Reitan Distribution A/S automatiserer logistikcenter i Horsens

Reitan Distribution A/S, et datterselskab til REMA 1000 A/S, underskriver 50 millioner euro-kontrakt med Dematic for at forbedre driftseffektiviteten, kundeoplevelsen og arbejdsvilkårene for deres medarbejdere.

For at imødekomme stigende efterspørgsel investerer Reitan Distribution A/S nu i et højeffektivt lagerautomatiseringssystem. Foto: REMA 1000..

03.09.2020

SCM.dk

I takt med at moderselskabet REMA 1000 vokser på det danske marked, oplever datterselskabet Reitan Distribution A/S, der også leverer til andre dagligvarebutikker herunder 7-eleven, en stigende efterspørgsel. For at imødekomme denne stigende efterspørgsel investerer virksomheden nu i et højeffektivt lagerautomatiseringssystem som supplement til den lagerudvidelse, selskabet besluttede at gennemføre tidligere på året.

Automatiserede systemer

Mens Reitan Distribution i dag har 57.000 kvadratmeter lagerplads, kommer virksomheden i 2023 til at have yderligere 30.000 kvadratmeter tilgængeligt, inklusiv et højlager for paller. Det nye lager bliver designet omkring den automatiseringsløsning, som Dematic leverer ifølge en ny aftale til en værdi af 50 millioner euros.

Når det er færdigt, kan det nye lager operere i 21 timer om dagen, seks dage om ugen og ekspedere over 400 ordrer med tørvarer om dagen. Det vil det blandet andet bestå af et automatisk højlager for paller, et fuldautomatisk kollilager, semiautomatiske og fuldautomatiske palleteringsstationer samt et automatiseret plukkesystem for 1/4-paller. Cirka 130.000 kolli vil dagligt blive plukket, pakket og distribueret fra det nye og moderne robotlager, og leveringsfrekvensen af de 600 mest populære produkter i REMA 1000 butikkerne vil blive øget.

Derudover skal et nyt multi-site warehouse management system (WMS) koordinere aktiviteter mellem det eksisterende og det nye lager samt optimere den generelle drift. Endeligt skal løsningen reducere de samlede omkostninger ved at forbedre driftseffektiviteten.

Understøttelse af vækststrategi

Udover en forbedring af kundeoplevelsen skal lagerautomatiseringen også være grundlaget for, at Reitan opnår en større vækst de kommende år. En vækst, der bliver muliggjort af den fleksibilitet og effektivitet, det nye lager giver dem.

Ole Thomsen, logistikdirektør hos Reitan Distribution, udtaler i en pressemeddelelse: ”Dette projekt handler om at yde bedre service til købmændene, skabe en bedre kundeoplevelse samt sikre optimale arbejdsvilkår for medarbejderne og opnå højere effektivitet”.

Det forventes, at det nye system fra Dematic vil mere end fordoble produktiviteten i Reitans lager.

Forbedringen i arbejdsvilkårene

Samtidig giver det væsentlige forbedringer af arbejdsvilkårene for Reitans medarbejdere. Et samarbejde imellem Dematic, en konsulent i gode arbejdsforhold og udvalgte medarbejdere fra Reitan skal sikre inkorporeringen af optimal ergonomi i løsningen.

Ergonomiske palleteringssystemer er et eksempel på inddragelsen af medarbejdernes vilkår i designet af lageret. Formålet er både at kunne fastholde og rekruttere nye medarbejder til virksomheden ved at tilbyde de bedst mulige arbejdsforhold.

-KCP

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

18.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

SCM.dk

Nemlig investerer trecifret millionbeløb i automation

SCM.dk

Digitalisering af fragtkæderne har kæmpekolossalt stort potentiale

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger?

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Implement Consulting Group
Seminar
Supply chain planning in the agentic era Supply chain planning in the agentic era

Get Implement’s perspectives on AI in supply chain planning and first-hand insights from UPM

Dato

27.08.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup