Reitan udvider for en lille milliard i Horsens

Logistikvirksomheden Reitan Distribution er vokset ud af sine eksisterende rammer i Horsens, og vil derfor sætte gang i en udvidelse til næsten en milliard kroner. I forhold til tidligere planer vil man nu beholde sit fungerende center, fortæller logistikdirektør Ole Thomsen.

Reitans nye logistikcenter bliver på 30.000 etagemeter. Yderst til højre kan man se det eksisterende center, der skal forbindes til det nye med en lukket brug. Illustration: ak83 arkitekter.

03.04.2020

Anders Kampmann, SCM.dk

Gennem de senere år er forretningen imidlertid vokset i en grad, så det er blevet nødvendigt at få mere plads i form af nye og mere moderne kvadratmeter lagerfaciliteter. Nu er man så snart klar til at tage hul på nybyggeri for næsten en milliard kroner, skriver Horsens Folkeblad.

Ifølge avisen fik Reitan allerede i 2015 politisk godkendelse til at bygge højlager i op til 35 meters højde på grunden ved siden af sit nuværende logistikcenter, men planerne blev dog sat på standby. Dengang var idéen helt af forlade det gamle center, men den idé er nu skrottet, fortæller logistikdirektør Ole Thomsen.

”Nu er vi bekymrede for, at det alligevel ikke ville være stort nok, og vi har et velfungerende lager på Marsallé, så det vil være hul i hovedet ikke at inddrage det”, siger han til den østjyske avis.

”Vi anvender mere og mere genbrugsemballage og ingen tvivl om at den udvikling vil fortsætte”, siger logistikdirektør Ole Thomsen om baggrunden for den returterminal, der skal opføres som en del af det nye byggeri. Foto: Reitan Distribution.

SCM.dk har snakket med Ole Thomsen, ligesom det var tilfældet for godt 2½ år siden, da han lige var trådt til, for at få uddybet overvejelserne omkring udvidelsesplanerne og deres nuværende udformning.

”Jeg er startet i Reitan Distribution efter det oprindelige projekt blev udarbejdet og var derfor naturligvis ikke en del af dette. Derfor har jeg haft mulighed for at se på opgaven fra en lidt anden vinkel. Generelt har både vores virksomhed og teknologien har udviklet sig siden da”, forklarer han og fortsætter:

”Vi har i dag et velfungerende distributionscenter, men får behov for yderligere kapacitet. Når vi har en grund, der støder op til vores eksisterende, har det derfor været meget oplagt at tænke det som en udbygning i stedet for et ’green field projekt’.”

Planen er at opføre det nye lager i tilknytning til det eksisterende center og knytte dem sammen med en lukket bro. I dag har Reitan cirka 57.000 kvadratmeter under tag, og løsningen, hvor disse inddrages, betyder, at det nu er et mindre nybyggeri, der er behov for. Der er 30.000 etagemeter på tegnebrættet - i grundplan 25.000. Det er cirka halv størrelse af det, Reitan tidligere ville have bygget, skriver Horsens Folkeblad.

Om broen mellem den gamle og nye del af logistikcenteret uddyber Ole Thomsen overfor SCM.dk, at den skal bruges til at udveksle varer mellem de to faciliteter. Varer der bliver pakket i det eksisterende lager, vil skulle afsendes fra det nye, og nogle af varerne, der skal opbevares og håndteres i det nye lager, vil blive modtaget i de eksisterende bygninger. Der bliver derfor installeret palleconveyorbaner i broen.

Returterminal, vaskehal og højt automatiseret drift
Udover selve lagerudvidelsen har Reitan også fået grønt lys til at opføre en returterminal, der skal lejes ud og drives af et hollandsk firma. På spørgsmålet om, hvad denne nye terminal skal kunne, svarer Ole Thomsen:

Det nye højlager til paller bliver højt automatiseret med robotter i flere processer, og et integreret transportsystem, der skal binde hele byggeriet sammen. Illustration: ak83 arkitekter.

”Vores vækst betyder, at vi også genererer mere returemballage (paller, rullebure, genbrugskasser, pap, plast m.m.), som kommer retur fra vores butikker, så vi har behov for at udvide kapaciteten på vores egen returterminal. Derudover anvender vi mere og mere genbrugsemballage og ingen tvivl om at den udvikling vil fortsætte”, lyder det.

Genbrugskasserne skal håndteres i den 18.000 m2 store vaskehal, Reitan/Rema1000 ligeledes vil opføre i Horsens, og som skal stå for rengøringen af over 50 millioner kasser om året.

På det nye lager vil man fra Reitans side anvende den nyeste teknologi, hvilket også har været med til at ændre på kravene til byggeriets størrelse og form i forhold til de oprindelige planer.

Som eksempler på, hvilke tekniske løsninger, man har i ærmet, nævner Ole Thomsen et højlager til paller, et shuttlesystem til håndtering af kassesortering, højt automatiseret drift med anvendelse af robotter i flere processer, og et integreret transportsystem, som alt sammen skal leveres af Dematic, der hører til i toppen blandt de globale leverandører af materialehåndteringssystemer.

Læs også: REMA 1000 reducerer CO2-udledningen med klimavenlig køling til lastbiler

Til Horsens Folkeblad fortæller Ole Thomsen, at man forventer at kunne starte byggeriet senere på året, når byggesagsbehandlingen er gennemført. Efter planens skal lageret være færdigt til brug i andet halvår af 2022 eller starten af 2023.

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

26.10.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Eliminering af løft af fustager hos Dugges Bryggeri

22.10.2026WITRON Group

Sponseret

One of the most powerful automated logistics platforms in Europe

SCM.dk

Der er drøn på logistikejendomsmarkedet i det østjydske. Men det gælder også tomgangen

SCM.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for virksomheders klimaindsats

20.10.2026SCM.dk

Logistikrobotter dominerer globalt marked for servicerobotter

20.10.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Lad automation reducere de manuelle transportopgaver i fryselagre

19.10.2026Antalis A/S

Sponseret

Byg din pakkeproces til mere vækst med semiautomatiske pakkemaskiner

15.10.2026SCM.dk

GLS bygger sit første automatiserede lagerhotel i Kolding

13.10.2026Swisslog

Sponseret

Nowaste Logistics, Sweden: Warehouse automation built on close collaboration and a true partnership

13.10.2026SCM.dk

Kesko investerer langsigtet i lagerautomation med KNAPP

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

28.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Advanced Product Quality Planning & Control Plan (APQP)

APQP er en proaktiv metode som anvendes i den automotive industri i forbindelse med udvikling af produkter og fremstillingsprocesser. APQP omfatter et sæt af procedurer og teknikker, som dels styrker selve udviklingsprocesserne, men også kommunikationen mellem interne/eksterne leverandører og kunder i forhold til produkt- og procesfrembringelse, samtidig med at APQP angiver en fælles referenceramme for at udveksle resultater mellem leverandør og kunde, herunder grundlaget for PPAP.

Dato

28.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 3: Voluntary Sustainability SME reporting standard (VSME) og ledelsessystemet

Sådan integreres VSME-standarden i ledelsessystemet – ESG-rapportering for SMV'er.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense

Universal Robots A/S
Webinar
Gen 7: The robotics platform built for AI

Hosted by Jake Hall on October 28, this webinar shows how Gen 7 enables AI-driven manufacturing at enterprise scale.

Dato

28.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online