På et år er danske producentpriser steget med 30 procent

Mens det danske producentprisindeks er steget med 30,6 procent fra januar 2021 frem til januar 2022, så er importprisindekset steget med 17,3 procent.

Importprisindeksets rammer i januar 2022 en årsstigning på 17,3 procent, som er den største i indeksets historie. Foto: 123RF.

28.02.2022

SCM.dk

Årsudviklingen på 30,6 procent for det samlede producentprisindeks er hovedsageligt drevet af en stigning i energiforsyning på 214,2 procent. Samtidig er der sket stigninger inden for både råstofindvinding og industri på henholdsvis 155,9 og 6,9 procent. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik.

Energiforsyning har de sidste måneder været kraftigt stigende på årsbasis. I de sidste ni måneder har årsstigningerne været over 100 procent for det samlede producentprisindeks, mens det i årsstigningen i importprisindekset for energiforsyning er denne måned på 129,2 procent, hvilket er den 12. måned i streg med en årsstigning over 100 procent.

Læs også: Stigningen i producentpriser slår rekorder – igen

Stigningen er dog den mindste siden januar 2021 og er for første gang siden marts under 200 procent. Årsudviklingerne for energiforsyning skal ses i sammenhæng med betydelige bevægelser i den internationale pris for el og naturgas, som netop er afspejlet i denne branche.

Samlet set er importprisindekset steget med 17,3 procent hen over det seneste år. Stigningen i importprisindekset er 1,8 procentpoint større end i sidste måned, hvor indekset steg med 15,5 procent. Dermed er januar måneds årsstigning er den største i importprisindeksets historie.

- KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

18.12.2025SCM.dk

Dansk model skal samle et grønt europæisk energisystem

16.12.2025SCANLOX ApS

Sponseret

AMR er mere end bare en trend

16.12.2025SCM.dk

Her er Europas bedste supply chain leder 2025

15.12.2025SCM.dk

EU om grøn strøm: Nyt udspil skal sænke elregningen og styrke uafhængigheden

11.12.2025SCM.dk

ESG-rapportering: Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.2025SCM.dk

Global handel vokser fortsat trods masser af forstyrrelser

09.12.2025SCM.dk

Få det fulde overblik over forsyningskæden – direkte i din indbakke

09.12.2025SCM.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i ESG-rapportering

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle