Opsving giver færre tomme lager- og logistikbygninger i Østjylland

Der har ikke været så få tomme lager- og logistikbygninger i Aarhus og det øvrige Østjylland i mere end otte år, viser tal fra Ejendomstorvet.dk. Opsving og nethandel har udløst jagt på gode lokaler, vurderer lokal mægler.

”Udbuddet er mindre end efterspørgslen, og jo tættere vi kommer på Aarhus, desto sværere er det at finde lokaler. Mange virksomheder har et stykke tid haft brug for plads, men har været lidt afventende, og nu ser vi en ketchupeffekt”, siger Mads Thomsen fra Nybolig Erhverv Aarhus. PR-foto..

02.11.2017

SCM.dk

I Aarhus og det øvrige Østjylland blev virksomhederne hårdt ramt af finanskrisen, men nu efterspørger de i stor stil lagerhaller, logistikbygninger og produktionslokaler.

Læs også: Efterspørgsel sender lagerleje i vejret

Det fremgår af nye data fra Ejendomstorvet.dk, der er en fælles portal for mæglere og samtidig landets største markedsplads for erhvervslokaler:

”I øjeblikket står kun 3,4 procent af lager- og produktionslokalerne tomme i Østjylland – vi skal helt tilbage til starten af 2009 for at finde lavere tomgang. Der har været fald i tomgangen stort set hvert eneste kvartal siden januar 2015, så fremgangen for de østjyske virksomheder lader til at være ret stabil”, siger Simon Birch Skou, der er adm. direktør for Ejendomstorvet.dk.

Efterspørgsel medfører ketchupeffekt
Tilbage i 2007 og 2008 stod kun halvanden procent af lager- og produktionslokalerne tomme i Østjylland. Da finanskrisen ramte, steg tomgangen voldsomt – og da det så værst ud knap tre år senere, var tomgangen for industrilokaler næsten femdoblet til 7,3 procent:

”Udbuddet er mindre end efterspørgslen, og jo tættere vi kommer på Aarhus, desto sværere er det at finde lokaler. Mange virksomheder har et stykke tid haft brug for plads, men har været lidt afventende, og nu ser vi en ketchupeffekt”, siger Mads Thomsen, der er erhvervsrådgiver og specialist i industriejendomme hos Nybolig Erhverv Aarhus, og fortsætter:

”Især mindre industrilokaler på 500-2.500 kvadratmeter er en meget omsættelig vare, og nethandlen har givet rift om velbeliggende, moderne logistikejendomme”.

Uændret lejeniveau trods stigende efterspørgsel
Trods den stigende efterspørgsel på industrilokaler i Østjylland har lejeniveauet ifølge Ejendomstorvet.dk været stort set uændret det seneste år:

”Med finanskrisen i baghovedet har virksomhederne ikke turdet at sætte sig for hårdt i det. Men med det begrænsede udbud er priserne på vej til at stige, og vi har for nylig indgået en tiårig lejekontrakt; så lang tid ville virksomhederne ikke binde sig før”, siger Mads Thomsen.

Læs også: Lagerstyring 4.0 er på vej til et lager i din nærhed

I øjeblikket er der udbudt 314 lejemål inden for lager, logistik og produktion i Østjylland. 75 af dem ligger i Aarhus Kommune, og i Randers er der næsten ligeså mange med i alt 69 lejemål.

I hele landet findes 103,5 millioner kvadratmeter industrilokaler, og heraf ligger 16,2 millioner eller knap en sjettedel i Aarhus og de øvrige østjyske kommuner.

- EL

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

04.12.2025SCM.dk

9 AGV’er servicerer på tiende år JYSKs distributionscenter i Danmark

02.12.2025SCM.dk

AI løfter lagerdrift fra automatisering til strategisk styrke

01.12.2025SCM.dk

Nye og avancerede mobile robotter er på hastig fremmarch

28.11.2025SCM.dk

56 % af LEGO’s indpakning er nu papir og ikke plast

27.11.2025SCM.dk

Mobile robotter frigør hænder og hoveder på Solars lagre

25.11.2025Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

AI forbedrer predictive maintenance på svært tilgængelige dele

24.11.2025SCM.dk

Belgiske hospitaler indfører AutoStore-anlæg

19.11.2025SCM.dk

Verdens første elektriske 4x4 RoRo-traktor klar til havnene

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2015 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 14001:2015

Dato

08.12.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

09.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Kemi Fokus 2025

Vi vil gerne invitere dig, der har interesse i området for kemikalier og kemikaliedokumentation, til Kemi Fokus 2025 den 9. december kl. 8.30-12.00 eller fra kl. 13.00-17.00 i Fredericia. Dagen indeholder forskellige relevante emner, og spænder fra det mere overordnede i forhold til markedsføring til det helt specifikke inden for klassificering – se mere i programmet nedenfor.

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Online