Ny tænketank giver bud på robotters fremtidige rolle

Hvordan kan robotter være med til at løse manglen på hænder? Det spørgsmål forsøger ny tænketank at besvare, når den samles for første gang til ROBOTBRAG den 5. maj.

”Debatten om fremtidens manglende arbejdskraft og robotteknologi som den mulige løsning skal handle om mere end budgetter, og hvornår robotten er tilbagebetalt”, siger Kurt Nielsen. Foto: Teknologisk Institut.

02.05.2022

SCM.dk

ROBOTBRAG-tænketanken. 

Det er navnet på en spritny tænketank, som for første gang samles den 5. maj til ROBOTBRAG 2022 hos Teknologisk Institut i Odense. 

Her vil journalist og moderator Nynne Bjerre Christensen spørge to af Danmarks førende produktionsvirksomheder, en innovationsdirektør og en repræsentant for de mange danske små og mellemstore virksomheder, hvordan robotter kan være med til at løse manglen på hænder, hvordan vi kan gå nye, mere innovative veje med robotter, og hvordan deres vinderstrategi til indføring af robotter ser ud.

99.000 manglende håndsæt

Mange danske virksomheder mærker allerede i dag, at de har svært ved at tiltrække den tilstrækkelige arbejdskraft, og i 2030 vil der mangle 99.000 faglærte på det danske arbejdsmarked ifølge Arbejdsbevægelsens Erhvervsråd. Og da de eksisterende medarbejdere ikke bare kan løbe hurtigere og arbejde i længere tid, er der behov for at kunne arbejde smartere og automatisere flere arbejdsopgaver.

”Debatten om fremtidens manglende arbejdskraft og robotteknologi som den mulige løsning skal handle om mere end budgetter, og hvornår robotten er tilbagebetalt. De bedste løsninger kræver nemlig ofte, at man tør tænke og gøre nye ting”, fortæller Kurt Nielsen, der er centerchef ved Teknologisk Institut, og fortsætter: 

Læs også: Covid-19 sætter yderligere skub i investeringer i softwarerobotter

”Derfor har vi i dagens anledning samlet en ROBOTBRAG-tænketank, så vi sammen kan skabe indsigt, råd og løsninger for fremtiden”.

ROBOTBRAG-tænketanken består af:

  • John Christiansen, Head of R&D Automation hos The LEGO Group
  • Dorte Zacho Martinsen, stifter af SMV360°
  • Peder Nygaard, fabriksdirektør ved VOLA A/S
  • Anne-Lise Høg Lejre, direktør for Produktion & Innovation hos Teknologisk Institut

Opskriften på succesfuld indføring af robotter

Tidligere har forudsætningen for automation været kort tilbagebetalingstid, men en ny virkelighed med mangel på arbejdskraft presser danske virksomheder. Skal vi turde gå nye, mere innovative veje fremfor de sikre hyldevarer? Hvordan går man bedst til opgaven?

Det er nogle af de spørgsmål, som de fire medlemmer skal svare på. Men det bliver ikke bare snak.

”Vi kommer til at bryde med den klassiske form af en paneldebat, som ofte kan være inspirerende, men ikke altid konkret og handlingsorienteret. Derfor vil vi bede hvert tænketanksmedlem om at medbringe to strategiske, men alligevel konkrete råd eller idéer til at lykkes med robotteknologi. Dem vil vi folde ud undervejs og efterfølgende udgive til inspiration”, siger Nynne Bjerre Christensen, som kommer til at svinge taktstokken på sessionen.

Publikum – der får også anledning til at tage del i diskussionen og udvekslingen af idéer – kan efterfølgende gå på opdagelse i det nyeste inden for robotteknologi og droner, da tænketanken samles i anledning af ROBOTBRAG 2022 og DIRA Business. 

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsens ordresucces: Terbergs elektriske RoRo-traktor

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

24.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Når pris og præcision mødes i rummet

23.03.2026SCM.dk

Fra affald til værdi: Nyt projekt skal gøre Danmark til foregangsland for cirkulær elektronik

SCM.dk

Overset tekstilgruppe skal genanvendes mere

SCM.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

18.03.2026SCM.dk

Opkøb styrker IFS markant inden for supply chain

17.03.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber accelererer AI-innovation inden for logistik og supply chain i samarbejde med NVIDIA

17.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Middelfart Kommune: Digital buffet giver overblik på sekunder

17.03.2026SCM.dk

Fagfolk skriver: Ny IoT-standard flytter kontrollen over globale udrulninger

16.03.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Når ERP understøtter både drift og udvikling hos Energi Fyn

16.03.2026SCM.dk

It-flaskehalse: Sådan skyder du genvej og udnytter vibe coding til konkrete projekter

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online