Nyt stort truckcenter i Padborg Nord

Biofuel Express, OK og DCC Energi samarbejder om Padborgs største truckanlæg, som åbner i slutningen af juni. Anlægget har 10 baner til tankning og en samlet tankkapacitet på 300.000 liter fordelt på HVO, GTL, diesel og AdBlue. Dermed udbygger de tre selskaber nu betragteligt den tunge transports adgang til brændstoffer i grænselandet.

Biofuel Express, OK og DCC Energi samarbejder om Padborgs største truckanlæg, som åbner i slutningen af juni. Anlægget har 10 baner til tankning og en samlet tankkapacitet på 300.000 liter fordelt på HVO, GTL, diesel og AdBlue. Dermed udbygger de tre selskaber nu betragteligt den tunge transports adgang til brændstoffer i grænselandet. Foto: Biofuel Express, OK, DCC Energi..

10.07.2023

SCM.dk

For kort tid siden åbnede Padborgs største truckanlæg, som ligger tæt ved afkørsel 75 på E45 og lige op til det hastigt voksende erhvervsområde i det nordlige Padborg. Nærmere bestemt på Kilen 4. Det nye anlæg udbygger forsyningen af brændstof væsentligt i et af landets helt store logistikknudepunkter. Til en start er det OK og Biofuel Express, der åbner, mens Shell-delen af truckanlægget følger trop.

Ved de nye high speed-standere kan lastbiler og busser foruden almindelig diesel og AdBlue tanke alternative brændstoffer som HVO og GTL. Og anlæggets design tager også højde for en fremtidig udbygning med elladning til lastbiler.

Netop muligheden for at give kunderne adgang til hele paletten af brændstoffer til den tunge trafik har været centralt i samarbejdet om det nye truckanlæg. Det fortæller Martin Sebastian Agdal fra Biofuel Express, der er ejer af matriklen og har indgået en aftale med OK og DCC Energi, som driver de danske Shell stationer.

”Vores fokus har fra start været at etablere et anlæg, der forbedrer transportbranchens adgang til brændstof. I samarbejde med OK og DCC Energi kan vi favne branchens behov for både traditionel diesel og AdBlue samt alternative brændstoffer som HVO og naturgasbaseret GTL. HVO Renewable Diesel er fuldt kompatibel med alle moderne dieselmotorer og kan reducere CO2-udledningen med op til 90 procent”, siger han.

Læs også: Kæmpe udvidelse af Saniståls robotlager på vej

Og behovet for tilgængelighed og kapacitet tæt ved grænsen har også været et afgørende element for DCC Energis beslutning om at gå med i samarbejdet. Det fortæller Søren Møller Maretti, direktør Mobility i DCC Energi.

”Vi har længe ønsket at styrke Shell netværket i Padborgområdet. Og da vi har gode erfaringer fra andre fælles anlæg i for eksempel Køge og Vejle, gav det god mening at gå ind i projektet. I fællesskab dækker vi den tunge trafiks behov for nem adgang til både traditionelle og alternative brændstoffer”, siger han.

Hos OK har man ligeledes ledt efter en mulighed for at udbygge den nuværende kapacitet, til nu at have tre stationer i grænseområdet. Så markedschef, Henrik Dehn, fra OK er yderst tilfreds med at være en del af trekløveret bag Padborgs nye store truckanlæg.

”Det er ingen hemmelighed, at der i Padborg har været et behov for at få etableret et moderne anlæg uden for byen, hvor den tunge transport nemmere har adgang. Det er vi lykkedes rigtig godt med på en placering, hvor vi også er umiddelbar nabo til flere af de danske virksomheder, der lige nu udbygger deres logistikset-up i Padborg”, siger han.

Overblik over standere på Padborgs nye truckcenter
DCC Energi har tre standere, hvor der kan tankes Shell GTL Fuel, Shell FuelSave Diesel og AdBlue.
OK har fire dieselstandere, hvor der kan tankes OK Diesel og to AdBlue-standere.
Biofuel Express har fire standere, hvor der kan tankes HVO100 Renewable Diesel, diesel og AdBlue.
Anlægget har en samlet kapacitet på 300.000 liter.

- PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

13.11.2025SCM.dk

Tidligere forsvarschef Peter Bartram indtræder i Baso Groups bestyrelse

13.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Mindre spildtid – mere samarbejde: Sådan har MENY Hillerød forbedret effektiviteten

12.11.2025SCM.dk

Verden halter langt bagefter historiske klimamål

12.11.2025SCM.dk

21 nye forskningsprojekter skal bidrage til en mere bæredygtig fremtid

11.11.2025SCM.dk

Nu sker det: Industriens brug af elektrificering oplever gennembrud

11.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Genbrug på autopilot – nemt og smart

10.11.2025SCM.dk

Dansk Industri samler kræfterne for et stærkere beredskab

10.11.2025SCM.dk

ESG i forsyningskæden kræver solidt greb om scope 3

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

17.11.2025

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110 Internal Auditor (English)

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn