RAIN RFID er kernen i IoT

Internet of Things er 20 år gammelt, men det er først nu, at det for alvor brager igennem. RAIN RFID er den væsentligste teknologi til at forbinde ”ting” med omverdenen.

Der er generelt mangel på forståelse for og enighed om, hvordan sikkerhed proaktivt skal bygges ind i IoT-teknologi..

18.09.2018

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

”IoT betyder at skabe et universelt miljø, hvor computere forstår verden uden menneskelig indblanding”.

Det vil i fremtiden være meget billigt og realistisk at tilføje IoT-egenskaber til alle nye produkter, der indeholder elektronik, og RAIN RFID vil spille en hovedrolle, mener Steve Halliday. Foto: RAIN RFID Alliance..

Sådan lyder Steve Hallidays definition på Internet of Things (IoT). Han er formand for RAIN RFID Alliance, der i 2014 blev sat i verden for at promovere og synliggøre konceptet RAIN RFID, som er en pædagogisk betegnelse eller branding for den passive UHF RFID-teknologi.

Steve Halliday peger på, at Gartners anerkendte ”Top Strategic Predictions for 2018 and Beyond” inkluderer IoT som både nummer 9 og 10 på listen. Nummer 9 forudsigelse hedder ”IoT in Everything” og forudsiger, at IoT-teknologi i 2020 vil være en del af 95 procent af al elektronik anvendt i nye produktdesign. Det vil altså være meget billigt og realistisk at tilføje IoT-egenskaber til alle nye produkter, der indeholder elektronik.

Store udfordringer med sikkerhed
Forudsigelse nummer 10 er den løftede pegefinger, der påpeger, at træerne ikke vokser ind i himmelen. Den hedder ”Assume IoT Security Vulnerabilities” og slår fast, at der er store sikkerhedsrisici forbundet med IoT.

Der er generelt mangel på forståelse for og enighed om, hvordan sikkerhed proaktivt skal bygges ind i IoT teknologi, og Gartner forventer derfor, at halvdelen af IoT sikkerhedsbudgetter i 2022 vil gå til reaktivt at tilbagekalde og reparere IoT-teknologiske enheder. Der vil også være store mængder af enheder, som ikke vil kunne opnå tilstrækkelig sikkerhed og derfor vil blive kasseret.

Hvad er RAIN RFID?

RAIN RFID eller passive UHF RFID er en trådløs teknologi, der forbinder milliarder af hverdags-enheder til internettet. Det gør det muligt for virksomheder og forbrugere at identificere, lokalisere, autentificere og bruge hver enkelt enhed. RAIN RFID gør det muligt at netværke med ting uden brug af energi. Mere end 12 milliarder ting var RAIN RFID-mærket i 2017, og mere end 20 milliarder ting vil årligt blive RAIN RFID-mærket fra 2020 og frem.

IoT er ikke teknologi
Steve Halliday gør opmærksom på, at IoT ikke er en teknologi og heller ikke er en industri.

”IoT og smart systems er drevet af en kombination af sensorer og aktuatorer, forbundethed samt mennesker og processer”, fortæller han og tilføjer:

”Men IoT er drevet af teknologi, der er mange niveauer i IoT, og det vigtigste, når man arbejder med IoT, er at forstå bruger-parametrene: Hvad er vigtigt og nyttigt for brugerne?”.

Han slår til lyd for, at det første, man må forholde sig til, er at identificere ”tingen”, og at valget af teknologi til at identificere den fysiske enhed skal passe til miljø og kontekst. Eksempler på teknologi til at identificere ting kan være:

  • RAIN RFID
  • Zigbee
  • Bluetooth
  • Wi-Fi
  • LoRa
  • Stregkode (2D)

Om RAIN RFID Alliance

Stiftet i 2014 til at øge kendskabet til og forståelsen af passive UHF RFID (GS1’s EPC Gen2 protokol og ISO’s 18000-63 standard). Alliancen har omkring 160 globale medlemmer fra software- og hardwareproducenter, løsningsleverandører, akademikere og slutbrugere. Alliancen er en del af AIM (Advancing Identification Matters).

Fuldt drøn på IoT og RAIN RFID

”I 2020 vil der være mere end 100 milliarder RAIN RFID tags i brug verden over. Der vil også være andre identifikations-teknologier, men RAIN RFID vil spille en hovedrolle. De vil føde informationer tilbage til Internet of Things, og det vil skabe store muligheder for sundhedssektoren, detailhandel, logistik, pharma, industriel produktion etc.”, fortæller Steve Halliday og fortsætter:

”Der er mange udfordringer med valg af sensorer, lagring af data og ikke mindst sikkerhed. Men mulighederne for smart cities, smart supply chains, smart factories, smart agriculture and foods, connected health er kæmpestore”.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Denne artikel er del af et tema:

Tema om materialehåndtering & datafangst

Relateret indhold

31.08.2026AGR

Sponseret

Hvordan laver man et forecast for et produkt, der aldrig er blevet solgt?

31.08.2026Descartes

Sponseret

Descartes lancerer AI-baseret IDM til hurtigere told- og transportprocesser

SCM.dk

Tyrkiske specialstyrker dræber 14 pirater

SCM.dk

AI kan gøre manuel lageroptælling overflødig

31.08.2026nShift

Sponseret

Her knækker den digitale forsyningskæde for mange virksomheder

31.08.2026Lyngsoe

Sponseret

Du kan ikke levere det, du ikke har styr på

31.08.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

PredictX gør prædiktiv vedligeholdelse nemt

31.08.2026nShift

Sponseret

Sådan skalerer Fulfilly med flere kunder og transportører uden at øge kompleksiteten

31.08.2026SCM.dk

Digitalisering tilbyder kæmpegevinster. Men der er også reelle barrierer

28.08.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

De vigtigste opgraderinger til vores Layer Pickers sker ikke længere i stål. De sker i software.

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

02.09.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Implement Consulting Group
Seminar
Close the gap between S&OE and S&OP with SAP IBP OBP

Are your S&OE and S&OP planning processes running in parallel, but rarely in sync?

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Webteknologier

Vil du have kendskab til de mest aktuelle tilgange til udvikling af webbaserede systemer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at udvikle systemløsninger for din virksomhed.

Dato

02.09.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup