Over 560 udstillere klar til hi-messen

561 udstillere er på plads i 11 messehaller, når hi[13] åbner dørene 3.-6. september i MCH Messecenter Herning. Messen kan i år fejre 50 års jubilæum som Nordens største industrimesse.

Hi-messen har gennem årene haft flere end 1,7 millioner besøgende. Foto: MCH. .

19.08.2013

SCM.dk

Om hi-messen

  • Nordens største industrimesse
  • Finder sted 3.-6. september i MCH Messecenter Herning
  • Messens hovedtema er i år innovation & vækst
  • Det er gratis at besøge messen
  • Få mere information og se alle udstillernes nyheder på hjemmesiden hi13.dk  

Kilde: MCH

Blandt arrangørerne af Hi[13]-messen mærker man i år en spirende optimisme blandt udstillerne. Hele 561 udstillere havde i juli meldt sig til, og hvis man skal tolke ud fra det rekordhøje antal af messenyheder, så har både innovation og produktudvikling stadig gode kår i dansk industri, vurderer messens projektchef Mona Jakobsen.

Læs også: 19.914 fagfolk besøgte hi11 i Herning

Ultimo juli var der i alt 254 godkendte nyheder, hvor 91 har fået prædikatet verdensnyhed. Heraf vurderes 27 til at være trestjernede verdensnyheder. Tre stjerner tildeles kun særligt innovative nyheder, oplyser MCH, der har sendt alle nyheder til officiel bedømmelse i et professionelt udvalg af repræsentanter fra brancheorganisationer og uvildige rådgivningsvirksomheder.

”Vi glæder os meget til at åbne dørene for hi-messen, og vi mærker, at udstillerne er topmotiverede forud for messen. Vi glæder os til at byde både udstillere og besøgende indenfor til et væld af nyheder og nye tiltag på messen samt et vitaminrigt konference- og aktivitetsprogram”, siger Mona Jakobsen.

Automatisér og vær unik
Et af hi-messens fokusområder er automation, hvilket underdirektør i Dansk industri, Kent Damsgaard, holdt et oplæg om ved hi[13]s presse kick-off 27. juni. Her var medier og udstillere samlet til brancherelevante indlæg samt lancering af messens nyheder. Budskabet fra Kent Damsgaard var, at dansk industri skal gå forrest, når det kommer til udstyr og produktionsmetoder. Ellers kan konsekvensen blive at dreje nøglen om.

”Vi er nødt til at automatisere mere i dansk erhvervsliv og hele tiden sørge for at have det bedste og nyeste udstyr. Kun på den måde kan vi konkurrere med de store internationale virksomheder”, sagde Kent Damsgaard og uddybede:

”Det handler om at være unik på produktet. Vi er dyrere end de andre lande, så hvis vi producerer på samme måde som dem, er vi sikker på at tabe”, konkluderede Kent Damsgaard og kom med en opfordring til de tilstedeværende udstillere:

”Find nye huller i markedet. Det er oplagt at se på de internationale vækstmarkeder, og også i Tyskland er der et kæmpe potentiale. Vi har godt fat i den nordlige del, hvor danske virksomheder står for mere end 2,5 procent af markedet, mens det tilsvarende tal for det sydlige Tyskland er under 1 procent. Det efterlader store mulighed for dansk industri, så kom nu derned”.

Hi-messen åbnede dørene første gang 5. september 1963 og har i år 50 års jubilæum. Foto: MCH. .

Gå i dialog på messen
Automatisering af produktionen var også et springende punkt i indlægget fra administrerende direktør og medlem af hi's messekomité, direktør Jørgen Stenberg fra Hans Følsgaard A/S. Han opfordrede branchen til at møde op på messen i september og gå i dialog med udstillerne omkring produkter og løsninger:

Læs mere: CeMAT skal afholdes hvert andet år

”Vi skal videre oven på krisen, og det gør vi bedst ved at samarbejde. Her har hi-messen netop sin helt store styrke. Løsninger skabes bedst i dialog face-to-face. Kun ved at samarbejde kan vi lave de produkter, vi skal leve af i fremtiden”, sagde Jørgen Stenberg ved pressemødet.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

19.11.2025SCM.dk

Kvinder forbedrer kulturen i mandsdominerede fag

17.11.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Linerless labels: Fremtidens fleksible løsning

14.11.2025SCM.dk

Ørsted når målet: 98 procent lavere CO2-udledning

14.11.2025SCM.dk

Organisationer jubler over europæisk regelforenkling

14.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

To gode dage med besøg fra AGILOX

14.11.2025SCM.dk

Regler spænder ben for dem, der vil skabe mere natur

13.11.2025SCM.dk

Tidligere forsvarschef Peter Bartram indtræder i Baso Groups bestyrelse

13.11.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Mindre spildtid – mere samarbejde: Sådan har MENY Hillerød forbedret effektiviteten

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden DS 21001:2025 - Ledelsessystemer for jernbanesikkerhed

Standarden DS 21001 for jernbanesikkerhed er blevet opdateret og udkommer nu i en 2025-version. På dette 1-dagskursus præsenteres den nye standard og de væsentligste forskelle til versionen fra 2020

Dato

20.11.2025

Sted

Banedanmark, Lumbyesvej 34, 7000 Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

20.11.2025

Sted

København Ø

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2025 - Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 9001:2015

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav.

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia