På et år er danske producentpriser steget med 30 procent

Mens det danske producentprisindeks er steget med 30,6 procent fra januar 2021 frem til januar 2022, så er importprisindekset steget med 17,3 procent.

Importprisindeksets rammer i januar 2022 en årsstigning på 17,3 procent, som er den største i indeksets historie. Foto: 123RF.

28.02.2022

SCM.dk

Årsudviklingen på 30,6 procent for det samlede producentprisindeks er hovedsageligt drevet af en stigning i energiforsyning på 214,2 procent. Samtidig er der sket stigninger inden for både råstofindvinding og industri på henholdsvis 155,9 og 6,9 procent. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik.

Energiforsyning har de sidste måneder været kraftigt stigende på årsbasis. I de sidste ni måneder har årsstigningerne været over 100 procent for det samlede producentprisindeks, mens det i årsstigningen i importprisindekset for energiforsyning er denne måned på 129,2 procent, hvilket er den 12. måned i streg med en årsstigning over 100 procent.

Læs også: Stigningen i producentpriser slår rekorder – igen

Stigningen er dog den mindste siden januar 2021 og er for første gang siden marts under 200 procent. Årsudviklingerne for energiforsyning skal ses i sammenhæng med betydelige bevægelser i den internationale pris for el og naturgas, som netop er afspejlet i denne branche.

Samlet set er importprisindekset steget med 17,3 procent hen over det seneste år. Stigningen i importprisindekset er 1,8 procentpoint større end i sidste måned, hvor indekset steg med 15,5 procent. Dermed er januar måneds årsstigning er den største i importprisindeksets historie.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

26.11.2025SCM.dk

Tvangsarbejde: Kina brændt inde med 700.000 ton tomatpure

25.11.2025SCM.dk

Innovation: Danmark investerer massivt i grønne og digitale iværksættere

24.11.2025GS1 Denmark

Sponseret

Nu kommer det – passet der holder digital snor i alle produkter

21.11.2025PALOMAT

Sponseret

Den NYE PALOMAT® Inline Elektrisk er landet: 100% fleksibilitet - 70% lavere energiforbrug

19.11.2025SCM.dk

Kvinder forbedrer kulturen i mandsdominerede fag

17.11.2025Brother Nordic A/S

Sponseret

Linerless labels: Fremtidens fleksible løsning

14.11.2025SCM.dk

Ørsted når målet: 98 procent lavere CO2-udledning

14.11.2025SCM.dk

Organisationer jubler over europæisk regelforenkling

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle