PostNord i top 3 på global miljøliste

For tredje år i træk har IPC, der er samarbejdsorgan for verdens førende postvirksomheder, tildelt PostNord en tredjeplads for sit klimaarbejde.

Mellem 2009 og 2020 vil PostNord begrænse sin C02-udledning med 40 procent. Foto: Lars Schmidt. .

08.01.2013

SCM.dk

Nummer tre for tredje år i træk. Det er realiteten for Post Danmarks moderselskab PostNord, der igen i 2012 figurerer højt på brancheorganisationen International Post Corporations (IPC) netop offentliggjorte, globale miljøliste.

IPC har sat sig som mål at mindske postbranchens samlede udledning af CO2 med 20 procent i perioden fra 2008 til 2020, hvilket kræver omfattende ændringer blandt verdens postvirksomheder.

Her har PostNord markeret sig med en målsætning om at begrænse C02-udledningen med det dobbelte, 40 procent, mellem 2009 og 2020.

”Vi er meget tilfredse med igen at være blandt top 3 på IPC`s miljøliste. For os er klimaarbejdet vigtigt. Vi arbejder målrettet med mange projekter på miljøområdet – eksempelvis tester og investerer vi i elbiler og lastbiler, som kører på alternative brændstoffer”, siger Erica Kronhöffer, miljø- og kvalitetschef i PostNord.

For at måle klimaindsatsen rangerer IPC hvert år postvirksomhedernes udvikling og forbedring. IPC`s vurdering baserer sig på, hvilke processer den pågældende virksomhed har sat i værk på miljøområdet, hvor forankret miljøarbejdet er i ledelsen, samt hvor stor synlighed virksomheden opererer med, når det handler om tal for bæredygtighed i såvel egne rækker som blandt underleverandører.

- JKK

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

18.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

SCM.dk

Nemlig investerer trecifret millionbeløb i automation

SCM.dk

Digitalisering af fragtkæderne har kæmpekolossalt stort potentiale

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger?

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Implement Consulting Group
Seminar
Supply chain planning in the agentic era Supply chain planning in the agentic era

Get Implement’s perspectives on AI in supply chain planning and first-hand insights from UPM

Dato

27.08.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup