Planer om ny containerterminal ved Aalborg Havn

Aalborg Havns containerforretning vil vokse i fremtiden. Derfor har Aalborg Havn nu planer om en ny og større containerterminal.

Aalborg Havn har planer om at udvide med en ny og større containerterminal..

27.02.2017

SCM.dk

I 2022 vil kapaciteten løbe ud hos Aalborg Havns containerforretning, hvor beregninger viser, at havnen vil overskride 100.000 TEU om året. Samtidig vil container-trafikken i Aalborg vokse i takt med, at oceanskibene bliver større, da de i fremtiden i højere grad vil blive afhængige af et fleksibelt og regionalt udbredt net af feeder-havne.

Derfor har man hos Aalborg Havn nu planer om at anlægge en ny containerterminal med arbejdstitlen ”Aalborg Container Terminal 2”, der bl.a. vil indeholde funktionaliteter som materialegård, 24 timers afstillerplads og faciliteter til Skat. Terminalen skal placeres i et 180.000 kvadratmeter stort område øst for det bassin, hvor den nuværende containerterminal holder til.

Læs også: Maersk vil udvide i Aarhus Havn

"Med planerne om Aalborg Container Terminal 2 vil Aalborg Havn Logistik sammen med de nuværende aktører adressere de scenarier, der regnes på og skabe mere kapacitet til containerforretningen, så den samlet set kan komme op på 200.000 TEU pro anno", siger Claus Holstein, der er adm. direktør i Aalborg Havn.

Ifølge ham har bestyrelsen i Aalborg Havn et ønske om, at Aalborg Havn efter 2030 vil udgøre en endnu mere robust havn, som ikke er afhængig af enkelte kunder eller aktiviteter: "Det betyder, at Aalborg Havn skal vokse så hurtigt, at ingen kunde udgør mere end maksimalt 15 procent af den samlede omsætning", siger han.

Der er endnu ikke truffet nogen endelig beslutning om starttidspunkt for den nye containerterminal, men det forventes, at den vil kunne tages i brug i løbet af ca. to år fra igangsætning. Den eksisterende containerterminal vil dog være til rådighed under byggefasen og kan, afhængig af udviklingen, bruges generelt fremadrettet.

-EL

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

18.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

SCM.dk

SPAR vælger Solwr til international lagerautomation

SCM.dk

Genanvendelige paller løfter Instabox’ transportkapacitet

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Implement Consulting Group
Seminar
Supply chain planning in the agentic era Supply chain planning in the agentic era

Get Implement’s perspectives on AI in supply chain planning and first-hand insights from UPM

Dato

27.08.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online