PostNord udvider samarbejdet med Ellos Group

E-handelsvirksomheden Ellos Group og PostNord har indgået en ny treårig aftale om varedistribution i hele Norden.

02.12.2013

SCM.dk

”Vi skal bruge vores brede og indgående kendskab til varedistribution på vores nordiske hjemmemarked til at udvikle de bedste løsninger", siger Håkan Ericsson, koncernchef i PostNord. Foto: PostNord. .

Ellos Group er med en årlig omsætning på cirka 2,5 milliarder svenske kroner en af Nordens store e-handelsvirksomheder med salg af tøj og tekstiler under varemærkerne Ellos og Jotex. Ellos Group har en stærk position i hele Norden, og mere end 80 procent af kundernes ordrer kommer via internettet.

Læs også: Postnord samler logistikken under én hat

PostNords opgave som nordisk logistikpartner er at sikre Ellos Group de mest effektive løsninger for distribution af varer, og at disse er tilpasset forbrugernes stadig højere og i nogle tilfælde skiftende krav i hvert af de nordiske lande.

Den nye aftale mellem Ellos Group og PostNord indebærer, at samarbejdet inden for distribution af varer på det nordiske marked udvides til også at omfatte Norge. Dermed dækker aftalen alle de nordiske lande.

”Vi skal bruge vores brede og indgående kendskab til varedistribution på vores nordiske hjemmemarked til at udvikle de bedste løsninger og sikre Ellos Group tilfredse kunder både i dag og i fremtiden, siger Håkan Ericsson, administrerende direktør og koncernchef i PostNord.

E-handlen bliver stadig vigtigere for PostNord, som de seneste år har styrket sin position på det kraftigt voksende nordiske marked.

Koncernen har i dag nordiske logistikløsninger, som omfatter hele kæden fra ordre og lager til varedistribution via udleveringssteder, hjemmelevering, og omdeling af breve i Danmark og Sverige.

Læs også: Ny koncernchef i PostNord

PostNord har cirka 5.000 udleveringssteder, der er jævnt fordelt mellem Sverige, Danmark, Norge og Finland.

- JKK

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

SCM.dk

Nye angreb presser skibsfarten i Mellemøsten

SCM.dk

Danske konkurser falder til femårigt lavpunkt

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetslederuddannelsen

Kompetencegivende uddannelse i kvalitetsledelse

Dato

15.09.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, lempelige transportregler, ADR-RID-IMDG-IATA

Kurset om lempelige transportregler giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier efter lempelserne i SP188 (ADR, RID og IMDG) for UN3090, UN3091, UN3480, UN3481, UN3551 og UN3552 samt Section II (IATA), som er gældende for UN3091, UN3481 og UN3552.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, fuldt reguleret, IATA, ADR, IMDG og RID

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier både løse og/i med udstyr, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i IATA. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier ikke sendes med fly.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia