Prisvindende dansk robotanlæg solgt til Grækenland

Fynske Cabinplant A/S, der vandt Dansk Robot Netværks Automatiseringspris 2012, har solgt sit robotanlæg til sardiner til en græsk producent. Flere kunder står på spring i Spanien og Portugal.

I og med robotanlægget er helt nyudviklet, forventer Henning Ingemann Hansen ikke, at prisen bliver nedjusteret foreløbig. Foto: Cabinplant A/S. .

08.04.2013

SCM.dk

Det var i skarp konkurrence med 11 andre virksomheder, at den danske producent Cabinplant sidste år løb af med automatiseringsprisen for sit robotanlæg til forarbejdning og pakning af sardiner i dåser. Den sydvestfynske virksomheds vinderprojekt er det første robotanlæg i verden af sin art, og det unikke ved anlægget er, at det samler flere funktioner i én proces; skæring, rensning og pakning af sardiner.

Det er især i sydeuropæiske lande som Spanien, Portugal og Grækenland, at robotanlægget har vakt interesse, da det er områder med et højere lønniveau end eksempelvis Fjernøsten og Sydamerika. Øget automatisering giver derfor fiskeproducenterne i disse lande en stor besparelse på lønomkostningerne.

Indtil videre har Cabinplant solgt to robotanlæg til samme fabrik i Grækenland, og ifølge udviklingsdirektør Henning Ingemann Hansen står der flere købere på spring i Spanien og Portugal.

Læs også: Automatisér ikke for enhver pris

Cabinplant har dog p.t. sat salget i bero, da virksomheden først vil rette de sidste børnesygdomme på anlægget.

I Cabinplant tror man på, at robotanlægget til sardiner med tiden kan videreudvikles til bearbejdning af kød, grøntsager og andre fisketyper. Foto: Cabinplant A/S. .

Intenst udviklingsarbejde
Udviklingsdirektøren fortæller, at Cabinplant har arbejdet intenst på robotanlægget i fire år for at sikre at automation, fleksibilitet og hygiejne går op i en højere enhed.

Robotanlægget fungerer ved, at sardinerne lægges på et bånd, hvor et kamera ser hver enkel sardin, beregner størrelsen, og hvor sardinen skal skæres. Der er syv robotter på anlægget, og de tager en sardin ad gangen. I bevægelsen fra bånd til dåse sker tre funktioner i én – afskæring, rensning og pakning af sardinerne.

Tre-i-én-metoden giver ifølge Henning Ingemann Hansen markant mindre spild, da råvaren i gennemsnit bliver 20 procent bedre udnyttet end normalt. Der sker blandt andet ved den tilpassede skæring af hver enkelt sardin. Alt efter sardinernes type, størrelse og vægt kan robotanlægget håndtere mellem 40 og 50 sardiner per minut per robot.

Hvert anlæg har som udgangspunkt syv robotter, men dette kan varieres efter kundens behov, da anlægget er modulart opbygget.

Læs også: Robotanlæg til sardiner vinder pris for automatisering

<p>”… Investering i robotanlæg er nødvendig for at bibeholde produktionen i Europa …”. </p>

Udviklingsdirektør Henning Ingemann Hansen, Cabinplant

Syv robotter for syv millioner
Et anlæg med syv robotter koster syv millioner kroner, og ifølge Cabinplants beregninger er tilbagebetalingstiden halvandet til to år, når sparet arbejdskraft samt større udbytte af råvaren tages i betragtning.

Den store investering risikerer ifølge Henning Ingemann Hansen ikke at hæmme fiskeproducenternes fleksibilitet og omstillingsevne.

”Nej, tværtimod. Investering i robotanlæg er nødvendig for at bibeholde produktionen i Europa, fordi lønningerne er blevet så høje, at produktionen ellers ville flytte til lande med lavere lønomkostninger i eller uden for Europa, for eksempel Marokko eller Baltikum”.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Linde 1251 – én el-truck, flere energikilder

Slimstock Nordic

Sponseret

Vigtigheden af Forecasting i S&OP-processen

Relateret indhold

15.05.2025Dansk Standard

Sponseret

Skærpet fokus på OT-sikkerhed: Standarder bliver afgørende i mødet med nye EU-krav

15.05.2025Inact ApS

Sponseret

Sådan reducerede AUBO lageret med 20% uden at slå buler i kundetilfredsheden

15.05.2025SCM.dk

Verdens største e-metanolanlæg indviet

14.05.2025SCM.dk

Lovforslag sætter fart på udviklingen af produktionsdanmark

05.05.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

International robotvirksomhed finder skalerbar løsning

05.05.2025SCM.dk

Fuldautomatisk bigbag fyldesystem til High Care-miljøer i fødevareindustrien

01.05.2025SCM.dk

Snackproducent automatiserer varmehåndtering med robotteknologi

29.04.2025SCM.dk

Faldende ordreindgang og lavere medarbejderbehov i metalindustrien

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

19.05.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: AI Regulations and Risks: How to get started. Show and tell.

Join an immersive, practical session in AI regulations and risk management. The regulatory challenges will be broken down and you will be provided actionable steps and strategies for safe, compliant AI implementation in your organization with the use of the GRACE AI Platform.

Dato

20.05.2025

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2015 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 14001:2015.

Dato

20.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TECSYS A/S
Konference
Hardware & Brunch 2025

Bliv opdateret på det nyeste hardware til lager og logistik

Dato

20.05.2025

Tid

09:30

Sted

Montra Hotel Sabro Kro, Viborgvej 780, 8471 Sabro