Ny sikker platform til behandling af fragtopgaver

Private Freight Exchange giver speditører og vognmænd mulighed for at administrere deres fragtvirksomhed på en enkelt sikker platform, hvilket gør det muligt at behandle fragtopgaver mere effektivt og hurtigere.

”Med vores nye Private Freight Exchange-platform, lukker vi kløften mellem kontrakten og spotmarkeder”, udtaler Jacek Tarkowski, CSO, Vesteuropa, Trans.eu Group. Foto: Trans.eu Group..

25.07.2023

SCM.dk

Transportplatformen Trans.eu har udviklet en ny transportbørs, kaldet Private Freight Exchange, som gør det muligt for speditører at invitere vognmænd til deres eget sikre og private digitale rum og kommunikere direkte med deres betroede transportudbydere.
Platformen, som fremskynder kommunikationen mellem speditører og vognmænd, som allerede har etableret et godt arbejdsforhold, blev udviklet af Trans.eu som en direkte reaktion på kundernes efterspørgsel. For store speditører har Trans.eu også udviklet Corporate Freight Exchange, som gør det muligt at administrere godstildelings- og serviceudbydere på tværs af et selskabs netværk.

“Med vores nye Private Freight Exchange-platform, lukker vi kløften mellem kontrakten og
spotmarkeder”, udtaler Jacek Tarkowski, CSO (Chief Sales Executive), Vesteuropa, Trans.eu
Group.

"Med løsningen kan speditører og transportører hurtigt og nemt oprette en privat fragtcentral
med deres individuelle transportnet og bruge vores gennemprøvede værktøjer til et effektivt
samarbejde", fortsætter han.

Vognmænd, der er registreret på Trans.eu-platformen, kan også bruge deres Loads2Go-mobilapp, som i høj grad forbedrer kommunikationen ved at give nem adgang til fragttilbud og mulighed for at reagere hurtigt fra enhver lokation.

Trans.eu kan udvide en klients Private Freight Exchange-database at inkludere et hvilket som helst antal betroede vognmænd. Platformen hjælper aktivt med at få vognmænd om bord og foreslår transportvirksomheder, der opererer på de ønskede ruter og opfylder fastsatte sikkerhedskriterier. Desuden kan parametre for fragtopgaver, der i stor udstrækning er automatiserede, også gemmes i Private Freight Exchange.

Læs også: Aarhus Havn står over for udvidelse

Trans.eu har udviklet Private Freight Exchange som reaktion på speditørernes stigende efterspørgsel efter større sikkerhed, digitalisering og behovet for at kunne gennemføre godstilbudsprocesser i en ikke-offentlig arena.
Trans.eu kunne også fastslå, at vognmænd var mere villige til at gøre forretninger med en speditør, de allerede kender.

“Private Freight Exchange er en løsning, som vi har udviklet efter en grundig analyse af
vores kunders behov”, udtaler Marcin Ostrowski, Business Development Manager, Trans.eu
Group.

"Vi er overbevist om, at den private fragtbørs ikke kun kan løse problemer såsom at arbejde
med ukendte entreprenører og langsom e-mail/telefonbaseret kommunikation, men også
øge den europæiske transports evne til at operere på en langt mere bæredygtig måde", slutter han.

Private Freight Exchange giver også mulighed for markedsprissammenligning og kan nemt
fungere sammen med eksisterende transportstyringssystemer, hvilket eliminerer behovet for
manuel dataindtastning.

- PiB

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

22.10.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Fra nybyggeri til færdigt logistikcenter – STILL har fulgt FTZ hele vejen

20.10.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Aalborg Portland udskifter diesel med el i tung cementlogistik

SCM.dk

DCC Energi udvider HVO-netværk til 11 tankstationer

SCM.dk

Maersk indleder nyt værftssamarbejde i Indien

19.10.2026Antalis A/S

Sponseret

Byg din pakkeproces til mere vækst med semiautomatiske pakkemaskiner

15.10.2026SCM.dk

GLS bygger sit første automatiserede lagerhotel i Kolding

13.10.2026Swisslog

Sponseret

Nowaste Logistics, Sweden: Warehouse automation built on close collaboration and a true partnership

13.10.2026SCM.dk

Kesko investerer langsigtet i lagerautomation med KNAPP

11.10.2026nShift

Sponseret

Den oversete del af forsyningskæden: Derfor er inbound-logistik næste skridt i digitaliseringen

09.10.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Airmaster samler lagerfunktion med højlager og Linde K-smalgangstruck

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - Hybrid

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - online - afte

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

21:05

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
Measurement system analysis (MSA)

I en virksomhed træffes der mange gange daglig beslutninger om produkters kvalitet og processers evne til at opfylde kvalitetskravene. Fejl i disse beslutninger fører til utilfredse kunder og/eller omkostninger til spild, omarbejde etc.

Dato

26.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.10.2026

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense