Nyt højteknologisk udstyr skal forbedre overfladebelægninger

Teknologisk Institut har investeret i to nye højteknologiske analyseudstyr, der skal hjælpe med at udvikle bedre overfladebelægninger til danske og udenlandske virksomheder. Det nye udstyr giver mulighed for at måle egenskaberne på både overflader og tynde belægninger meget præcist, hvilket er afgørende for udvikling af for eksempel slidstærke belægninger til værktøjer, maskindele og lignende.

"Vi kan nu tilbyde langt mere detaljerede analyser af tynde belægninger, som ellers er meget vanskelige at måle på. Det giver virksomhederne mulighed for at optimere deres produkter hurtigere og mere præcist”, forklarer Christian Moeslund Zeuthen, sektionsleder på Teknologisk Institut. Foto: Teknologisk Institut

04.02.2025

SCM.dk

Det nye udstyr består af en nanoindenter og et specialiseret røntgendiffraktometer. Nanoindenteren er en meget avanceret hårdhedsmåler, som kan bestemme hårdhed og elasticitet på overflader af materialer og på tynde, funktionelle belægninger med tykkelser på ned til cirka 100 nanometer. Røntgendiffraktometeret kan bruges til at analysere materialers krystalstruktur.

"Med det nye udstyr kan vi nu karakterisere og måle på tynde overfladebelægninger, som ellers er ekstremt vanskelige at analysere”, forklarer sektionsleder Christian Moeslund Zeuthen fra Teknologisk Institut.

Det nye udstyr bruges til avanceret materialekarakterisering og omfatter:

  • En nanoindenter til måling af blandt andet hårdhed og elasticitet. Den er egnet til at måle på mange forskellige materialer som for eksempel metaller, plast med videre, hvor man er interesseret i at vide noget om de mekaniske egenskaber af overfladen eller en påført overfladebelægning.
  • Et specialiseret røntgendiffraktometer til analyse af de strukturelle egenskaber af materialer og overflader på et atomart niveau

Det nye analyseudstyr skal blandt andet bruges til nyudviklig og optimering af PVD-belægninger, som er en stor aktivitet hos Teknologisk Instituts Tribologicenter. Ud over denne aktivitet tilbydes disse analyser også til kunder, som har behov for denne type målinger.

"Vi kan nu tilbyde langt mere detaljerede analyser af tynde belægninger, som ellers er meget vanskelige at måle på. Det giver virksomhederne mulighed for at optimere deres produkter hurtigere og mere præcist”, forklarer Christian Moeslund Zeuthen, sektionsleder på Teknologisk Institut.

Udstyret er blandt andet særligt relevant til:

  • Udvikling af mere slidstærke produktionsværktøjer
  • Optimering af overfladebelægninger
  • Kvalitetskontrol og analyse af belægninger
  • Udvikling af nye overfladebelægninger til en bred vifte af anvendelser

"Vi kan nu meget præcist analysere helt ned til få 100 nanometer tynde belægninger. Det giver os mulighed for at optimere materialer og belægninger til for eksempel forøgelse af værktøjers funktion og holdbarhed eller til at udvikle nye overfladeløsninger til eksempelvis den grønne omstilling”, udtaler seniorspecialist Klaus Pagh Amtoft.

Fakta om det nye udstyr:

  • Nanoindenteren måler med kræfter fra 100 mikronewton til 1 newton
  • Røntgendiffraktometeret kan analysere belægninger fra få nanometer til 50 mikrometers tykkelse
  • Alle analyser udføres in-house hos Teknologisk Institut i Århus

Investeringen skal hjælpe danske og udenlandske virksomheder med at få større indsigt i overfladeegenskaber samt udvikle næste generation af overfladebelægninger og dermed styrke deres konkurrenceevne på det internationale marked.

Kilde: Teknologisk Institut

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.05.2026SCM.dk

Ny professor skal styrke Danmarks digitale forsvar

11.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Projektstyring på data har markant reduceret spildtid hos GlobalConnect

SCM.dk

Ny professor skal styrke Danmarks digitale forsvar

SCM.dk

Trump afviser Irans svar – usikkerhed om Hormuzstrædet fortsætter

07.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

International ERP-udrulning har skabt ensartede processer hos SBS Automotive

06.05.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

To kraftfulde allroundere fra KUKA: Den nye generation af KR CYBERTECH-familien

05.05.2026Descartes

Sponseret

Descartes opkøber Idelic

05.05.2026SCM.dk

Ny guide til digital suverænitet i SCM

04.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Fra fragmenteret data til samlet overblik i Alliance+

03.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Cloudbaseret dataplatform giver e-nettet hurtigere indsigt

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bredana Axcite A/S
Webinar
5 tips til implementering af Dynamics 365 FO

Dynamics 365 Supply Chain Management er kendt som en af de stærkeste ERP-løsninger på markedet. Men hvis ikke systemet er succesfuldt implementeret, opnår I ikke det fulde potentiale.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Case webinar: LCA som konkurrencekraft

Flere virksomheder får i dag udarbejdet en Life Cycle Assessment (LCA), men langt fra alle får udnyttet det fulde forretningspotentiale. På dette webinar den 13. maj 2026 viser vi, hvordan du med LCA skaber troværdighed, styrker virksomhedens markedsposition og åbner nye forretningsmuligheder.

Dato

13.05.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Universal Robots A/S
Webinar
Production Line Bottlenecks - Session 1

How do you keep production moving without adding complexity?

Dato

13.05.2026

Tid

15:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance excl. cl. 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1(IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre accepteringskontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, ekskl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7

IATA Freightforwarder/Operator Acceptance incl. CL 7 medfører, at du overholder uddannelseskravet i IATA kapitel 1.5.1.2.1 ((IATA CBTA guidance tabel 7.3A) og sætter dig i stand til at gennemføre acceptance kontrol af forsendelser, der skal sendes som luftfragt, inkl. Kl 7.

Dato

18.05.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online