Producent- og importpriser for varer stiger fortsat

Stigningen i producentpriserne, sket på ét år, er endnu engang højere end måneden før.

Prisstigninger indenfor energi er med til at skubbe indekset i vejret. Foto: 123RF.

28.03.2022

SCM.dk

Producentpriser for varer er steget med 31 procent i februar 2022 sammenlignet med samme måned sidste år. Årsstigningen er 0,4 procentpoint større end i sidste måned, hvor indekset steg med 30,6 procent.

Det viser nye tal fra Danmarks Statistik.

Endnu en gang er udviklingen er hovedsageligt drevet af en stigning i energiforsyning, denne gang på 186,5 procent.

For importpriserne, som er steget med 17,4 procent mellem februar 2012 og februar 2022, er der en lignende eksplosiv udvikling i energipriserne. Det indebærer en stigning på 104,4 procent, hvilket er den 13. måned i træk med en årsstigning over 100 procent. Stigningen er dog den mindste siden januar 2021, når det kommer til importpriser.

Det var heller ikke kategorien energiforsyning, der har drevet udviklingen inden for importpriserne i februar. I stedet er den udviklingen indenfor industrien, som udgør 95,7 procent af indekset, på 13,5 procent, der er skyld i den største årsstigning i importpriser i indekset historie (siden 2005).

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

SCM.dk

Fra Køge-virksomhed til global IoT-koncern

SCM.dk

Besætning forlader angrebet supertanker med råolie i Hormuzstrædet

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online