Postnord hurtiglader 11 nye elbiler, der kører post på Fyn

11 varebiler, der udelukkende kører på grøn strøm, overtager postomdelingen for 11 dieselbiler på Fyn.

De nye biler er alle Mercedes-Benz fordelt på otte eSprintere samt tre eVito Tourer, som PostNord også kører i på Bornholm, Samsø og i København, Aarhus og Aalborg. Foto: Postnord.

28.04.2022

SCM.dk

I denne uge kører 11 nye elbiler ud med pakker og breve til fynboerne. De erstatter 11 udtjente dieselbiler og er med i PostNords test af ni såkaldte hurtigladere.

”Vi har allerede en stærk flåde af elbiler flere steder i landet, og med de nye biler i Odense skal vi i særlig grad teste hurtigladning af bilerne. Hurtigladerne kan lade fem gange så hurtigt, som vores øvrige ladestandere og de ladestandere, man ser hos private”, siger Kenneth Christensen, der er regionschef for Sydjylland og Fyn hos PostNord.

Det er især PostNords mange kunder i og omkring Odense samt Nyborg, der nu kan nyde godt af levering af pakker og breve med de støjsvage og klimavenlige, nye biler. Bilerne kører udelukkende på grøn strøm og har således en CO2-udledning på nul, der er endnu et skridt på vejen mod PostNords mål om udledningsfri levering i 2027.

Læs også: På trods af et stærkt 2020 leverer Postnord sit bedste årsresultat endnu i ’21

”Udover at vi hele tiden bestræber os på at udlede mindre og mindre CO2, så tester vi nu, om vi kan udnytte bilerne mere optimalt ved at bruge dem flere gange i løbet af dagen. Med de nye hurtigladere er håbet, at bilerne oplader på distributionscenteret i et par timer efter første rute, og at de så kan køre ud på endnu en rute samme dag”, siger Kenneth Christensen.

På PostNords distributionscenter i Odense er der installeret i alt ni hurtigladere:

  • 5 stk. DC 24 kW
  • 4 stk. DC 50 kW

De nye biler er alle Mercedes-Benz fordelt på otte eSprintere samt tre eVito Tourer, som PostNord også kører i på Bornholm, Samsø og i København, Aarhus og Aalborg. PostNord har desuden flere eldrevne pakkebiler på vej i Sønderborg og Hillerød.

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter laver ikke fejl kl. 14:23

02.06.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber fjerner kompleksiteten i mixed palletizing

SCM.dk

AI-agenter kan blive ny handelsportvagt

SCM.dk

Automation og robotter omdefinerer driftsmodellen

29.05.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

27.05.2026Antalis A/S

Sponseret

Automatisering uden at bygge nyt lager

25.05.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Fra manuel palletering til fuldt automatiseret layer picking på tværs af flere dybfryselagre

21.05.2026SCM.dk

Taulov Dry Port udvider med nyt logistikbyggeri

21.05.2026SCM.dk

Consafe Logistics og Lexit Group indgår WMS-partnerskab

20.05.2026Axacon A/S

Sponseret

Hvor mange meter går jeres medarbejdere unødigt hver dag?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Bredana Axcite A/S
Webinar
Få ens priser på tværs af markeder, valutaer og kanaler med Unified Pricing Management

Vil du også gerne bruge mindre tid på prisvedligeholdelse og mere tid på salg? Med UPM, Generic Currency og API er du sikret de korrekte kundespecifikke priser på tværs af alle interne og eksterne systemer.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

nShift
Webinar
Webinar: Send nemt pakker med flere transportører

Det behøver ikke at tager ugevis at skifte transportør

Dato

10.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online