem indenfor planetære grænser. Ny rapport viser skridt for skridt vejen mod et klimapositivt samfund i 2040.

Rådet for Grøn Omstilling har i en ny rapport opstillet et transformationsscenarie for Danmark, der præsenterer et realistisk og økonomisk ansvarligt bud på, hvordan Danmark kan udfase den fossile energi i alle dele af samfundet. Foto: Rådet for Grøn Omstilling

01.10.2024

SCM.dk

Vores nære fremtid kan blive helt fri for fossile brændsler. Vi kan skabe et samfund med renere luft, grønnere byer, mindre støj, mindre forurening – et samfund, hvor vi lever indenfor planetære grænser. Og vi kan få det til at ske allerede i 2040.  

Rådet for Grøn Omstilling har i en ny rapport opstillet et transformationsscenarie for Danmark, der præsenterer et realistisk og økonomisk ansvarligt bud på, hvordan Danmark kan udfase den fossile energi i alle dele af samfundet. I rapporten anbefaler RGO, at Danmark nidobler sin produktion af sol- og vindenergi frem mod 2040, og laver en meget hurtigere elektrificering af vejtransporten, af varmeforsyningen og af industrien. Samlet set er det billigere for samfundet end, hvis man holder fast i den langsommere omstilling, som regeringen lægger op til i sin klimapolitik. Alene i vejtransporten kan en hurtig elektrificering spare omkring 7,1 milliarder kroner i 2040.  

”Hvis vi ændrer den måde, vi forbruger og producerer energi på, vil det rent samfundsøkonomisk være en overskudsforretning. Vi undgår samtidig langt større klimaregninger i fremtiden, fremmer biodiversiteten og mindsker forurening, vi ellers vil skulle rydde op efter”, siger Bjarke Møller, direktør i Rådet for Grøn Omstilling.  

Rapporten tager fat i store udfordringer, der ofte bliver overset eller udeladt i dansk klimapolitik: Afbrænding af store mængder fast træbiomasse til blandt andet el og varme, udledningerne fra den internationale luft- og skibsfart og den indlejrede CO2.   

”Danmark skal tage ansvar for hele vores forbrug og aftryk på det globale klima. Regner man godt efter, er vores samfund i høj grad baseret på fossile brændsler. Vi har ofte malet os grønnere, end vi er”, siger Bjarke Møller, direktør for Rådet for Grøn Omstilling. 

Fossil energi findes i alle kroge af vores moderne liv, og rapporten har kortlagt hele Danmarks energiforbrug i alle sektorer. Den moderne fødevareproduktion med billige fødevarer drives af maskiner, kemi og kunstgødning og dermed af fossile brændsler. Lige så afhænger transporten, byggepladserne, kontorerne, internettet, telefonnettet, vand- og varmeforsyningen af energi. Også i indkøbsvarer er der indlejret energi. Rapporten viser, at der er brugt 655 dieselolie til at fremstille de fødevarer, som en dansker spiser hvert år.  

I det nationale klima- og energiregnskab tælles Danmarks internationale transport normalt ikke med, men hvis man kigger på hele den danske økonomi og medregner vores internationale transport, er 68 procent af det samlede energiforbrug stadig fossilt. Kun 13 procent af energiforbruget er elektrificeret, og Danmarks fossile forbrug er øget med 63 procent siden 1968. I dag stammer blot 13 procent af Danmarks bruttoenergiforbrug fra rene vedvarende energikilder som sol, vind, varmepumper, vandkraft og geotermi. Rapporten anslår, at Danmark allerhøjest er kommet en sjettedel af vejen med den grønne omstilling væk fra fossile brændsler. 

Læs også: Her er hvad 1200 produktionsvirksomheder fortæller om digital teknologi i forsyningskæden

Rapportens scenarie er opstillet for at give beslutningstagere et bedre og mere præcist værktøj at navigere ud fra. Ifølge Rådet for Grøn Omstilling er der nu brug for at samle virksomheder, kommuner, ngo’er, forskere og andre vigtige aktører, så de kan udvikle en plan for, hvordan vi når målet om et CO2-neutralt og fossilfrit energisystem. På samme måde som regeringens grønne trepartsforhandlinger om landbruget. 

”Det haster, fordi fossil energi skader klimaet, forurener luften og sprænger flere af de planetære grænser. Samtidig bliver adgangen til billig, ren og tilstrækkelig energi en afgørende forudsætning for fremtidens konkurrencekraft. Og vi skal gøre os fri af vores afhængighed af Rusland og andre olie- og gasstater. Alt i alt er det den eneste farbare vej at tage”, siger Bjarke Møller.  

Kilde: Rådet for Grøn Omstilling

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Airmaster samler lagerfunktion med højlager og Linde K-smalgangstruck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

08.10.2026Descartes

Sponseret

Descartes udvikler bredt inden for transport og logistik

08.10.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Købmanden 24/7 – en købmand skabt af lokalsamfundet

SCM.dk

Vejafgift udvides til mindre lastbiler i 2027

SCM.dk

STARK samler lagerdrift i nyt distributionscenter

07.10.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Smart Factory: Når produktion og intralogistik arbejder sammen

06.10.2026SCM.dk

Aalborg Universitet investerer millioner i AI-kompetencer

05.10.2026SCM.dk

AI-truslen mod virksomheder er fordoblet på ét år

05.10.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

SCT Transport – et langvarigt samarbejde med fokus på sikkerhed og service

05.10.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Fra skeptiske til uundværlige: Kvik Kald gør hverdagen lettere hos SPAR Ø. Brønderslev

02.10.2026Context& A/S

Sponseret

Se nyhederne i Business Central

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

TOPmanager A/S
Kursus
Kursus Intern Auditor – ISO 9001:2026

i samarbejde med Lasse Ahm Consult ApS er vi medarrangør på dette kursus. Kurset henvender sig til ledere og medarbejdere, som fremover skal planlægge og gennemføre interne audits i virksomheder med et kvalitetsledelsessystem. Kurset kræver ingen forudgående kendskab til ISO 9001 eller andre ledelsesstandarder.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lasse Ahm Consult ApS