Nyt projekt skal skabe fælles fremtidsvision for danske virksomheder

Projektet “Green Horizon” vil øge konkurrenceevnen for produktionsvirksomheder ved at skabe konkrete billeder på en fælles, klimaneutral fremtid.

”Det er ikke nemt at oversætte vores store klima- og miljøkrise til konkrete muligheder og handlinger i virksomheder i dag. Ved at skabe levende billeder på en appellerende, bæredygtig fremtid gennem en udstilling, ønsker vi at sætte strøm til en ny, fælles fortælling om den bæredygtige omstilling af produktionsdanmark. For hvis vi kan forestille os fremtiden, så kan vi designe den”, fortæller Julie Hjort, Vicedirektør i Dansk Design Center”. Foto: Dansk Design Center

19.02.2025

SCM.dk

Handelskonflikt, krig, klimakrise, biodiversitetskrise, ressourcemangel - der er mange ubekendte i ligningen, som danske produktionsvirksomheder skal forsøge at løse for at sikre deres konkurrenceevne i en klimaneutral fremtid. Projektet “Green Horizon” vil skabe en interaktiv udstilling med en fælles fremtidsvision, som skal hjælpe danske virksomheder med at visualisere fremtiden og se de muligheder, den åbner frem for begrænsninger. Projektet er skabt og drevet af Dansk Design Center i samarbejde med Industriens Fond, CONCITO og Ellen MacArthur Foundation. 

”Det er ikke nemt at oversætte vores store klima- og miljøkrise til konkrete muligheder og handlinger i virksomheder i dag. Ved at skabe levende billeder på en appellerende, bæredygtig fremtid gennem en udstilling, ønsker vi at sætte strøm til en ny, fælles fortælling om den bæredygtige omstilling af produktionsdanmark. For hvis vi kan forestille os fremtiden, så kan vi designe den”, fortæller Julie Hjort, Vicedirektør i Dansk Design Center”.

Industriens Fond oplever også, at virksomhederne har et behov for at få skabt konkrete billeder på, hvordan en klimaneutral industri kan se ud i 2045. 

”Mange virksomheder er udfordrede i forhold til grøn omstilling. Både på grund af manglende ressourcer og kompetencer, men også fordi det kan være svært at forestille sig en ny og mere bæredygtig vej frem for virksomheden. De forestillinger skal vi hjælpe med at visualisere og gøre konkrete, så flere virksomheder kan se den forskel, de kan gøre og dermed blive motiverede til at tage fat på arbejdet”, siger programchef for bæredygtig produktion i Industriens Fond, Anders Ziegler Kusk.

Dansk Design Center har stor erfaring med at bruge design af fremtidsscenarier til at hjælpe danske virksomheder med at navigere i en kompleks fremtid. En af dem, som har haft gavn af det, er Pernille Pagh, direktør for forretningsudvikling og digitalisering i fibernetselskabet Fibia:

“Jeg blev introduceret til fire perspektiver på fremtidssamfund, og det blev en øjenåbner for, hvilke vigtige beslutninger vi står over for i min virksomhed. En solid vision kan inspirere og lede os – for min virksomhed førte det til, at vi ser vores digitale transformation gennem nye samfundsorienterede briller, hvilket har gjort, at vi har fået skabt grundlaget for et fælles sprog, forståelse og udgangspunkt i ledergruppen”.

Læs også: Elworks skifter emballageplastik ud med papir og opnår markant fald i CO2e

Green Horizon er netop sat i søen og i løbet af det næste år vil Dansk Design Center, Industriens Fond, CONCITO og Ellen MacArthur Foundation udvikle, teste og kvalificere visionen i samarbejde med virksomheder, eksperter og erhvervsliv. Fra foråret 2026 vil fremtidsvisionen kunne opleves og sanses i en mobil udstilling, som bringes rundt i landet for at inspirere og skabe handling blandt virksomheder og beslutningstagere. Der vil også blive udviklet et digitalt univers og et toolkit, som skal hjælpe produktionsvirksomheder med at omsætte visioner til konkrete, forretningskritiske handlinger.

Kilde: Dansk Design Center

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

03.09.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Q-System får styrket automationssamarbejde gennem AVK-investering

02.09.2026Global AGV

Sponseret

🎟️ Du er inviteret: Kom GRATIS med på Foodtech messe i Herning

SCM.dk

FDE Fonden åbner for transportprojekter

SCM.dk

Bosch udvikler brændstofventil til skibsmotorer

28.08.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvor forsvinder pengene i den interne logistik?

13.08.2026PALOMAT

Sponseret

Kender du hemmeligheden bag effektiv pallehåndtering? 👀 X-faktoren er...

11.08.2026Global AGV

Sponseret

Gør det nemt at tage beslutningen om automation

05.08.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Godt samarbejde i 25 år

04.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Hver kvadratmeter tæller

29.07.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Before the robot, fix the loom

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
IMDG - praktisk brug af IMDG-koden

IMDG uddannelsen om praktisk anvendelse af IMDG-koden er en overbygning til basisuddannelsen, der sætter dig i stand til at lave opslag i IMDG-koden og anvende konventionens oplysninger i dit daglige arbejde.

Dato

10.09.2026

Sted

Hvidovre

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

En god og ensartet kvalitet er grundlaget for en omkostningseffektiv produktion, tilfredse kunder, og evt. myndighedsgodkendelse. Derfor er kvalitetsstyring en essentiel del af virksomheden. På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Dansk Standard
Kursus
AI Act i praksis – lovgivning og standarder om kunstig intelligens

På dette endags introduktionskursus får du en gennemgang af AI Act og formålet med regelsættet. Derudover vil du få indblik i ISO/IEC 42001, der opstiller krav til et ledelsessystem for kunstig intelligens (AIMS), og hvordan den kan indgå i arbejdet med AI.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Odense