Nye robotter gør kæder mere agile

Ny generation af robotter kan gøre forsyningskæder mere agile, så virksomheder bedre kan følge med det hastigt voksende markedstempo.

Menneskers og robotters bevægelser i et intensivt produktionsmiljø skal nøje koreograferes, hvis det skal fungere sikkert og optimalt. Her er det et billede fra Nymann Teknik. Foto: Universal Robots..

02.05.2014

SCM.dk

Indtjeningen i mange industri- og detailvirksomheder er under pres, og virksomheder bliver samtidig presset af højere markedstempi. E-handel og efterspørgslen fra de nye markeder i Asien, Afrika, Østeuropa og Sydamerika skaber et langt mere uforudsigeligt ordremønster end, de fleste virksomheder har været vant til.

Lean og agile på samme tid
Der er i stigende grad behov for, at virksomheder segmenterer deres forsyningskæde i flere kæder, hvor nogle er lean og andre er agile. Lean kæder dækker efterspørgslen på de mere forudsigelige varer, mens agile kæder skal være hurtigere på aftrækkeren og være i stand til at dække de uforudsigelige varegrupper. Her kan den nyeste udvikling i robotteknologi ifølge Dr. Julie Shah fra MIT Computer Science and Artificial Intelligence række virksomheder en hjælpende hånd.

Læs også: Fleksible robotter gavner dansk konkurrenceevne

Robotter har været en del af det industrielle landskab i årtier, men den teknologiske udvikling, som for eksempel de danske robotter fra Universal Robots er et godt eksempel på, gør nu robotenheder mere fleksible, alsidige og også prisbilligere. Set fra et supply chain perspektiv betyder det, at de nye generationer af fleksible fabriksrobotter kan gøre produktionssystemer mere agile og hjælpe virksomheder til at konkurrere i markeder med store udsving og højt tempo.

Danser med robotter
Dr. Julie Shah er leder af MIT’s såkaldte Interactive Robotics Group og hun peger på, at en af nøglerne til at opnå den nye agilitet ved hjælp af fleksible robotter er det, hun kalder for ”scheduling the choreography of robots” eller evnen til ”at danse med robotter på produktionsgulvet”, som hun så poetisk formulerer det.

Hendes forskning på MIT’s Interactive Robotics Group har som målsætning at udvikle innovative metoder til at skabe et mere flydende samspil mellem medarbejdere og robotter i højintensive miljøer som for eksempel en industriel produktion. Hun og hendes forskerkollegaer trækker på ekspertise inden for kunstig intelligens, human factors og systems engineering. Hun har tidligere arbejdet med at anvende robotapplikationer i produktionen af fly hos Boeing.

Læs også: Stantræk fordobler produktionen med robotter

“Menneskers og robotters bevægelser i et intensivt produktionsmiljø skal nøje koreograferes, hvis det skal fungere sikkert og optimalt. Det er nødvendigt at fastholde en vis afstand mellem mennesker og robotter både af hensyn til sikkerhed og effektivitet. En anden faktor er, at arbejdsopgaver skal fuldendes inden for en nøje fastlagt tidsperiode – for eksempel mellem malerprocesser eller før eller efter et produktionsskift”, fortæller Julie Shah til MIT’s magasin Supply Chain Frontiers.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.06.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Nyt vakuumanlæg har øget sikkerheden og halveret håndteringstiden

05.06.2026Antalis A/S

Sponseret

Emballageafgifterne er her: Automatisering bliver et strategisk valg

SCM.dk

Kinesisk konkurrence øger globale CO₂-udledninger

SCM.dk

Kvasir henter 75 millioner kroner til grønt skibsbrændstof

18.05.2026Brother Nordic A/S

Sponseret

Case: Integreret opmærkningsløsning sikrer compliance og skalerbarhed hos L’éclair Patisserie

12.05.2026Global AGV

Sponseret

Sig farvel til dyre produktionsstop og flaskehalse

06.05.2026Global AGV

Sponseret

Farvel til regning på 250.000 kr.

05.05.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Din AMR er ikke bare en selvkørende gaffeltruk

22.04.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvorfor automation ikke kun handler om robotter

22.04.2026Global AGV

Sponseret

60% besparelse på din drift

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle