Ny tænketank giver bud på robotters fremtidige rolle

Hvordan kan robotter være med til at løse manglen på hænder? Det spørgsmål forsøger ny tænketank at besvare, når den samles for første gang til ROBOTBRAG den 5. maj.

”Debatten om fremtidens manglende arbejdskraft og robotteknologi som den mulige løsning skal handle om mere end budgetter, og hvornår robotten er tilbagebetalt”, siger Kurt Nielsen. Foto: Teknologisk Institut.

02.05.2022

SCM.dk

ROBOTBRAG-tænketanken. 

Det er navnet på en spritny tænketank, som for første gang samles den 5. maj til ROBOTBRAG 2022 hos Teknologisk Institut i Odense. 

Her vil journalist og moderator Nynne Bjerre Christensen spørge to af Danmarks førende produktionsvirksomheder, en innovationsdirektør og en repræsentant for de mange danske små og mellemstore virksomheder, hvordan robotter kan være med til at løse manglen på hænder, hvordan vi kan gå nye, mere innovative veje med robotter, og hvordan deres vinderstrategi til indføring af robotter ser ud.

99.000 manglende håndsæt

Mange danske virksomheder mærker allerede i dag, at de har svært ved at tiltrække den tilstrækkelige arbejdskraft, og i 2030 vil der mangle 99.000 faglærte på det danske arbejdsmarked ifølge Arbejdsbevægelsens Erhvervsråd. Og da de eksisterende medarbejdere ikke bare kan løbe hurtigere og arbejde i længere tid, er der behov for at kunne arbejde smartere og automatisere flere arbejdsopgaver.

”Debatten om fremtidens manglende arbejdskraft og robotteknologi som den mulige løsning skal handle om mere end budgetter, og hvornår robotten er tilbagebetalt. De bedste løsninger kræver nemlig ofte, at man tør tænke og gøre nye ting”, fortæller Kurt Nielsen, der er centerchef ved Teknologisk Institut, og fortsætter: 

Læs også: Covid-19 sætter yderligere skub i investeringer i softwarerobotter

”Derfor har vi i dagens anledning samlet en ROBOTBRAG-tænketank, så vi sammen kan skabe indsigt, råd og løsninger for fremtiden”.

ROBOTBRAG-tænketanken består af:

  • John Christiansen, Head of R&D Automation hos The LEGO Group
  • Dorte Zacho Martinsen, stifter af SMV360°
  • Peder Nygaard, fabriksdirektør ved VOLA A/S
  • Anne-Lise Høg Lejre, direktør for Produktion & Innovation hos Teknologisk Institut

Opskriften på succesfuld indføring af robotter

Tidligere har forudsætningen for automation været kort tilbagebetalingstid, men en ny virkelighed med mangel på arbejdskraft presser danske virksomheder. Skal vi turde gå nye, mere innovative veje fremfor de sikre hyldevarer? Hvordan går man bedst til opgaven?

Det er nogle af de spørgsmål, som de fire medlemmer skal svare på. Men det bliver ikke bare snak.

”Vi kommer til at bryde med den klassiske form af en paneldebat, som ofte kan være inspirerende, men ikke altid konkret og handlingsorienteret. Derfor vil vi bede hvert tænketanksmedlem om at medbringe to strategiske, men alligevel konkrete råd eller idéer til at lykkes med robotteknologi. Dem vil vi folde ud undervejs og efterfølgende udgive til inspiration”, siger Nynne Bjerre Christensen, som kommer til at svinge taktstokken på sessionen.

Publikum – der får også anledning til at tage del i diskussionen og udvekslingen af idéer – kan efterfølgende gå på opdagelse i det nyeste inden for robotteknologi og droner, da tænketanken samles i anledning af ROBOTBRAG 2022 og DIRA Business. 

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

29.09.2026SCM.dk

AI-lokkemad åbner nye veje for cyberangreb

29.09.2026AlfaPeople

Sponseret

AI bliver en del af den daglige drift

SCM.dk

Handelsskibe i kø for eskorte i Det Røde Hav

SCM.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning. Og sakker bagud på net-zero mål

25.09.2026SCM.dk

Cybersikre virksomheder vokser hurtigere

23.09.2026Lyngsoe

Sponseret

Få kontrol over jeres RTI’er med automatiseret sporing

23.09.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Pick-by-Voice med BITO: Øget effektivitet med stemmestyret plukning

23.09.2026SCM.dk

AI dæmper virksomhedernes nyansættelser

22.09.2026Context& A/S

Sponseret

Har I mange manuelle økonomiprocesser?

22.09.2026SCM.dk

Fire professorater styrker robotteknologi og materialeforskning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.10.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

01.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

01.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Implement Consulting Group
Webinar
Scenario planning for better decisions in an uncertain world Scenario planning for better decisions in an uncertain world

Leadership begins where certainty ends

Dato

01.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online