Postnord hurtiglader 11 nye elbiler, der kører post på Fyn

11 varebiler, der udelukkende kører på grøn strøm, overtager postomdelingen for 11 dieselbiler på Fyn.

De nye biler er alle Mercedes-Benz fordelt på otte eSprintere samt tre eVito Tourer, som PostNord også kører i på Bornholm, Samsø og i København, Aarhus og Aalborg. Foto: Postnord.

28.04.2022

SCM.dk

I denne uge kører 11 nye elbiler ud med pakker og breve til fynboerne. De erstatter 11 udtjente dieselbiler og er med i PostNords test af ni såkaldte hurtigladere.

”Vi har allerede en stærk flåde af elbiler flere steder i landet, og med de nye biler i Odense skal vi i særlig grad teste hurtigladning af bilerne. Hurtigladerne kan lade fem gange så hurtigt, som vores øvrige ladestandere og de ladestandere, man ser hos private”, siger Kenneth Christensen, der er regionschef for Sydjylland og Fyn hos PostNord.

Det er især PostNords mange kunder i og omkring Odense samt Nyborg, der nu kan nyde godt af levering af pakker og breve med de støjsvage og klimavenlige, nye biler. Bilerne kører udelukkende på grøn strøm og har således en CO2-udledning på nul, der er endnu et skridt på vejen mod PostNords mål om udledningsfri levering i 2027.

Læs også: På trods af et stærkt 2020 leverer Postnord sit bedste årsresultat endnu i ’21

”Udover at vi hele tiden bestræber os på at udlede mindre og mindre CO2, så tester vi nu, om vi kan udnytte bilerne mere optimalt ved at bruge dem flere gange i løbet af dagen. Med de nye hurtigladere er håbet, at bilerne oplader på distributionscenteret i et par timer efter første rute, og at de så kan køre ud på endnu en rute samme dag”, siger Kenneth Christensen.

På PostNords distributionscenter i Odense er der installeret i alt ni hurtigladere:

  • 5 stk. DC 24 kW
  • 4 stk. DC 50 kW

De nye biler er alle Mercedes-Benz fordelt på otte eSprintere samt tre eVito Tourer, som PostNord også kører i på Bornholm, Samsø og i København, Aarhus og Aalborg. PostNord har desuden flere eldrevne pakkebiler på vej i Sønderborg og Hillerød.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

02.09.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber moderniserer og udvider Printus' logistik

01.09.2026SCM.dk

Zolvo og Mujin vil udbrede intelligent robotautomation

SCM.dk

Fra Køge-virksomhed til global IoT-koncern

SCM.dk

Besætning forlader angrebet supertanker med råolie i Hormuzstrædet

26.08.2026SCM.dk

SPAR vælger Solwr til international lagerautomation

26.08.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Sådan undgår du spild på dit lager

Fra manuel pakning til fuldautomatisering: Hvornår giver investeringen mening?

25.08.2026Antalis A/S

Sponseret

25.08.2026SCM.dk

Nemlig investerer trecifret millionbeløb i automation

24.08.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Afhent og flyt ruller fra paller med smart løfteudstyr til ruller

19.08.2026Lyngsoe

Sponseret

Connected Warehouse: Vejen til større transparens, bedre beslutninger og fremtidig vækst.

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online