På trods af investeringer er firmaers tiltro til egen IT-sikkerhed stadig lav

82% af virksomheder er bekymret for, om deres nuværende databeskyttelsesløsning er nok. 62% frygter, at deres systemer ikke kan håndtere mål- og ransomware. 67% mener ikke, at de kan gendanne kritisk data, hvis de bliver angrebet. Usikkerheden omkring IT-sikkerhed er stor i erhvervslivet, viser ny undersøgelse fra Dell Technologies.

74 procent af adspurgte it-ansvarlige mener, at deres virksomhed er mere udsat i forhold til datatab på grund af hjemmearbejde. Det er på trods af, at mange firmaer har investeret i databeskyttelse under coronanedlukningerne. Billede: 123RF.

08.10.2021

SCM.dk

På blot fire år er mængden af data, som virksomheder håndterer, tidoblet fra 1,45 petabyte i 2016 til 14,6 petabyte i 2020. Det fortæller Dell Technologies’ seneste Global Data Protection Index-rapport, som udkom i september. Det stiller højere krav til databehandlingen, især når virksomheder samtidig implementerer nye teknologier som cloudservere, kubernetes containere, kunstig intelligens og maskinlæring.

Læs også: Bredt politisk flertal styrker dansk cyberforsvar

Ifølge de 1.000 adspurgte it-ansvarlige i undersøgelsen er manglen på databeskyttelsesløsninger til nye teknologier er i top-3 over udfordringer hos virksomhederne, mens 63 procent svarer, at teknologi udgør en risiko for deres databeskyttelse.

Usikre nedlukninger

Indenfor det seneste år har 45 procent af virksomhederne oplevet uventet nedetid på systemerne, men 30 procent fortæller, at de har oplevet datatab. Men det er næsten det dobbelte antal firmaer, som ikke har tiltro til sine egne IT-sikkerhedssystemer.  

Undersøgelsen viser, at 82 procent af de adspurgte virksomheder er bekymrede for, om deres nuværende databeskyttelsesløsninger kan sikre dem mod fremtidens udfordringer og forandringer. Samtidig svarer 62 procent, at de er usikre på om deres virksomheds sikkerhedssystemer er i stand til at håndtere truslerne fra mal- og ransomware.

Læs også: Hjemmekontorer udfordrer virksomheder på IT-sikkerheden

Til det kommer, at 74 procent er enige i, at de er mere eksponeret for datatab som resultat af hjemmearbejde, som har været meget udbredt under de coronaforårsagede nedlukninger.

“Virksomhederne har et øget fokus på cybersikkerhed, og vi ved, at mange satte alle sejl ind for at skabe bedre sikkerhed under sundhedskrisen – særligt i forbindelse med hjemmearbejde. Derfor er det overraskende, at virksomhederne ikke har mere tiltro til deres sikkerhedsløsninger,” fortæller Michael Berg, der er Advisory System Engineer hos Dell Technologies Danmark.

Altødelæggende datatab

I undersøgelsen har to ud af tre virksomheder vurderet, at de kan gendanne deres kritiske data, hvis de bliver udsat for et angreb.

“Vores undersøgelse viser dermed også, at der er mange facetter i udfordringen af databeskyttelse. Data er for mange virksomheder et konkurrenceparameter, og det kan være altødelæggende, hvis data ikke kan genoprettes efter et cyberangreb. Derfor kræver det en massiv indsats hos virksomhederne, hvis de skal sikre deres data, men også overholde gældende lovgivning som for eksempel GDPR,” afslutter Michael Berg.

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

23.09.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Pick-by-Voice med BITO: Øget effektivitet med stemmestyret plukning

23.09.2026SCM.dk

AI dæmper virksomhedernes nyansættelser

SCM.dk

Forsinkelser skærper fokus på logistik og planlægning i byggeriet

SCM.dk

AI dæmper virksomhedernes nyansættelser

21.09.2026SCM.dk

Nye EU-krav skærper ansvar for IoT-sikkerhed

21.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

En lille ændring gjorde en stor forskel i hverdagen hos Min Købmand Odense SØ

17.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Delfi indtager Østrig med pilotprojekt på Gutmann-tankstation

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

De første standarder for det digitale produktpas er klar

17.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Er det digitale produktpas relevant for jer?

15.09.2026SCM.dk

Supply chain-organisationer mangler plan for AI

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bredana Axcite A/S
Webinar
Automatiser ordremodtagelsen med Sales Agent direkte i Dynamics 365 FO

Hør hvordan Microsofts Sales Order Agent kan aflæse jeres salgsordrer modtaget via e-mail og automatisk oprette dem i Dynamics 365 FO ved hjælp af AI.

Dato

24.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

25.09.2026

Sted

Online

BITO Storage Systems Nordic A/S
Netværksmøde
Kom med til 'Automated Logistics Synergy Day' i Odense

Fredag den 25. september 2026 kl. 11-14 inviterer BITO - i samarbejde med en lang række andre udstillere - til en spændende dag i teknologiens og intralogistikkens tegn. Det hele foregår hos EFFIMAT i Odense.

Dato

25.09.2026

Tid

11:00

Sted

EFFIMAT, Emil Neckelmanns Vej 15E, 5220 Odense SØ

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle