OT-sikkerhed lever et skjult og risikofuldt liv i mange virksomheder

OT-sikkerhed handler ikke længere kun om at beskytte maskiner og industrielle processer. Det handler også om at sikre virksomheders og samfundets fundamentale funktioner i en stadig mere digital og sammenkoblet verden. Men der er store mangler i flertallet af danske produktions- og logistiktunge virksomheder - viser en mini-undersøgelse fra SCM.dk & Produktion.dk Panelet.

OT-sikkerhed er for mange virksomheder langt hen ad vejen en by langt ude i junglen i Fransk Guyana. Området flyver simpelthen under radaren, og det er der mange gode grunde til. Det viser en miniundersøgelse i Scm.dk & Produktion.dk Panelet, hvor der er spurgt ind til OT-praksis. Foto: 123rf.com.

03.07.2026

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Fabrikker og logistikcentre er smækfulde af operationel teknologi (OT), der bliver mere og mere avanceret. Hvis OT ikke virker, så går fabriks- eller logistikcenterdriften i stå, og det kan hurtigt blive rigtigt dyrt i form af kriseindsats, tabt omsætning, tabte kunder og så videre. Sker det over en bred kam hos mange virksomheder, kan det også hurtigt blive både dyrt og kritisk for vitale samfundsfunktioner. Og det er ikke en hypotetisk mulighed, mængden og alvorligheden i cyberangreb stiger kraftigt i disse år. Angrebene er både geopolitisk motiverede og regulær it-kriminalitet – og angriberne bliver hastigt dygtigere.

OT-sikkerhed er lige så vigtigt som almindelig it-sikkerhed. Men sådan bliver det bare ikke behandlet derude på fabriks- og logistikgulvene. OT-sikkerhed er for mange virksomheder langt hen ad vejen en by langt ude i junglen i Fransk Guyana. Området flyver simpelthen under radaren, og det er der mange gode grunde til. Det viser en miniundersøgelse i Scm.dk & Produktion.dk Panelet, hvor der er spurgt ind til OT-praksis.

Men hvad er OT? Respondenterne i undersøgelsen gør særligt brug af PLC-styrede produktionslinjer, batchstyringssystemer, industrielle HMI-paneler samt CNC-maskiner og i mindre grad industrirobotter, sensorer, avancerede IoT-løsninger samt predictive maintenance-systemer inden for produktion. På lager- og logistiksiden gør respondenterne særlig brug af automatiske palleteringsrobotter, transportbånd, AS/RS, vægt- og dimensioneringsscannere, AGV’er samt kølekædeovervågning. De gør også brug – men i mindre grad – af automatiske sorteringsanlæg, pick-by-light, RFID-porte og scannere, temperatur- og miljøsensorer samt dock management-systemer.

1 ud af 4 har strategi

Undersøgelsen viser, at kun en fjerdedel arbejder ud fra en formel strategi og governance for OT-sikkerhed. Den viser også, at graden af bevidsthed er relativ lav med en score på 2,47 på en Likert-skala fra 0 til 5, hvor 5 er højeste score. Det er noget, der kører som en mere eller mindre usynlig del af driften og påkalder sig begrænset opmærksomhed (så længe, der ikke sker driftsforstyrrelser).

Forfatterne – professor Jan Stentoft, SDU og administrerende direktør Jørgen Hartig, SecuriOT - bag undersøgelsen kommenterer: ”En mulig forklaring er, at OT-sikkerhed i mange virksomheder fortsat betragtes som et teknisk eller driftsmæssigt ansvarsområde frem for et strategisk ledelsesområde. Fokus har traditionelt været rettet mod stabil drift, oppetid og produktionseffektivitet, mens systematisk sikkerhedsstyring af OT-miljøer først i de senere år er blevet et større fokusområde”.

Kun 9 procent har oplevet sikkerhedsbrud

En meget menneskelig forklaring på den lave opmærksomhed på OT-sikkerhed kunne være, at kun 9 procent af respondenterne rent faktisk har oplevet en sikkerhedshændelse i OT-miljøet. Andre undersøgelser inden for it-sikkerhed viser, at de virksomheder, der har oplevet sikkerhedsbrister, meget hurtigt får langt mere opmærksomhed på området. Forfatterne bag undersøgelsen formulerer: ”Man kan frygte, at det samme mønster gør sig gældende for OT-sikkerhed”.

Gamle systemer bliver angivet som en udfordring for OT-sikkerhed af 43 procent. 71 procent svarer også, at OT-systemer og administrative IT-systemer ikke er adskilte eller kun delvist adskilte. Det åbner op for, at der kan ske uønskede spredninger af risici mellem systemdomænerne.

Læs også: Forsvarsvirksomhed skalerer produktion i takt med global efterspørgsel

66 procent angiver, at de sjældent eller aldrig foretage risikovurderinger af OT-systemer. Det åbner op for relative høje risici, og det peger ifølge undersøgelsens forfattere på behov for større ledelsesmæssigt fokus på OT-relateret risikostyring. Det bliver understøttet af, at 64 procent ikke har nogen OT-beredskabsplan. 

OT-sikkerheden er lav

Undersøgelsen viser, at OT-teknologier udgør en vital del af moderne produktions- og logistikdrift, men at sikkerheden halter gevaldigt. Det halter med bevidsthed, organisatorisk ansvar, ressourcer, kompetencer, systemopgraderinger, netværkssegmentering, risikovurderinger og beredskabsplaner. Mange har tager de første spænde trin mod en mere struktureret styring, og mange har etableret overblik over OT-systemlandskabet og tilhørende dokumentation. Men det er stadig på et umodent og utilstrækkeligt niveau, og der er lang vej endnu.

Som forfatterne til undersøgelsen formulerer det: ”Samlet set tegner undersøgelsen et billede af virksomheder, som i stigende grad er afhængige af OT-systemer for at understøtte produktion og logistik, men hvor den strategiske styring, risikohåndtering og organisatoriske forankring endnu ikke er fuldt udviklet. Der synes derfor at være et betydeligt potentiale for at styrke ledelsesmæssigt fokus, dokumentation, risikostyring og beredskabsarbejde, så OT-området i højere grad understøttes som et forretningskritisk og strategisk aktiv”.

Find den fulde rapport her.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

02.07.2026SCM.dk

Nyt lermateriale kan reducere madspild i forsyningskæden

30.06.2026SCM.dk

Nyt logistisk kriseberedskab for Danmarks mest udsatte

SCM.dk

Geopolitisk uro øger krav til eksportstrategien

SCM.dk

EUC Lillebælt styrker logistikuddannelser med droner og robotter

25.06.2026SCM.dk

Kvasir henter 75 millioner kroner til grønt skibsbrændstof

24.06.2026SCM.dk

Ny guide skal styrke værnet mod identitetssvindel

23.06.2026SCM.dk

Ingka køber sine første solparker i Spanien

23.06.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Robusthed skabes ikke i strategien. Den skabes i eksekveringslaget.

22.06.2026SCM.dk

16 partnere vil genanvende plast fra blodposer

19.06.2026SCM.dk

Dansk plastikforbrug holder højt niveau

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.08.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Context& A/S
Webinar
AI i finansafdelingen - hvad kan du automatisere?

Deltag i webinaret og se, hvordan AI automatiserer økonomiprocesser, reducerer manuelt arbejde og giver hurtigere adgang til indsigt i ERP-data.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams