PostNord er en af Europas klimaledere ifølge Financial Times

PostNord har i den anden udgave af Financial Times' og Statistas liste over Europas klimaledere kvalificeret sig som en af de 400 virksomheder, der viser vejen hen imod en lavemissionsøkonomi. Nu har PostNord sat sig endnu højere klimamål for fremtiden.

PostNord-koncernens videnskabeligt baserede mål er at reducere den absolutte scope 1- og scope 2-udledning med 80 procent inden 2030 i forhold til basisåret 2020. Foto: Postnord.

10.05.2022

SCM.dk

Financial Times og Statista har for anden gang udgivet en liste over europæiske klimaledere. Listen omfatter de 400 europæiske virksomheder, der har opnået den største reduktion i CO2-intensitet (udledning af drivhusgasser i forhold til indtægter) fra 2015 til 2020.

”Jeg føler mig meget beæret over, at PostNord er med på denne prestigefyldte liste over virksomheder og bliver anerkendt som en klimaleder”, siger Annemarie Gardshol, der er administrerende direktør og koncernchef i PostNord. 

”Det hænger sammen med vores succes med reduktion af CO2-intensiteten fra 2015 til 2020, og nu har vi sat endnu højere videnskabeligt baserede mål for 2030. Vores Green by PostNord-initiativ er nøglen til vores omstilling til fossilfri transport, og vi arbejder tæt sammen med vores samarbejdspartnere om at bidrage til klimaomstillinge”, siger Annemarie Gardshol.

Læs også: Postnord taber omsætning efter fald i e-handel

Transportsektoren skal gennem en omstilling af gigantiske dimensioner for at bidrage til klimaomstillingen. Med Green by PostNord ønsker Postnord at vise, at det er muligt at omstille til fossilfri transport i 2030. Blandt målene er, at al last mile-transport skal være udledningsfri i hele Norden senest i 2027.

Financial Times' og Statistas undersøgelse omfatter kun direkte og indirekte udledning forårsaget af egne aktiviteter og eget energiforbrug (scope 1 og 2). Indirekte udledning i værdikæden (scope 3) er udelukket, da disse varierer meget mellem brancher, og det er heller ikke alle virksomheder, der har offentlige data om deres scope 3-udledning. 

PostNord-koncernens videnskabeligt baserede mål er at reducere den absolutte scope 1- og scope 2-udledning med 80 procent inden 2030 i forhold til basisåret 2020. Disse klimamål blev for nylig godkendt af Science Based Targets initiative. PostNord forpligter sig også til i samme periode at reducere scope 3-udledningen med 50 procent per leveret pakke.

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

SCM.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

SCM.dk

Industrien har styrket sin økonomiske robusthed

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia