OK sætter strøm til den tunge transport

Nu er energiselskabet OK klar med el-ladestandere til den tunge transport. Den første ud af mange ladelokationer bliver ved OK’s nuværende lokation på Europavej i Taulov.

Energiselskabet OK ønsker at imødekomme markedet og vognmændenes stigende interesse for elektriske lastbiler. Inden udgangen af 2024 åbnes der i alt seks OK Truckstationer med ladestandere til den tunge transport. Foto: OK..

23.10.2023

SCM.dk

Energiselskabet OK ønsker at imødekomme markedet og vognmændenes stigende interesse for elektriske lastbiler. Inden udgangen af 2024 åbnes der i alt seks OK Truckstationer med ladestandere til den tunge transport.

Den første el-ladeløsning indvies til oktober ved OK på Europavej i Taulov. På truckstationen kommer én ladestander med to udtag til at forsyne den tunge transport med en ladeeffekt op til 300 kW. Det vil sige, at to lastbiler kommer til at kunne oplade ad gangen.

Selvom interessen for elektriske lastbiler er stigende, er der stadig relativt få vognmænd, som kører på el. Det kan lyde besynderligt, men det skyldes blandt andet høje anskaffelsesomkostninger og manglen på tilstrækkelig el-ladeinfrastruktur rundt omkring i landet.
OK anerkender derfor vigtigheden af at skabe et stærkt el-ladenetværk til den tunge transport. Det skal sikre en nemmere og mere effektiv overgang til eldrift.

”Det er med stor glæde og stolthed, at vi nu kan løfte sløret for, at vi er klar med ladestandere til den tunge transport. Vi har lagt mange kræfter i at finde den bedste løsning og de rigtige placeringer, da vi fortsat ønsker at være en pålidelig partner for vores kunder, der gerne vil tage skridtet mod en mere bæredygtig transport”, siger Henrik Dehn fra OK, der er ansvarlig for e-mobilitet til den tunge transport.

Læs også: Klimarådet: Stor risiko for, at Danmark misser sit 2025-mål

”Vi vil gerne vise kunderne, at vi er med dem hele vejen i den grønne omstilling, så vi kommer til at etablere ladestandere på flere lokationer rundt omkring i landet for at sikre gode opladningsmuligheder på farten”, understreger han.

I første omgang etableres der ladestandere på OK Truckstationerne i Taulov, Køge, Korsør, Taastrup, Randers og Aarhus.

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

SCM.dk

Arbejdsforhold i levering af e-handelspakker er under stort pres i hele Europa

SCM.dk

Den amerikanske flåde vinder terræn i Hormuzstrædet

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

24.06.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup