Nyt forskningscenter for SMV’er åbner i Aarhus

Et nyt forskningscenter med fokus på SMV'er åbner i Aarhus. Centret skal hjælpe SMV'er med blandt andet innovation og strategi, forklarer professor.

Aarhus Universitet åbner nyt forskningscenter for SMV'er. Foto: AU.

16.03.2015

SCM.dk

Aarhus School of Business (BSS) åbner et nyt forskningscenter med fokus på små og mellemstore virksomheder.

Åbningen af Center for Små og Mellemstore Virksomheder skal ses i lyset af de mange millioner der årligt afsættes til at hjælpe de små og mellemstore virksomheder til øget omsætning og driftssikkerhed.

Dog er der meget lidt dokumentation for, hvad der egentlig virker. Derfor åbner BSS nu op for at indsamle viden om gode og dårlige erfaringer for virksomhederne.

Læs også: SMV'er vil hente 50 procent af omsætningen i udlandet

Dialogbaseret forskning
Det er for BSS et naturligt skridt, at samarbejdet skal ske sammen med de små og mellemstore virksomheder, forklarer Mette Nelville, professor og leder af det nyoprettede forskningscenter.

”Viden skabes bedst i dialog og samarbejde med dem, der skal bruge den – så enkelt er det. Vi skal forske i præcis de problemstillinger, der er relevante for SMV’erne og vi skal skabe redskaber, der er skræddersyet til deres behov”, siger hun og uddyber:

”Mange af de ting, som er vigtige for store virksomheder, er i princippet også vigtige for SMV’erne. Men langt de fleste værktøjer til for eksempel innovation af forretningsmodeller, strategi og risikostyring er primært designet til de store virksomheder”, siger hun.

Læs også: SMV'er tager cirkulært indkøb til sig

Derfor, mener hun, at informationen skal ned i øjenhøjde og ramme SMV’erne i deres dagligdag.

Forskningscentret får erfarne kræfter fra både universitetsverdenen og erhvervslivet, og de foreløbige forskningsresultater vil blive præsenteret ved en åbningskonference for centret til efteråret. 

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

SCM.dk

Shippingkrise i Golfen presser både søfolk og global handel

SCM.dk

Danskerne panter rekordmange flasker og dåser

24.03.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Live Copenhagen 2026

23.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

20.03.2026SCM.dk

Mange ledige har urealistiske forventninger til løn

17.03.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Industri 5.0, hvad betyder det for materialehåndtering?

17.03.2026SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

12.03.2026SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Sikkerhedsrådgiver temadag

Vores sikkerhedsrådgiver temadage er eksklusive temadage for de virksomheder, vi er sikkerhedsrådgiver for. Temadagene indeholder forskellige relevante emner, som løbende vil fremgå af denne side. Fælles for emnerne er, at de alle har med farligt gods at gøre.

Dato

16.04.2026

Sted

Fredericia

BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
INVITATION: Oplev fremtidens automation og logistik i praksis hos Universal Robots

Det her har vi glædet os til at dele! Nu kan vi invitere dig til Smart Automation & Logistics Day - en inspirerende halvdagskonference hos Universal Robots i Odense den 16. april 2026.

Dato

16.04.2026

Tid

08:30

Sted

Universal Robots & MiR Headquarters, Energivej 51, 5260 Odense S

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle