Nyt forskningscenter for logistik i Aalborg

Aalborg Havn og Aalborg Universitet er gået sammen om et nyt forskningscenter for logistik, der skal styrke samarbejdet med erhvervslivet.

Det nye Center for Logistik og Samarbejde er en del af Aalborg Havns mål om at blive ”verdens første universitetshavn” senest i 2020. Foto: Flickr, Ignat Gorazd. .

23.04.2014

SCM.dk

I samarbejde med Aalborg Havn etablerer Aalborg Universitet et nyt forsknings- og formidlingscenter, kaldet Center for Logistik og Samarbejde. Centret skal være med til at sikre en tættere integration mellem forskning og erhvervsliv inden for logistik. Det skriver nordjyske.dk

”På centret vil vi kombinere forskning og teoretisk viden fra universitetet med havnens og virksomhedernes udviklingsstrategier. Målet er at skabe øget konkurrenceevne, større omsætning og flere job”, siger Thomas Kastrup-Larsen, bestyrelsesformand i Aalborg Havn og borgmester i Aalborg Kommune, til nordjyske.dk

Læs også: Nyt forskningscenter for landsbrugsmaskiner i Kolding

Det nye Center for Logistik og Samarbejde er ikke kun tiltænkt virksomheder med adresse i Aalborg Havn, men hele det nordjyske erhvervsliv. 

Øget konkurrencekraft og erhvervsmiljøer
Ifølge Aalborg Havn skal centeret inspirere erhvervslivet til øget konkurrencekraft og bæredygtig vækst gennem udviklingen af klynger og erhvervsmiljøer blandt andet inden for områder som Arktisk, Green Tech og vindmølleindustrien. 

Ordførende direktør for centeret bliver Aalborg Havns direktør Claus Holstein, mens Thomas Kastrup-Larsen bliver formand for det nye center. Aalborg Havn og Aalborg Universitet har indskudt 10 millioner i projektet. 

Centeret skal ligge i Royal Greenlands tidligere administrationsbygning på Aalborg Havn og bliver indviet fredag den 9. maj. 

-TK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.06.2026SCM.dk

Fibox henter CEO med supply chain-erfaring

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Rasmus, Rolli, Gitti, Anni og T-Rex indtog gulvet

SCM.dk

Hollandsk AI-startup vinder europæisk SCM-pris

SCM.dk

Brancheorganisation vil styrke iværksætteres overlevelse

11.05.2026SCM.dk

Lexit Group styrker nordisk position med NPT-opkøb

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Implement Consulting Group
Konference
The Future of Planning Conference - Keynote by Implement Consulting Group

How will supply chain planning look in the future and how will the development with AI and other technologies impact how we work with planning?

Dato

18.06.2026

Tid

12:00

Sted

IDA Conference Kalvebod Brygge 31-33 1780 København V