Nye ambassadører skal fortælle de gode historier om transportuddannelserne

Transporterhvervets Uddannelser har udvalgt et nyt hold af unge ambassadørlærlinge. De skal være med til at fortælle de gode historier fra transportuddannelserne og transportbranchen på sociale medier.

Et hold af udvalgte ambassadører skal synliggøre transportuddannelserne ved at vise deres hverdag på jobbet, i skolen og i fritiden via billeder og film på sociale medier. Foto: Transporterhvervets Uddannelser.

13.12.2017

SCM.dk

I jagten på at få flere motiverede unge ind på transportuddannelserne har Transporterhvervets Uddannelser (TUR) udvalgt et hold af transportlærlinge, der skal være ambassadører for transportuddannelserne og transportbranchen.

Læs også: Jyske elever lærer om transportbranchen

”Vi skal have gang i ung-til-ung-kommunikation. Vi må indse, at de unge transportlærlinge er dem, der bedst kan fortælle andre unge om, hvad en transportuddannelse giver af muligheder og indhold i arbejdslivet”, siger  kommunikationschef hos TUR, Kitte Verup.

Ambassadørerne består af unge transportlærlinge på lager- og godschaufføruddannelserne, der 'brænder for fagligheden, er ambitiøse og engagerede i deres uddannelse og praktikvirksomhed', som det hedder.

Skal synliggøre transportuddannelser
Som ambassadører er det deres opgave at synliggøre transportuddannelserne ved at vise deres hverdag på jobbet, i skolen og i fritiden via billeder og film på sociale medier.

”Ambassadørerne lever fuldt ud op til vores forventning om at have gåpåmod og være nysgerrige. Vi ser frem til et sjovt og givende samarbejde over det næste halvandet år. Er man interesseret i at følge dem og deres arbejde, kan man tjekke #mintransportuddannelse på Instagram eller følge Facebooksiden Min Transportuddannelse”, siger Kitte Verup.

Ambassadørlærlingene vil primært være at finde på Instagram, Facebook og hjemmesiden transportuddannelser.dk, ligesom de også kan spottes til DM i Skills i Herning fra den 18.-20. januar næste år.

Læs også: Stor succes for musikvideo om job i transport

Her bliver det ambassadørernes opgave at svare på spørgsmål og fortælle folkeskoleelever og andre interesserede om transportuddannelserne, og om hvordan det er at være lærling i transportbranchen.

- EL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.06.2026PALOMAT

Sponseret

Prøv gratis i 2 uger: Kan PALOMAT® gøre en forskel hos jer?💡

09.06.2026SCM.dk

Fibox henter CEO med supply chain-erfaring

SCM.dk

Nobian elektrificerer og styrker fleksibiliteten i energisystemet

SCM.dk

Danske rederier indtager afventende tilgang til Hormuz' mulige åbning

22.05.2026SCM.dk

Lad den kolde kæde blive 3 grader varmere – og gør os alle en stor tjeneste

11.05.2026SCM.dk

Lexit Group styrker nordisk position med NPT-opkøb

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Implement Consulting Group
Konference
The Future of Planning Conference - Keynote by Implement Consulting Group

How will supply chain planning look in the future and how will the development with AI and other technologies impact how we work with planning?

Dato

18.06.2026

Tid

12:00

Sted

IDA Conference Kalvebod Brygge 31-33 1780 København V

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Nordhavn, København