IBM indgår forlig om fejlbehæftet it-system

IBM kompenserer nu Region Sjælland for det fejlbehæftede ERP-system NASA.

27.03.2015

SCM.dk

IBM og Region Sjælland har indgået forlig i sagen om it-systemet NASA. Begge parter har fokuseret på at løse de driftsmæssige problemer og i fællesskab skabt en platform for effektivisering og forbedring af systemet.

Forliget indebærer, at IBM vederlagsfrit stiller 28.000 timer til rådighed for Region Sjælland. En del af timerne indgår som erstatning for de omkostninger, Region Sjælland har haft med at skulle drive det fejlbehæftede it-system, NASA, der har givet Region Sjælland uforudsete ekstraomkostninger.

Formand for Regionsrådet, Jens Stenbæk, er tilfreds med den indgåede aftale.

”Vi har nu sat et punktum for et forløb, der har stillet store krav til både vores personale og vores mange leverandører og jeg hæfter mig ved, at vi har fået en passende kompensation for de ekstra omkostninger, vi indtil videre har haft”, fastslår Jens Stenbæk i en pressemeddelelse. 

IBM leverede i midten af 2013 ERP-systemet – kaldet NASA - som Region Sjælland skulle bruge til at håndtere blandt andet indkøb, lager og logistik i hele virksomheden Region Sjælland, som har et budget på 17 milliarder kroner.

De 28.000 timer, som IBM stiller til rådighed, skal over de kommende år bruges til at få gjort NASA så effektivt, som man kunne have forventet af et nyt it-system, og desuden skabe forbedringer ud over det, der oprindeligt var aftalt i kontrakten.

- JKK 

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

17.03.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Körber accelererer AI-innovation inden for logistik og supply chain i samarbejde med NVIDIA

17.03.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Middelfart Kommune: Digital buffet giver overblik på sekunder

Annonce

SCM.dk

MIT og Mecalux lancerer AI-simulator til lageroptimering

SCM.dk

Hverken NATO eller EU vil sejle Trump til undsætning

16.03.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Når ERP understøtter både drift og udvikling hos Energi Fyn

16.03.2026SCM.dk

It-flaskehalse: Sådan skyder du genvej og udnytter vibe coding til konkrete projekter

16.03.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

Ny serviceteknologi opdager fejlene før de stopper lageret

16.03.2026SCM.dk

Ny cybersikkerhedsuddannelse skal beskytte Danmarks digitale samfund

13.03.2026Context& A/S

Sponseret

AI rykker ind i ERP - og ændrer arbejdet i supply chain

13.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Prædiktiv vedligeholdelse: Undgå nedetid med intelligent vedligeholdelse

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Brother Nordic A/S
Messe
Foodexpo

Kom og mød os på Nordens største fødevaremesse d. 22-24 marts 2026 i MCH Messecenter Herning

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

Vardevej 1, 7400 Herning

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

23.03.2026

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Advanced Product Quality Planning & Control Plan (APQP)

APQP er en proaktiv metode som anvendes i den automotive industri i forbindelse med udvikling af produkter og fremstillingsprocesser. APQP omfatter et sæt af procedurer og teknikker, som dels styrker selve udviklingsprocesserne, men også kommunikationen mellem interne/eksterne leverandører og kunder i forhold til produkt- og procesfrembringelse, samtidig med at APQP angiver en fælles referenceramme for at udveksle resultater mellem leverandør og kunde, herunder grundlaget for PPAP.

Dato

23.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

23.03.2026

Sted

Vejle

SSI SCHÄFER
Messe
SSI SCHAEFER på LogiMAT

Agil intralogistik drevet af mobile robotter og AI: SSI SCHAEFER på LogiMAT 2026.

Dato

24.03.2026

Sted

Stuttgart, Germany