På ti år er antallet af robotter i danske virksomheder fordoblet

Danmark indtager en sjetteplads på Dansk Metals liste over de mest robotintensive lande i verden, og antallet af robotter blev fordoblet mellem 2008 og 2017. Alligevel sakker vi bagud sammenlignet med de højest placerede lande på listen.

En analyse fra Dansk Metal viser, at Danmark i 2017 kunne bryste sig af 230 operationelle industrirobotter pr. 10.000 medarbejdere i fremstillingssektoren. Dermed af antallet af robotter i Danmark næsten blevet fordoblet siden 2008. Foto: Universal Robots..

21.08.2019

SCM.dk

Det skriver A4 Arbejdsliv og henviser til en ny analyse fra Dansk Metal, der har undersøgt, hvor mange industrirobotter der står rundt omkring i Danmark og andre industrilande.

”Det er en super flot og vigtig placering. Robotterne er med til at hæve den almindelige industriarbejders produktivitet og dermed løn og understøtter samtidig Danmarks konkurrenceevne”, siger cheføkonom hos Dansk Metal, Thomas Søby, til A4 Arbejdsliv.

Scandinavian Tobacco Group er blandt de virksomheder herhjemme, der har implementeret robotter i produktionen. Foto: Universal Robots.

Analysen fra Dansk Metal viser, at Danmark i 2017 kunne bryste sig af 230 operationelle industrirobotter pr. 10.000 medarbejdere i fremstillingssektoren. Det tilsvarende tal for USA var 200 robotter pr. 10.000 medarbejdere.

Selvom tallene umiddelbart ser flotte ud, så er Philipp Schröder, der er professor i økonomi ved Aarhus Universitet og medlem af Konkurrencerådet, knap så begejstret over analysens resultater.

Han bider mærke i, at Danmarks årlige vækstrate i antallet af industrirobotter sakker langt bagud, når man sammenligner den danske robot-vækst med Singapores, Sydkoreas og Taiwans, der indtager de tre højeste placeringer på listen.

”Højindkomstlande som Danmark burde foretage markant større investeringer i robotter”, siger Philipp Schröder til A4 Arbejdsliv.

Bør ikke ligge søvnløse - endnu
Ifølge ham afhænger beslutningen om at anskaffe en robot af, om det kan betale sig - delvist eller helt - at erstatte et menneske med en robot.

Og mens robotter koster det samme i hele verden, er lønomkostningerne i Danmark markant højere end i for eksempel Asien.

Ifølge Philipp Schröder er der dog også grund til at mane til besindighed, fordi analysen ikke fortæller hele historien om, hvor godt produktions-Danmark reelt klarer sig i det globale robot- og teknologiræs.

”Når man kun kigger på tal for industrirobotter som i Dansk Metals analyse, udelukker man andre automatiseringstyper, der også har et enormt potentiale for vores produktivitet”, siger han til A4 Arbejdsliv og fortsætter:

”For eksempel små industrirobotter, videokameraer, der overvåger produktionen og sikrer høj kvalitet i produktionsprocesserne”.

Læs også: Antallet af producerende robotter i Kina i år runder 100.000

Alt i alt mener Philipp Schröder ikke, at danske virksomheder og deres medarbejdere - endnu - bør ligge søvnløse over analysen.

- JMA

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

23.09.2026Lyngsoe

Sponseret

Få kontrol over jeres RTI’er med automatiseret sporing

23.09.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Pick-by-Voice med BITO: Øget effektivitet med stemmestyret plukning

SCM.dk

FE: Rusland kan øge angrebene mod kritisk infrastruktur

SCM.dk

Maersk overtager driften af Pumas amerikanske distributionsnetværk

22.09.2026SCM.dk

Fire professorater styrker robotteknologi og materialeforskning

21.09.2026SCM.dk

Nye EU-krav skærper ansvar for IoT-sikkerhed

21.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

En lille ændring gjorde en stor forskel i hverdagen hos Min Købmand Odense SØ

17.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Delfi indtager Østrig med pilotprojekt på Gutmann-tankstation

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Er det digitale produktpas relevant for jer?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse (fornyelse)

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelse (Fornyelse) forbereder dig til Beredskabsstyrelsens repetitions- og udvidelseseksamen. Du får genopfrisket ADR- og RID-konventionens struktur og indhold samt får forståelse for ændringerne ADR- og RID-konventionen.

Dato

29.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse (fornyelse)

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelse (Fornyelse) forbereder dig til Beredskabsstyrelsens repetitions- og udvidelseseksamen. Du får genopfrisket ADR- og RID-konventionens struktur og indhold samt får forståelse for ændringerne ADR- og RID-konventionen.

Dato

29.09.2026

Sted

Fredericia