Nyt forskningscenter for logistik i Aalborg

Aalborg Havn og Aalborg Universitet er gået sammen om et nyt forskningscenter for logistik, der skal styrke samarbejdet med erhvervslivet.

Det nye Center for Logistik og Samarbejde er en del af Aalborg Havns mål om at blive ”verdens første universitetshavn” senest i 2020. Foto: Flickr, Ignat Gorazd. .

23.04.2014

SCM.dk

I samarbejde med Aalborg Havn etablerer Aalborg Universitet et nyt forsknings- og formidlingscenter, kaldet Center for Logistik og Samarbejde. Centret skal være med til at sikre en tættere integration mellem forskning og erhvervsliv inden for logistik. Det skriver nordjyske.dk

”På centret vil vi kombinere forskning og teoretisk viden fra universitetet med havnens og virksomhedernes udviklingsstrategier. Målet er at skabe øget konkurrenceevne, større omsætning og flere job”, siger Thomas Kastrup-Larsen, bestyrelsesformand i Aalborg Havn og borgmester i Aalborg Kommune, til nordjyske.dk

Læs også: Nyt forskningscenter for landsbrugsmaskiner i Kolding

Det nye Center for Logistik og Samarbejde er ikke kun tiltænkt virksomheder med adresse i Aalborg Havn, men hele det nordjyske erhvervsliv. 

Øget konkurrencekraft og erhvervsmiljøer
Ifølge Aalborg Havn skal centeret inspirere erhvervslivet til øget konkurrencekraft og bæredygtig vækst gennem udviklingen af klynger og erhvervsmiljøer blandt andet inden for områder som Arktisk, Green Tech og vindmølleindustrien. 

Ordførende direktør for centeret bliver Aalborg Havns direktør Claus Holstein, mens Thomas Kastrup-Larsen bliver formand for det nye center. Aalborg Havn og Aalborg Universitet har indskudt 10 millioner i projektet. 

Centeret skal ligge i Royal Greenlands tidligere administrationsbygning på Aalborg Havn og bliver indviet fredag den 9. maj. 

-TK

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

SCM.dk

AI dæmper virksomhedernes nyansættelser

SCM.dk

Fire professorater styrker robotteknologi og materialeforskning

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
IMDG - praktisk brug af IMDG-koden

IMDG uddannelsen om praktisk anvendelse af IMDG-koden er en overbygning til basisuddannelsen, der sætter dig i stand til at lave opslag i IMDG-koden og anvende konventionens oplysninger i dit daglige arbejde.

Dato

24.09.2026

Sted

Fredericia