Nyt højteknologisk udstyr skal forbedre overfladebelægninger

Teknologisk Institut har investeret i to nye højteknologiske analyseudstyr, der skal hjælpe med at udvikle bedre overfladebelægninger til danske og udenlandske virksomheder. Det nye udstyr giver mulighed for at måle egenskaberne på både overflader og tynde belægninger meget præcist, hvilket er afgørende for udvikling af for eksempel slidstærke belægninger til værktøjer, maskindele og lignende.

"Vi kan nu tilbyde langt mere detaljerede analyser af tynde belægninger, som ellers er meget vanskelige at måle på. Det giver virksomhederne mulighed for at optimere deres produkter hurtigere og mere præcist”, forklarer Christian Moeslund Zeuthen, sektionsleder på Teknologisk Institut. Foto: Teknologisk Institut

04.02.2025

SCM.dk

Det nye udstyr består af en nanoindenter og et specialiseret røntgendiffraktometer. Nanoindenteren er en meget avanceret hårdhedsmåler, som kan bestemme hårdhed og elasticitet på overflader af materialer og på tynde, funktionelle belægninger med tykkelser på ned til cirka 100 nanometer. Røntgendiffraktometeret kan bruges til at analysere materialers krystalstruktur.

"Med det nye udstyr kan vi nu karakterisere og måle på tynde overfladebelægninger, som ellers er ekstremt vanskelige at analysere”, forklarer sektionsleder Christian Moeslund Zeuthen fra Teknologisk Institut.

Det nye udstyr bruges til avanceret materialekarakterisering og omfatter:

  • En nanoindenter til måling af blandt andet hårdhed og elasticitet. Den er egnet til at måle på mange forskellige materialer som for eksempel metaller, plast med videre, hvor man er interesseret i at vide noget om de mekaniske egenskaber af overfladen eller en påført overfladebelægning.
  • Et specialiseret røntgendiffraktometer til analyse af de strukturelle egenskaber af materialer og overflader på et atomart niveau

Det nye analyseudstyr skal blandt andet bruges til nyudviklig og optimering af PVD-belægninger, som er en stor aktivitet hos Teknologisk Instituts Tribologicenter. Ud over denne aktivitet tilbydes disse analyser også til kunder, som har behov for denne type målinger.

"Vi kan nu tilbyde langt mere detaljerede analyser af tynde belægninger, som ellers er meget vanskelige at måle på. Det giver virksomhederne mulighed for at optimere deres produkter hurtigere og mere præcist”, forklarer Christian Moeslund Zeuthen, sektionsleder på Teknologisk Institut.

Udstyret er blandt andet særligt relevant til:

  • Udvikling af mere slidstærke produktionsværktøjer
  • Optimering af overfladebelægninger
  • Kvalitetskontrol og analyse af belægninger
  • Udvikling af nye overfladebelægninger til en bred vifte af anvendelser

"Vi kan nu meget præcist analysere helt ned til få 100 nanometer tynde belægninger. Det giver os mulighed for at optimere materialer og belægninger til for eksempel forøgelse af værktøjers funktion og holdbarhed eller til at udvikle nye overfladeløsninger til eksempelvis den grønne omstilling”, udtaler seniorspecialist Klaus Pagh Amtoft.

Fakta om det nye udstyr:

  • Nanoindenteren måler med kræfter fra 100 mikronewton til 1 newton
  • Røntgendiffraktometeret kan analysere belægninger fra få nanometer til 50 mikrometers tykkelse
  • Alle analyser udføres in-house hos Teknologisk Institut i Århus

Investeringen skal hjælpe danske og udenlandske virksomheder med at få større indsigt i overfladeegenskaber samt udvikle næste generation af overfladebelægninger og dermed styrke deres konkurrenceevne på det internationale marked.

Kilde: Teknologisk Institut

/ PiB

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

19.08.2026SCM.dk

Exabeam og Google Cloud styrker jagten på insidertrusler

18.08.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Forsyningskæden er blevet for kompleks til siloer

SCM.dk

Arbejdsforhold i levering af e-handelspakker er under stort pres i hele Europa

SCM.dk

Den amerikanske flåde vinder terræn i Hormuzstrædet

13.08.2026SCM.dk

EU vil forenkle reglerne for højrisiko-AI

11.08.2026SCM.dk

Stagnerende it-optag udfordrer digital omstilling

11.08.2026SCM.dk

Flertal af supply chain-chefer savner AI-afkast

07.08.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Engineer to Order stiller andre krav til ERP

06.08.2026SCM.dk

Missionpharma: AI skal løse forretningsproblemer først

05.08.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Det digitale produktpas - DPP

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup