Ny virus skal tages meget alvorligt

Computerstormen Stuxnet, som henover sommeren har hærget verden over, har også fået flere danske virksomheder til at gå deres systemer efter i sømmene en ekstra gang.

21.12.2010

SCM.dk

Der kan være god grund til at tage trusler om en såkaldt computerstorm alvorligt. Det mener Carsten Nøkleby, som er formand for foreningen Sesam, der bl.a. fungerer som videncenter for netop de danske produktionsvirksomheder.
Stuxnet har som noget usædvanligt vist sig at gå målrettet efter systemer til processtyring, som bl.a. bliver brugt i kraftværker og andre industrivirksomheder..
Ormen er i stand til at trænge ind i systemer gennem flere kritiske sårbarheder i Microsofts styresystem Windows. En af sårbarhederne har gjort det muligt for virusen at sprede sig via USB-nøgler. Det betyder, at Stuxnet potentielt har kunnet få adgang til de ofte isolerede Scada-computere, der – netop af sikkerhedsmæssige årsager – typisk ikke er koblet direkte på internettet.
To store danske produktionsvirksomheder, Arla og Crown, har valgt at tage det problem, som Stuxnet rejser, meget alvorligt. Det er dog langt fra normen for det generelle IT-sikkerhedsniveau i produktionsleddet i de danske virksomheder, vurderer Carsten Nøkleby fra Sesam.
”Der er generelt ikke fokus nok på IT-sikkerhden ude i produktionen. En del af årsagen til at IT-sikkerhed synes at være et fremmedord i produktionen, er at der er et skarpt skel mellem den administrative del af virksomheden og så produktionen”, mener han.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

03.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

SPAR Jyderup holder servicen i top med Kvik Kald

03.09.2026AlfaPeople

Sponseret

Den oversete kompleksitet i supply chain: Når labels og dokumenter bliver forretningskritiske

SCM.dk

Fra Køge-virksomhed til global IoT-koncern

SCM.dk

Besætning forlader angrebet supertanker med råolie i Hormuzstrædet

31.08.2026AGR

Sponseret

Hvordan laver man et forecast for et produkt, der aldrig er blevet solgt?

31.08.2026Descartes

Sponseret

Descartes lancerer AI-baseret IDM til hurtigere told- og transportprocesser

31.08.2026SCM.dk

AI kan gøre manuel lageroptælling overflødig

31.08.2026AGR

Sponseret

Når forsyningskæden bliver digital, ændrer medarbejdernes rolle sig

31.08.2026nShift

Sponseret

Her knækker den digitale forsyningskæde for mange virksomheder

31.08.2026Lyngsoe

Sponseret

Du kan ikke levere det, du ikke har styr på

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online