Prisvindende dansk robotanlæg solgt til Grækenland

Fynske Cabinplant A/S, der vandt Dansk Robot Netværks Automatiseringspris 2012, har solgt sit robotanlæg til sardiner til en græsk producent. Flere kunder står på spring i Spanien og Portugal.

I og med robotanlægget er helt nyudviklet, forventer Henning Ingemann Hansen ikke, at prisen bliver nedjusteret foreløbig. Foto: Cabinplant A/S. .

08.04.2013

SCM.dk

Det var i skarp konkurrence med 11 andre virksomheder, at den danske producent Cabinplant sidste år løb af med automatiseringsprisen for sit robotanlæg til forarbejdning og pakning af sardiner i dåser. Den sydvestfynske virksomheds vinderprojekt er det første robotanlæg i verden af sin art, og det unikke ved anlægget er, at det samler flere funktioner i én proces; skæring, rensning og pakning af sardiner.

Det er især i sydeuropæiske lande som Spanien, Portugal og Grækenland, at robotanlægget har vakt interesse, da det er områder med et højere lønniveau end eksempelvis Fjernøsten og Sydamerika. Øget automatisering giver derfor fiskeproducenterne i disse lande en stor besparelse på lønomkostningerne.

Indtil videre har Cabinplant solgt to robotanlæg til samme fabrik i Grækenland, og ifølge udviklingsdirektør Henning Ingemann Hansen står der flere købere på spring i Spanien og Portugal.

Læs også: Automatisér ikke for enhver pris

Cabinplant har dog p.t. sat salget i bero, da virksomheden først vil rette de sidste børnesygdomme på anlægget.

I Cabinplant tror man på, at robotanlægget til sardiner med tiden kan videreudvikles til bearbejdning af kød, grøntsager og andre fisketyper. Foto: Cabinplant A/S. .

Intenst udviklingsarbejde
Udviklingsdirektøren fortæller, at Cabinplant har arbejdet intenst på robotanlægget i fire år for at sikre at automation, fleksibilitet og hygiejne går op i en højere enhed.

Robotanlægget fungerer ved, at sardinerne lægges på et bånd, hvor et kamera ser hver enkel sardin, beregner størrelsen, og hvor sardinen skal skæres. Der er syv robotter på anlægget, og de tager en sardin ad gangen. I bevægelsen fra bånd til dåse sker tre funktioner i én – afskæring, rensning og pakning af sardinerne.

Tre-i-én-metoden giver ifølge Henning Ingemann Hansen markant mindre spild, da råvaren i gennemsnit bliver 20 procent bedre udnyttet end normalt. Der sker blandt andet ved den tilpassede skæring af hver enkelt sardin. Alt efter sardinernes type, størrelse og vægt kan robotanlægget håndtere mellem 40 og 50 sardiner per minut per robot.

Hvert anlæg har som udgangspunkt syv robotter, men dette kan varieres efter kundens behov, da anlægget er modulart opbygget.

Læs også: Robotanlæg til sardiner vinder pris for automatisering

<p>”… Investering i robotanlæg er nødvendig for at bibeholde produktionen i Europa …”. </p>

Udviklingsdirektør Henning Ingemann Hansen, Cabinplant

Syv robotter for syv millioner
Et anlæg med syv robotter koster syv millioner kroner, og ifølge Cabinplants beregninger er tilbagebetalingstiden halvandet til to år, når sparet arbejdskraft samt større udbytte af råvaren tages i betragtning.

Den store investering risikerer ifølge Henning Ingemann Hansen ikke at hæmme fiskeproducenternes fleksibilitet og omstillingsevne.

”Nej, tværtimod. Investering i robotanlæg er nødvendig for at bibeholde produktionen i Europa, fordi lønningerne er blevet så høje, at produktionen ellers ville flytte til lande med lavere lønomkostninger i eller uden for Europa, for eksempel Marokko eller Baltikum”.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Helt elektrisk, 100% Terberg, RT253EV redefinerer RoRo-transport

Hans Schourup A/S

Sponseret

Humanoide robotter – den næste game changer i logistik og produktion

Relateret indhold

03.12.2025SCM.dk

Menneskelignende robot skal overtage hårdt industriarbejde

28.11.2025SCM.dk

Stor bevilling skal accelerere cirkulære løsninger i tekstil- og livsstilsbranchen

27.11.2025Global AGV

Sponseret

Uopfordret jobansøgning - din nye kollega på hjul

17.11.2025Global AGV

Sponseret

Automatiser din logistik helt selv

12.11.2025Global AGV

Sponseret

Book et GRATIS automationstjek med Global AGV og se en direkte besparelsen

10.11.2025SCM.dk

RAWBITE samler produktionen i Tyskland for at imødekomme stigende efterspørgsel

04.11.2025SCANLOX ApS

Sponseret

En endagstest, det er helt normalt

03.11.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

WILLBRANDT Gummiteknik har fokus på arbejdsmiljø og effektivitet med en vakuumløfter fra Schmalz

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
NIS2 i kommuner - vejen til compliance med afsæt i ISO 27001

På dette todages kursus klæder vi kommunale ledere og nøglemedarbejdere på til at forstå, planlægge og realisere arbejdet med NIS 2-compliance. Vi giver indblik i, hvordan arbejdet kan inspireres af ISO/IEC 27001, og hvordan en pragmatisk tilgang gør det muligt at opnå højere sikkerhed, der er forankret i driften.

Dato

04.12.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2015 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 14001:2015

Dato

08.12.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

09.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Kemi Fokus 2025

Vi vil gerne invitere dig, der har interesse i området for kemikalier og kemikaliedokumentation, til Kemi Fokus 2025 den 9. december kl. 8.30-12.00 eller fra kl. 13.00-17.00 i Fredericia. Dagen indeholder forskellige relevante emner, og spænder fra det mere overordnede i forhold til markedsføring til det helt specifikke inden for klassificering – se mere i programmet nedenfor.

Dato

09.12.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia