Ny virus skal tages meget alvorligt

Computerstormen Stuxnet, som henover sommeren har hærget verden over, har også fået flere danske virksomheder til at gå deres systemer efter i sømmene en ekstra gang.

21.12.2010

SCM.dk

Der kan være god grund til at tage trusler om en såkaldt computerstorm alvorligt. Det mener Carsten Nøkleby, som er formand for foreningen Sesam, der bl.a. fungerer som videncenter for netop de danske produktionsvirksomheder.
Stuxnet har som noget usædvanligt vist sig at gå målrettet efter systemer til processtyring, som bl.a. bliver brugt i kraftværker og andre industrivirksomheder..
Ormen er i stand til at trænge ind i systemer gennem flere kritiske sårbarheder i Microsofts styresystem Windows. En af sårbarhederne har gjort det muligt for virusen at sprede sig via USB-nøgler. Det betyder, at Stuxnet potentielt har kunnet få adgang til de ofte isolerede Scada-computere, der – netop af sikkerhedsmæssige årsager – typisk ikke er koblet direkte på internettet.
To store danske produktionsvirksomheder, Arla og Crown, har valgt at tage det problem, som Stuxnet rejser, meget alvorligt. Det er dog langt fra normen for det generelle IT-sikkerhedsniveau i produktionsleddet i de danske virksomheder, vurderer Carsten Nøkleby fra Sesam.
”Der er generelt ikke fokus nok på IT-sikkerhden ude i produktionen. En del af årsagen til at IT-sikkerhed synes at være et fremmedord i produktionen, er at der er et skarpt skel mellem den administrative del af virksomheden og så produktionen”, mener han.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

26.05.2026SCM.dk

AI-investeringer vokser markant i 2026

25.05.2026SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste elnettet

SCM.dk

AI-investeringer vokser markant i 2026

SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste elnettet

22.05.2026Descartes

Sponseret

Descartes sætter AI-agenter i arbejde - 435.000 nye chauffører koblet på i rekordfart

22.05.2026SCM.dk

Ledere bruger AI bredt men mangler kompetencer

20.05.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KR AGILUS ultra-dæksel skal have en låg last og tilbyde fleksibel anvendelighed

19.05.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Studerende får den nyeste forskning direkte ind i udviklingsprojekterne

19.05.2026SCM.dk

Logistikvirksomhed vælger standard-it og skalerbarhed

18.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Fremtidens Netto er blevet virkelighed

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle