Prisvindende dansk robotanlæg solgt til Grækenland

Fynske Cabinplant A/S, der vandt Dansk Robot Netværks Automatiseringspris 2012, har solgt sit robotanlæg til sardiner til en græsk producent. Flere kunder står på spring i Spanien og Portugal.

I og med robotanlægget er helt nyudviklet, forventer Henning Ingemann Hansen ikke, at prisen bliver nedjusteret foreløbig. Foto: Cabinplant A/S. .

08.04.2013

SCM.dk

Det var i skarp konkurrence med 11 andre virksomheder, at den danske producent Cabinplant sidste år løb af med automatiseringsprisen for sit robotanlæg til forarbejdning og pakning af sardiner i dåser. Den sydvestfynske virksomheds vinderprojekt er det første robotanlæg i verden af sin art, og det unikke ved anlægget er, at det samler flere funktioner i én proces; skæring, rensning og pakning af sardiner.

Det er især i sydeuropæiske lande som Spanien, Portugal og Grækenland, at robotanlægget har vakt interesse, da det er områder med et højere lønniveau end eksempelvis Fjernøsten og Sydamerika. Øget automatisering giver derfor fiskeproducenterne i disse lande en stor besparelse på lønomkostningerne.

Indtil videre har Cabinplant solgt to robotanlæg til samme fabrik i Grækenland, og ifølge udviklingsdirektør Henning Ingemann Hansen står der flere købere på spring i Spanien og Portugal.

Læs også: Automatisér ikke for enhver pris

Cabinplant har dog p.t. sat salget i bero, da virksomheden først vil rette de sidste børnesygdomme på anlægget.

I Cabinplant tror man på, at robotanlægget til sardiner med tiden kan videreudvikles til bearbejdning af kød, grøntsager og andre fisketyper. Foto: Cabinplant A/S. .

Intenst udviklingsarbejde
Udviklingsdirektøren fortæller, at Cabinplant har arbejdet intenst på robotanlægget i fire år for at sikre at automation, fleksibilitet og hygiejne går op i en højere enhed.

Robotanlægget fungerer ved, at sardinerne lægges på et bånd, hvor et kamera ser hver enkel sardin, beregner størrelsen, og hvor sardinen skal skæres. Der er syv robotter på anlægget, og de tager en sardin ad gangen. I bevægelsen fra bånd til dåse sker tre funktioner i én – afskæring, rensning og pakning af sardinerne.

Tre-i-én-metoden giver ifølge Henning Ingemann Hansen markant mindre spild, da råvaren i gennemsnit bliver 20 procent bedre udnyttet end normalt. Der sker blandt andet ved den tilpassede skæring af hver enkelt sardin. Alt efter sardinernes type, størrelse og vægt kan robotanlægget håndtere mellem 40 og 50 sardiner per minut per robot.

Hvert anlæg har som udgangspunkt syv robotter, men dette kan varieres efter kundens behov, da anlægget er modulart opbygget.

Læs også: Robotanlæg til sardiner vinder pris for automatisering

<p>”… Investering i robotanlæg er nødvendig for at bibeholde produktionen i Europa …”. </p>

Udviklingsdirektør Henning Ingemann Hansen, Cabinplant

Syv robotter for syv millioner
Et anlæg med syv robotter koster syv millioner kroner, og ifølge Cabinplants beregninger er tilbagebetalingstiden halvandet til to år, når sparet arbejdskraft samt større udbytte af råvaren tages i betragtning.

Den store investering risikerer ifølge Henning Ingemann Hansen ikke at hæmme fiskeproducenternes fleksibilitet og omstillingsevne.

”Nej, tværtimod. Investering i robotanlæg er nødvendig for at bibeholde produktionen i Europa, fordi lønningerne er blevet så høje, at produktionen ellers ville flytte til lande med lavere lønomkostninger i eller uden for Europa, for eksempel Marokko eller Baltikum”.

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

06.10.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fleksibilitet som konkurrenceparameter

22.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Flere AMR’er giver ikke automatisk et bedre materialeflow

SCM.dk

DHL tredobler fragtkapacitet i Shenzhen

SCM.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb - for blandt andet at skubbe den grønne omstilling

03.09.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Q-System får styrket automationssamarbejde gennem AVK-investering

02.09.2026Global AGV

Sponseret

🎟️ Du er inviteret: Kom GRATIS med på Foodtech messe i Herning

01.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter møder en anden virkelighed i fødevareproduktionen

01.09.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

PPWR er ikke et rapporteringsproblem. Det er et dataproblem.

28.08.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvor forsvinder pengene i den interne logistik?

13.08.2026PALOMAT

Sponseret

Kender du hemmeligheden bag effektiv pallehåndtering? 👀 X-faktoren er...

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

TOPmanager A/S
Kursus
Kursus Intern Auditor – ISO 9001:2026

i samarbejde med Lasse Ahm Consult ApS er vi medarrangør på dette kursus. Kurset henvender sig til ledere og medarbejdere, som fremover skal planlægge og gennemføre interne audits i virksomheder med et kvalitetsledelsessystem. Kurset kræver ingen forudgående kendskab til ISO 9001 eller andre ledelsesstandarder.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lasse Ahm Consult ApS