Oprydning efter havnestrejke vil tage uger

Selvom den amerikanske havnestrejke blev afbrudt efter tre dage, vil det tage flere uger at rydde op, forudser chefanalytiker Peter Sand, Xeneta.

Foto: Port Authority of New York and New Jersey

07.10.2024

SCM.dk

Trods den korte havnestrejke på den amerikanske vestkyst, venter flere end 50 containerskibe på at losse og omkring 100 er på vej.

“At lukke alle havne på den amerikanske østlkyst og Golf-kysten - selv om det kun er i tre dage - kommer med alvorlige konsekvenser,” siger Peter Sand, chefanalytiker i Xeneta.

Han peger på, at konsekvenserne af strejken kan sprede sig til andre havne i verden i de kommende uger:

“De snesevis af skibe, der er forsinkede på den amerikanske østkyst og Golfkysten, vil også komme for sent tilbage til Fjernøsten. Det vil påvirke tidsplanerne i resten af året og muligvis ind i 2025 i optakten til det kinesiske nytår i slutningen af januar, hvor der traditionelt sendes en større mængde varer ud af Fjernøsten.”

Strejken blev afblæst efter tre dage, fordi havnearbejderne indgik en foreløbig aftale med arbejdsgiverne, der giver dem en lønstigning på 62 pct. over de næste seks år.

Den foreløbige aftale løber frem til 15. januar næste år og inden da skal der opnås enighed om den måske største knast - automatiseringen af containerterminalerne.

Den er fagforeningen, International Longshoremen's Association, ILA, lodret i mod, mens bl.a. Maersk allerede har automatiseret flere terminaler i USA.

-emte

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.02.2026SCM.dk

Maersks overskud er halveret - og mørke skyer lurer i horisonten

05.02.2026SCM.dk

Maersk og Hapag-Lloyd vender tilbage til Rødehavet

05.02.2026SCM.dk

Øresundsbron åbner for el-lastbiler på 339 kilometer lang crossborder-rute

04.02.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Fra compliance til konkurrencemæssig fordel med BITO

04.02.2026SCM.dk

Nyt EU-system for digital transportdokumentation forenkler arbejdsgange

01.02.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

30.01.2026SCM.dk

Rekord: Kolding Havn flyttede 1.446.387 tons gods i 2025

29.01.2026SCM.dk

Transport står for op til 80 procent af kulturlivets CO2-udledning

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Security Update - Data Center Region Denmark

Microsoft åbner dansk datacenterregion. Hvad betyder det for din sikkerhed?

Dato

16.02.2026

Tid

11:00

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Microsoft åbner dansk datacenter

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og samtidig forstå, hvad Microsofts nye Data Center East betyder for danske virksomheder?

Dato

16.02.2026

Tid

13:00

Sted

Online