REACT-EU tilføjer 135 millioner kroner til danske SMV’er

Virksomhedsprogrammet, som allerede oplever stor søgning fra SMV’er over hele landet, får nu ekstra midler til at styrke de mest succesfulde indsatser. 135 millioner kroner REACT-EU tilføres programmet, der drives af de tværkommunale erhvervshuse.

Virksomhedsprogrammet får nu tilført ekstra midler til at hjælpe virksomhederne med grøn og digital omstilling samt internationalisering. Foto: Jesper Voldgaard.

25.02.2022

SCM.dk

Virksomhedsprogrammet, som udbydes af erhvervshusene i hele landet, har skabt stor interesse, og erhvervshusene, der driver programmet, har allerede givet tilsagn om støtte på over 110 millioner kroner. til knap 1.000 små og mellemstore virksomheder.

Nu er yderligere midler på vej til programmet fra REACT-EU, som skal støtte danske små og mellemstore virksomheder i blandt andet deres grønne og digitale omstilling. I alt forventer erhvervshusene at kunne hjælpe over 4.000 virksomheder med deres udvikling og vækst.

Virksomhedsprogrammet består af i alt fire spor: SMV:Digital, SMV:Grøn, SMV:Vækstpilot og SMV:Eksport. De tre førstnævnte blev lanceret i efteråret 2021, mens SMV:Eksport åbner for ansøgninger 1. marts 2022. Alle sporene er søsat med det overordnede formål at hjælpe danske virksomheder godt igennem COVID-19-krisen og tiden derefter.

Læs også: Nyt klimakompas skal hjælpe SMV’er styre mod grøn omstilling

Der har været stor søgning til alle de åbne spor, og derfor tilfører Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse nu Virksomhedsprogrammet ekstra midler:

70 mio. kr. til at styrke SMV:Digital, der hjælper SMV’er med digitalisering.

50 mio. kr. til at styrke SMV:Grøn, der tilbyder SMV’er hjælp til grøn omstilling.

15 mio. kr. til at styrke SMV:Vækstpilot, der tilbyder tilskud til ansættelse af en vidensmedarbejder.

"Med de ekstra midler giver vi mulighed for at hjælpe endnu flere virksomheder med især digital og grøn udvikling. Virksomhederne kan blandt andet få støtte til at ruste deres forretning med nye teknologier, udstyr og kompetenceudvikling”, siger Dorte Zacho Martinsen, der er medlem af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse og medejer af BM Silo.

Hun tilføjer, at det er en stor fordel, at bestyrelsen kan udmønte på baggrund af konkrete erfaringer og til de indsatser, som er mest efterspurgte af virksomhederne:

"Det betyder, at vi kan målrette midlerne mod de indsatser, der i højeste grad kan udvikle, vækste og ruste virksomhedernes grønne og digitale omstilling”.

Støtten blev en investering i ERP-system

En af de virksomheder, der har fået afgørende hjælp fra Virksomhedsprogrammet, er virksomheden Washpower, som har base i Glyngøre. Washpower udvikler professionelle rengøringsløsninger til landbrug og industri og har siden opstarten i 2016 skabt adgang til 27 eksportmarkeder.

Virksomhedens størrelse og kompleksitet kræver et bedre ERP-system - et softwareprogram, der håndterer og integrerer størstedelen af en virksomheds funktionsområder som for eksempel ordrebehandling, salg, indkøb, lagerstyring og økonomisystem.

Og her har rådgivningen fra SMV:Digital været afgørende, siger CEO for Washpower, Glenn Pedersen:

"SMV:Digital har tidligere givet os adgang til kompetent rådgivning på området, som konkluderede, at det ikke er muligt at udbygge vores eksisterende ERP-system. Fremadrettet vil vi derfor bruge støtten til både rådgivning om og implementering af et nyt ERP-system, og den er helt afgørende for, at vi både får hjælp til at vælge det rigtige system. Men også for at vi får ressourcerne til at få det nye system implementeret rettidigt, så vi kan imødekomme og få fuldt udbytte af den udvikling, vores forretning er i”.

- KCP

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

22.05.2026SCM.dk

Lad den kolde kæde blive 3 grader varmere – og gør os alle en stor tjeneste

11.05.2026SCM.dk

Lexit Group styrker nordisk position med NPT-opkøb

SCM.dk

Forvent massive AI-drevne automatiseringer de kommende 5 år

SCM.dk

Mangel på elnet kan forsinke virksomheder i op til 10 år

28.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Trailer af- og pålæsning er ofte dér, hvor automatisering stopper

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Lær at bruge ISO 27002

Hvis du åbner en standard og straks begynder at tænke på kaffe og slik, får lidt tunge øjenlåg og overvejer om det er tid til at male postkassen, så er dette webinar til dig.

Dato

04.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale personcertificering i informationssikkerhed, PECB ISO/IEC 27001 Lead Implementer.

Dato

08.06.2026

Sted

Comwell, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia