Rekord: It-branchens omsætning steg med 11,9 procent

I 3. kvartal 2021 steg it-branchens samlede omsætning til 70,8 milliarder kroner, hvilket er en stigning på 11,9 procent i forhold til året før. Det er ny rekord for en branche, der ellers har haft næsten ubrudt vækst siden finanskrisen sluttede.

IT-branchens ekspert er steget med 21,7 procent fra 2020 til 2021 og er dermed tilbgae på niveau med før coronapandemiens udbrud. Foto: 123RF.

14.02.2022

SCM.dk

”Vores branche har aldrig haft så travlt, som den har lige nu. Digitaliseringen har for rigtigt mange virksomheder og myndigheder været svaret på, hvordan de skulle komme igennem coronakrisen, og derfor ser vi også, at næsten alle investerer i it som aldrig før”, fortæller Natasha Friis Saxberg, der er adm. direktør i IT-Branchen.

Det er især indenfor salg af it-udstyr og brugen af it-konsulenter, at omsætningen er vokset under COVID-19. Her har man oplevet vækstrater på henholdsvis 20,2 og 18,6 procent i forhold til 3. kvartal i 2020. Det viser de nyeste branchetal fra Danmarks Statistik og Dansk Erhverv.

Eksporten er tilbage på sporet

Også eksporten er på papiret steget fra 19,2 milliarder i 3. kvartal 2020 til 23,4 milliarder kroner i 3. kvartal 2021. En stigning på 21,7 procent.

Den procentvise høje eksportvækst skyldes dog mest af alt, at der var et forholdsvist stor dyk i eksporten i 2020 på grund den globale coronapandemi, og at eksporten nu er kommet tilbage til normalen.

Næsten 100.000 fuldtidsansatte i branchen

De mange opgaver nye opgaver og ordrer i branchen har også øget antallet af it-folk, så der nu er 99.684 fuldtidsansatte i it-branchen. En stigning på 5.757 personer på bare et år.

”Branchen kunne godt have ansat endnu flere, men vi har et gabende hul, når det kommer til it-folk. Der eksisterer ganske enkelt ikke nok til at udfylde behovet, selvom virksomhederne skriger efter dem. Det er et kæmpe problem ikke bare for branchen, men også for samfundet som helhed, da det sætter en stopper for den igangværende digitale transformation og vækst i erhvervslivet”, udtaler Natasha Friis Saxberg.

Læs også: 90% af virksomhederne efterspørger flere it-folk

Lige nu mangler der akut 7.600 it-specialister i it-branchen, og om blot ni år forudsiger IRIS Group og HBS Economics for Danske Gymnasier og Ingeniørforeningen IDA, at der vil mangle op mod 22.000 it-folk.

En mangel der i den grad kan mærkes i virksomhederne. Således melder 58,6 procent, at de helt har måtte opgive at besætte stillinger, fordi de ikke kunne finde de rette kompetencer. Samtidig fortæller 27,0 procent af it-leverandørerne, at de har måtte sige nej til ordrer og opgaver, da de ikke har hænder til at løse dem.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

17.10.2025SCM.dk

Virksomheder i EMEA bliver bedre til at modstå ransomware

17.10.2025SCM.dk

Et nyt SIM-kort kan sikre bedre oppetid for kritiske IoT-forbindelser

16.10.2025Delfi Technologies A/S

Sponseret

Fremtidens apotek er digitalt

15.10.2025Context& A/S

Sponseret

Automatisér faktureringen med Trade365 og Business Central

15.10.2025SCM.dk

Infor styrker virksomheder med næste generation af AI-værktøjer

15.10.2025AGR

Sponseret

Derfor betaler det sig at investere i Supply Chain Management-software nu

13.10.2025SCM.dk

De fleste små virksomheder står uden plan ved cyberangreb

10.10.2025SCM.dk

Europa styrker sin position i et globalt voksende robotmarked

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Skab værdi med Microsoft Azure

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og få konkrete idéer til, hvordan du udnytter platformen bedst muligt i din virksomhed?

Dato

20.10.2025

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Bliv klar til NIS2 med ISO 27001 - diplomkursus

På dette to-dages kursus får du en gennemgang af kravene i EU's NIS2-direktiv med fokus på, hvordan du kan efterleve og implementere kravene i praksis med ISO/IEC 27001 - ledelsessystem for informationssikkerhed.

Dato

21.10.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 2, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

22.10.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Strategisk udvikling af ledelsessystemer

Hvordan sikrer vi, at ledelsessystemet leverer et effektivt bidrag til virksomhedens strategiudvikling?

Dato

23.10.2025

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

23.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup