Opsving giver færre tomme lager- og logistikbygninger i Østjylland

Der har ikke været så få tomme lager- og logistikbygninger i Aarhus og det øvrige Østjylland i mere end otte år, viser tal fra Ejendomstorvet.dk. Opsving og nethandel har udløst jagt på gode lokaler, vurderer lokal mægler.

”Udbuddet er mindre end efterspørgslen, og jo tættere vi kommer på Aarhus, desto sværere er det at finde lokaler. Mange virksomheder har et stykke tid haft brug for plads, men har været lidt afventende, og nu ser vi en ketchupeffekt”, siger Mads Thomsen fra Nybolig Erhverv Aarhus. PR-foto..

02.11.2017

SCM.dk

I Aarhus og det øvrige Østjylland blev virksomhederne hårdt ramt af finanskrisen, men nu efterspørger de i stor stil lagerhaller, logistikbygninger og produktionslokaler.

Læs også: Efterspørgsel sender lagerleje i vejret

Det fremgår af nye data fra Ejendomstorvet.dk, der er en fælles portal for mæglere og samtidig landets største markedsplads for erhvervslokaler:

”I øjeblikket står kun 3,4 procent af lager- og produktionslokalerne tomme i Østjylland – vi skal helt tilbage til starten af 2009 for at finde lavere tomgang. Der har været fald i tomgangen stort set hvert eneste kvartal siden januar 2015, så fremgangen for de østjyske virksomheder lader til at være ret stabil”, siger Simon Birch Skou, der er adm. direktør for Ejendomstorvet.dk.

Efterspørgsel medfører ketchupeffekt
Tilbage i 2007 og 2008 stod kun halvanden procent af lager- og produktionslokalerne tomme i Østjylland. Da finanskrisen ramte, steg tomgangen voldsomt – og da det så værst ud knap tre år senere, var tomgangen for industrilokaler næsten femdoblet til 7,3 procent:

”Udbuddet er mindre end efterspørgslen, og jo tættere vi kommer på Aarhus, desto sværere er det at finde lokaler. Mange virksomheder har et stykke tid haft brug for plads, men har været lidt afventende, og nu ser vi en ketchupeffekt”, siger Mads Thomsen, der er erhvervsrådgiver og specialist i industriejendomme hos Nybolig Erhverv Aarhus, og fortsætter:

”Især mindre industrilokaler på 500-2.500 kvadratmeter er en meget omsættelig vare, og nethandlen har givet rift om velbeliggende, moderne logistikejendomme”.

Uændret lejeniveau trods stigende efterspørgsel
Trods den stigende efterspørgsel på industrilokaler i Østjylland har lejeniveauet ifølge Ejendomstorvet.dk været stort set uændret det seneste år:

”Med finanskrisen i baghovedet har virksomhederne ikke turdet at sætte sig for hårdt i det. Men med det begrænsede udbud er priserne på vej til at stige, og vi har for nylig indgået en tiårig lejekontrakt; så lang tid ville virksomhederne ikke binde sig før”, siger Mads Thomsen.

Læs også: Lagerstyring 4.0 er på vej til et lager i din nærhed

I øjeblikket er der udbudt 314 lejemål inden for lager, logistik og produktion i Østjylland. 75 af dem ligger i Aarhus Kommune, og i Randers er der næsten ligeså mange med i alt 69 lejemål.

I hele landet findes 103,5 millioner kvadratmeter industrilokaler, og heraf ligger 16,2 millioner eller knap en sjettedel i Aarhus og de øvrige østjyske kommuner.

- EL

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

08.12.2025SCM.dk

Mobile robotter: Fra faste ruter til intelligent høj fleksibilitet

05.12.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

AMR’er kræver volumen: sådan får du reel ROI på robotterne

04.12.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

04.12.2025SCM.dk

9 AGV’er servicerer på tiende år JYSKs distributionscenter i Danmark

02.12.2025SCM.dk

AI løfter lagerdrift fra automatisering til strategisk styrke

01.12.2025SCM.dk

Nye og avancerede mobile robotter er på hastig fremmarch

28.11.2025SCM.dk

56 % af LEGO’s indpakning er nu papir og ikke plast

27.11.2025SCM.dk

Mobile robotter frigør hænder og hoveder på Solars lagre

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: - Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2025 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på din erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

15.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

16.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed

Dato

16.12.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn