Nye ambassadører skal fortælle de gode historier om transportuddannelserne

Transporterhvervets Uddannelser har udvalgt et nyt hold af unge ambassadørlærlinge. De skal være med til at fortælle de gode historier fra transportuddannelserne og transportbranchen på sociale medier.

Et hold af udvalgte ambassadører skal synliggøre transportuddannelserne ved at vise deres hverdag på jobbet, i skolen og i fritiden via billeder og film på sociale medier. Foto: Transporterhvervets Uddannelser.

13.12.2017

SCM.dk

I jagten på at få flere motiverede unge ind på transportuddannelserne har Transporterhvervets Uddannelser (TUR) udvalgt et hold af transportlærlinge, der skal være ambassadører for transportuddannelserne og transportbranchen.

Læs også: Jyske elever lærer om transportbranchen

”Vi skal have gang i ung-til-ung-kommunikation. Vi må indse, at de unge transportlærlinge er dem, der bedst kan fortælle andre unge om, hvad en transportuddannelse giver af muligheder og indhold i arbejdslivet”, siger  kommunikationschef hos TUR, Kitte Verup.

Ambassadørerne består af unge transportlærlinge på lager- og godschaufføruddannelserne, der 'brænder for fagligheden, er ambitiøse og engagerede i deres uddannelse og praktikvirksomhed', som det hedder.

Skal synliggøre transportuddannelser
Som ambassadører er det deres opgave at synliggøre transportuddannelserne ved at vise deres hverdag på jobbet, i skolen og i fritiden via billeder og film på sociale medier.

”Ambassadørerne lever fuldt ud op til vores forventning om at have gåpåmod og være nysgerrige. Vi ser frem til et sjovt og givende samarbejde over det næste halvandet år. Er man interesseret i at følge dem og deres arbejde, kan man tjekke #mintransportuddannelse på Instagram eller følge Facebooksiden Min Transportuddannelse”, siger Kitte Verup.

Ambassadørlærlingene vil primært være at finde på Instagram, Facebook og hjemmesiden transportuddannelser.dk, ligesom de også kan spottes til DM i Skills i Herning fra den 18.-20. januar næste år.

Læs også: Stor succes for musikvideo om job i transport

Her bliver det ambassadørernes opgave at svare på spørgsmål og fortælle folkeskoleelever og andre interesserede om transportuddannelserne, og om hvordan det er at være lærling i transportbranchen.

- EL

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.02.2026SCM.dk

Columbus etablerer AI Center of Excellence og udnævner ny VP Group AI

03.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Et studieprojekt, der tog virkelighedens udfordringer alvorligt

30.01.2026SCM.dk

Ekstra pulje på én millard skal styrke Danmarks beredskab

29.01.2026SCM.dk

IFS ansætter softwareveteran som ny nordisk direktør

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Closes 2025 with Strong Subscription Growth and Expanding AI Capabilities

27.01.2026SCM.dk

interpack 2026 klar til global industri-revolution

27.01.2026SCM.dk

Pandora ryger til tops på global bæredygtighedsliste

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ADR - Praktisk brug af konventionen

ADR uddannelsen, om praktisk anvendelse af ADR-konventionen, er en overbygning til basisuddannelsen, der sætter dig i stand til at lave opslag i ADR-konventionen og anvende konventionens oplysninger i dit daglige arbejde.

Dato

05.02.2026

Sted

Hvidovre

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

05.02.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup