Prime Cargo åbner afdeling i Polen

Den danske transportvirksomhed Prime Cargo slår i morgen dørene op for en nyetableret afdeling i tillæg til sit nuværende 3PL-lager i den polske havneby Stettin.

Stettin i det nordvestlige Polen får pr. 1. oktober en Prime Cargo-transportafdeling. Foto: Flickr/Tomasz Przywecki.

30.09.2016

SCM.dk

For at styrke sin position og endnu bedre kunne servicere de vigtige markeder i Skandinavien, Nord- og Østeuropa, har Koldingvirksomheden Prime Cargo A/S i gennem noget tid arbejdet strategisk på at etablere en transportafdeling i kombination med sin logistikløsning i Polen. I morgen, 1. oktober, åbner kontoret så officielt.

Nærmere bestemt ligger afdelingen i havnebyen Stettin i det nordvestlige hjørne af landet, ud til Østersøen og tæt ved grænsen til Tyskland. Placeringen er selvsagt langt fra tilfældig, men tvært imod nøje udvalgt.

"Stettin-området er en af Polens hurtigst voksende regioner og dens beliggenhed giver unikke muligheder for både skandinaviske og internationale kunder. Vi har de seneste år arbejdet hårdt på at etablere et unikt 3PL-setup og tror på, at tiden er den rette for os, til kombinere vores 3PL-kompetencers tjenester med den ind- og udgående transport”, siger administrerende direktør i Prime Cargo, Morten Høgsberg Nielsen.

Læs også: Prime Cargo slår dørene op i USA

”Jeg er også begejstret over, at vi er lykkedes med at rekruttere inden for vores egen organisation, og at René Minke har sagt ja til muligheden for at blive Transport Manager i denne nye afdeling. Det vil sikre, at vores kunder får det samme høje serviceniveau og de kompetencer, som de kender fra vores virksomhed”, tilføjer han.

Selv glæder René Minke sig også til det nye eventyr: "Jeg ser frem til at etablere denne afdeling i Stettin, som vil gøre det muligt for os at levere endnu bedre service til nye og eksisterende kunder med direkte transport ud af Polen. Vi kan tilbyde alle former for transport; sø, luft, kurer, vej, projekt etc. Vi har allerede et indgående kendskab til Polen og ved, hvordan tingene fungerer takket være vores lagerfaciliteter i Stettin", siger han.

-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Rasmus, Rolli, Gitti, Anni og T-Rex indtog gulvet

02.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

MADE TO MOVE er veloverstået. Og sikke en dag det blev

SCM.dk

Fem barrierer bremser omstillingen af Europas fødevaresystemer

SCM.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

28.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

ICA udvider succesfuldt partnerskab med RELEX Solutions til også at inkludere kampagneplanlægning

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Bredana Axcite A/S
Webinar
Få ens priser på tværs af markeder, valutaer og kanaler med Unified Pricing Management

Vil du også gerne bruge mindre tid på prisvedligeholdelse og mere tid på salg? Med UPM, Generic Currency og API er du sikret de korrekte kundespecifikke priser på tværs af alle interne og eksterne systemer.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

nShift
Webinar
Webinar: Send nemt pakker med flere transportører

Det behøver ikke at tager ugevis at skifte transportør

Dato

10.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online